Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #158 - Moon Knight vol. 1 - The Bottom TP

lt%20158s.jpgMoon Knight vol. 1 - The Bottom TP
Scenariusz: Charlie Huston
Rysunki: David Finch
Okładka: David Finch
Ilość stron: 152
Cena okładkowa: $14.99
Rok wydania: 2007
Zawiera: Moon Knight vol. 5 #1-6

Sc0agar4k: Co może uczynić człowiek, który stracił wiarę w cokolwiek i w kogokolwiek? Jak może się po czymś takim pozbierać? Pozbierać zarówno fizycznie, jak i psychicznie, bowiem obie te płaszczyzny są poważnie strzaskane. Takim właśnie człowiekiem jest Marc Spector. Człowiekiem, który sięgnął dna.

Opuszczony przez najbliższych, przykuty do wózka inwalidzkiego Marc odizolował się od świata. Pozostał przy nim jedynie Samuels, jego lokaj. Co sprawiło, że znalazł się w takim miejscu? Pierwsza część historii jest poprzeplatana retrospekcjami. Przedstawiają one jego ostatnią walkę z Bushmanem, jego nemezis. To właśnie podczas niej Spector odniósł te wszystkie rany, nie tylko cielesne. To one doprowadziły go do załamania, złamały jego ducha. Spowodowały, iż uwierzył, że Khonshu, Bóg Zemsty i Księżyca, jego wybawca, zostawił go. Odrzucił pomoc przyjaciół, odrzucił swoją miłość, Marlene. Lecz wszystko do czasu.

Charlie Huston, scenarzysta serii, wprowadził Moon Knighta na powrót do mainstreamu. Choć wybiegam trochę w przyszłość, to dalsze jego losy splecione są z najważniejszymi wydarzeniami w komiksowym świecie. Powróćmy jednak do tutaj i teraz. Autor w bardzo przekonujący sposób przedstawił upadek, a później powrót do formy Spectora. Scenarzysta nie boi się kontrowersji, o czym świadczy np. wątek homoseksualny. Zresztą sama postać Moon Knighta jest kontrowersyjna. Jaki bowiem inny bohater jest awatarem Boga Zemsty? Huston umiejętnie prowadzi historię. Poczynając od "rekonwalescencji" Spectora, a na walce z nowym Komitetem kończąc. Tutaj należy wspomnieć o jeszcze jednym ważnym elemencie. Podczas zebrania Komitetu Profile przedstawia pokrótce historię Spectora. Jest to bardzo dobre zagranie, które umożliwia zapoznanie się z bohaterem, tym wszystkim, którzy do tej pory nie mieli z nim styczności.

Jeżeli natomiast chodzi o rysunki, to te w wykonaniu Davida Fincha zawsze mi się podobały, a sam artysta znajduje się wysoko na mojej osobistej liście ulubieńców. Jego prace są wyraziste, z dużą dbałością o szczegóły, a w przypadku tego tomu również mroczne. Co doskonale współgra ze scenariuszem i historią.

Historia "The Bottom" doskonale ilustruje przemianę wewnętrzną jaka zachodzi w Marcu Spectorze. Los nie był dla niego łaskawy, jednak po chwilowym załamaniu powrócił. Sam Moon Knight choć stawiany wśród super bohaterów, znacznie się od nich różni. Kiedy trzeba zabija, bo tylko tak może oddawać cześć Khonshu. I choć ubiera się na biało, to jest jedną z mroczniejszych postaci. Może właśnie dlatego tak bardzo mnie przyciąga.

lt_5pts.png


Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.