Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #156 - S.H.I.E.L.D. - Architects of Forever HC

lt%20156s.jpgS.H.I.E.L.D. - Architects of Forever HC
Scenariusz: Jonathan Hickman
Rysunki: Dustin Weaver
Okładka: Gerald Parel
Ilość stron: 176
Cena okładkowa: $24.99
Rok wydania: 2011
Zawiera: S.H.I.E.L.D. #1-6 oraz materiały z S.H.I.E.L.D. #1 (Director's Cut)

Sc0agar4k: "This is NOT how the world ENDS." To motto organizacji S.H.I.E.L.D.. Ja pozwolę je sobie sparafrazować: "This is not the history of the world that we know." Jonathan Hickman przedstawił historię działania tej organizacji w zupełnie nowym świetle i kupił mnie tym już od pierwszego numeru. Dlaczego? Ponieważ S.H.I.E.L.D. istnieje już ponad cztery i pół tysiąca lat!

Pozwolę sobie przytoczyć kilka przykładów reakcji moich kolegów na pierwsze numery tego runu: "Przedstawienie tej wersji Shield sprawia, że mam ochotę czytać o niej jak najwięcej i jak najszybciej. Sam pomysł jest świetny, nawet jeśli trzeba przymknąć oko na kilka typowo fantastycznych naciągów.", "Hickman to czystej krwi geniusz, tyle trzeba przyznać - ten pomysł sam w sobie jest genialny i ma ogromny potencjał. Wykonanie też jest intrygujące - wiele się dzieje, pionki zostają rozstawione na szachownicy, intryga wydaje się bardzo zakręcona i od samego początku wciąga - chcę więcej.", "Imhotep, Zhang Heng, Leo Da Vinci, Galileusz, a do tego Howard Stark i Nathaniel Richards? Nie obchodzi mnie, jak dalej się potoczy akcja tej serii, już jestem bezpowrotnie wciągnięty.", "...historia z tego numeru kopie jak koń. Swobodna gra postaciami historycznymi budzi takie same kontrowersje, jak podziw. Wszystko jest ładnie dopasowane i zaczyna wychodzić z tego jakiś wzór.". I nie sposób się nie zgodzić z tymi opiniami.

Jonathan Hickman wplótł w ogólnie znaną wszystkim historię ludzkości niesamowitą historię organizacji S.H.I.E.L.D., której celem jest obrona Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu. Mało tego, wykorzystał do tego prawdziwych ludzi, którzy żyli na przełomie wielu wieków. Przykłady? Do wymienionych wcześniej: Da Vinci'ego i Galileusza, można dodać jeszcze: sir Issaca Newtona, Michała Anioła, Nostradamusa oraz Nikola Teslę. A to przecież największe umysły naszych dziejów. I chodź wokół nich dzieje się wiele, to jest jeszcze ktoś oprócz nich.

Głównym bohaterem S.H.I.E.L.D. - Architects of Forever jest młody chłopak – Leonid. Wraz z nim poznajemy całą, ukrytą przed światem historię organizacji oraz powstałe przy pomocy magii i techniki The Immortal City, jego siedzibę. Właśnie te dwa składniki: magia oraz technologia przewijają się przez cały cykl, towarzyszą nam na każdym kroku i budują niesamowity klimat. Takie połączenie zawsze dodaje kolorytu i wzbudza zainteresowanie.

Taki scenariusz jak ten potrzebował dopełnienia w postaci odpowiednich rysunków. I tutaj właśnie pora wspomnieć o artyście, dzięki któremu otrzymaliśmy pięknie zilustrowane stronice. Dustin Weaver, bo o nim mowa, wykonał powierzoną mu pracę w stu, a nawet dwustu procentach. Jego rysunki są wyraziste, szczegółowe, a dwustronicowe panel po prostu powalają. Duża w tym również zasługa Christiny Strain, odpowiedzialnej za kolory. To moim zdaniem jeden z lepszych artystów, jaki pracuje obecnie dla Marvela. Kilka słów chciałbym poświęcić okładkom. Każdy numer posiadał ich dwie. Warianty stworzył sam Weaver, jednak to te narysowane przez Geralda Parela wzbudzały mój podziw, co podkreślałem już na łamach Pulse'a.

Podsumowując, mamy tutaj Jonathana Hickmana w najlepszej formie, budującego swoją fabułę w taki sposób, że niczego nie można być pewnym, a każda sytuacja ma podwójne dno. Dodaj do tego postacie historyczne, wrzuć to w różne ramy czasowe i wymieszaj z rysunkami najwyższej jakości. Dodatkowo interesuj się historią, a wsiąkniesz w tę serię tak jak ja, od pierwszego do ostatniego numeru. Polecam każdemu, bo S.H.I.E.L.D. - Architects of Forever to naprawdę bardzo dobre dzieło. Na każdej możliwej płaszczyźnie.
lt_5pts.png


Korekta: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.