Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #161 - Guardians of the Galaxy vol. 1 - Legacy HC

lt%20161s.jpgGuardians of the Galaxy vol. 1 - Legacy HC
Scenariusz: Dan Abnett, Andy Lanning
Rysunki: Paul Pelletier
Okładka: Clint Langley
Ilość stron: 152
Cena okładkowa: $19.99
Rok wydania: 2009
Zawiera: Guardians of the Galaxy vol. 2 #1-6

Sc0agar4k: Tak jak "Annihilation" spowodowało powrót Novy na łamy własnej serii, tak "Annihilation: Conquest" pozwoliło na stworzenie jednej z najciekawszych drużyn w Marvelu. Mowa oczywiście o Guardians of the Galaxy i o tym, jak ta drużyna wpłynęła na konstrukcje całego kosmicznego zakątku.

Pierwszy tom "Legacy" obejmuje sześć numerów, w których duet scenarzystów Dan Abnett i Andy Lanning umieścili dwie historie. Pierwsza z nich skupia się na walce drużyny z Uniwersalnym Kościołem Prawdy, druga została powiązana z mega eventem, jakim było "Secret Invasion" i inwazją Skrulli.

Wypadałoby przedstawić członków tej drużyny, a są oni doprawdy wyjątkowi. Jak inaczej można nazwać zespół, w którego skład wchodzi gadający szop, drzewo w doniczce czy pies pamiętający czasy radzieckich wypraw kosmicznych? Mało? Ich kwatera główna mieści się w szybującej w kosmosie głowie martwego Celestiala! Oczywiście to nie wszyscy bohaterowie. Peter Quill aka Star-Lord odpowiada za powstanie tej grupy. Drax i Gamora to dwójka byłych przestępców, Adam Warlock to czarodziej. Jest jeszcze mentatka Mantis, która posiada rozległe zdolności psychiczne. Grupa składająca się z takich indywidualności naprawdę musi przykuwać uwagę. I tak też właśnie robi.

Wymienieni już wyżej autorzy Abnett i Lanning nigdy chyba nie przypuszczali, że to co zapoczątkują, będzie jedną z najbardziej wychwalanych (przynajmniej w naszym Pulsie) serii komiksowych. Ich duet (i nie boję się użyć tego słowa) zrewolucjonizował scenę kosmiczną w Marvelu. GotG są przesączeni akcją i humorem. Takie połączenie im zawsze wychodziło i tutaj jest podobnie.

Za stronę graficzną w całości odpowiada Paul Pelletier. Jego rysunki zawsze mi się bardzo podobały. Są dokładne, wyraziste. Bardzo często stosuje szerokie kadry i trafia dokładnie w moje gusta. Ma też szczęście do kolorystów i inkera.
Co do samej historii, to potrafi ona zaskakiwać, jest nieprzewidywalna i ma to coś, co autorzy dopracowali do perfekcji, czyli cliffhangery. Są one w ich wykonaniu tak intensywne, że oczekiwanie na następny numer jest bardzo męczące, bo człowiek pragnie od razu wiedzieć, co będzie dalej.

Za dwa lata na ekrany kin trafi filmowa wersja przygód Guardians of the Galaxy. Jest to dobra okazja, by zapoznać się z pierwowzorem. Z całego serca polecam. Przypuszczam, że większość z was się nie zawiedzie i być może wsiąkniecie w kosmos tak jak ja, ponieważ chwile przeżyte z tą drużyną będziecie pamiętać jeszcze długo po zakończeniu czytania.

lt_5pts.png

Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.