Avalon » Publicystyka » Artykuł

Living Tribunal #151 - Bullet Points TP

Bullet Points TP lt_151s.jpg
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Tommy Lee Edwards
Okładka: Tommy Lee Edwards
Ilość stron: 120
Cena okładkowa: $13,99
Rok wydania: 2007
Zawiera: Bullet Points #1-5

Foxdie: Co by było, gdyby Dazzler została heraldem Galactusa? Co by było, gdyby Thor walczył z Conanem? Co by było, gdyby Captain America został prezydentem USA? Na te i wiele innych mniej lub bardziej niedorzecznych pytań odpowiadają historię spod szyldu What If? Marvela. Dziś mamy jednak do czynienia z komiksem dużo poważniejszym i dojrzałym, który nie zadaje banalnego pytania "co by było, gdyby...?". On pokazuje jakie konsekwencje dla całego kontinuum, w myśl teorii chaosu może mieć jeden mały pocisk kalibru 6,5x35mm.

Na wydarzeniu, w którym wspomniany pocisk bierze udział, opiera się cała fabuła. Podobnie jak w uniwersum 616, doktor Erskine zostaje zastrzelony, z tą tylko różnicą, że tutaj ginie zanim doprowadza do powstania pierwszego super żołnierza Ameryki. Od tego momentu obserwujemy, jak losy znanych bohaterów toczą się zupełnie innym torem. Chociaż ten jeden pocisk zmienił życie wielu herosów Marvela, jest też spora grupa dla której to wydarzenie nie miało większego znaczenia i ich losy pozostały praktycznie nienaruszone. I to dobrze, gdyż Straczynski nie próbował na siłę wepchnąć tutaj efektu motyla w każdy możliwy zakamarek znanej nam rzeczywistości. Zdroworozsądkowo skupił się tylko na konkretnej grupie, tym samym czyniąc przedstawione wydarzenia bardziej prawdopodobnymi. Może jedynie nie trafiła do mnie "zamiana" alter ego Parker i Bannera. Ale widziałem dużo gorsze alternatywne warianty we wspomnianych What If?.

Mimo znaczących różnic względem oryginału, koniec końców etos superbohatera zostaje podtrzymany. Autor próbuje udowodnić, że nie istotne jak potoczyły się losy postaci i jakie decyzje podjęli, bo prędzej czy później ich przeznaczenie da o sobie znać i gdy nadejdzie odpowiedni moment zostaną bohaterami. W zbroi czy bez niej. Z super mocami lub bez.

Rysunkami zajął się dobrze znany z innej alternatywnej historii Tommy Lee Edwards (Marvel 1985). Podobnie jak w historii Millara, tak i tu dominuje mroczna, posępna kreska, która oddaje powagę historii zrzucając realizm rysunków na drugi plan. Zabieg udany, który skutecznie komponuje się z fabułą Straczynskiego.

Nie jestem fanem alternatywnych one shotów i miniserii. Zwłaszcza tych słabych, nieprzemyślanych i często wydanych tylko dla nabicia skarbony rzucającym się w oczy tytułem. Tym bardziej zachęcam do zapoznania się z Bullet Points, bo to pozycja, która za wyciągnięte od Was pieniądze daje Wam alternatywną wizje świata Marvela z górnej półki.

Demogorgon: Lubię historie alternatywne. Lubie zastanawiać się, co by było, gdyby Napoleon wygrał pod Waterloo, atak w Normandii okazał się klęską, a Hinderburg się nie rozbił. Moją przygodę z Marvelem zaczynałem głównie od światów alternatywnych właśnie. Wtedy po raz pierwszy trafiłem na Bullet Points.

To alternatywna wizja świata Marvela w której Doktor Erskine, oraz szeregowiec Ben Parker zginęli od kuli pocisku. Wydawałoby się, że ta zmiana powinna wpłynąć tylko na dwóch bohaterów - Steve'a Rogersa i Petera Parkera. Tymczasem zatacza ona coraz szersze kręgi, wpływając na losy coraz większej i większej ilości bohaterów, w końcu nawet na losy całej Ziemi. Fascynujące jest obserwować, jak jeden pocisk mógł tak drastycznie zmienić życie tak wielu ludzi. Powoduje to, że widzimy rzeczy z innej perspektywy i zaczynamy bardziej doceniać wartość życia - kto wie jak wyglądałoby nasze, gdyby pewnych ludzi zabrakło, albo inni by przeżyli?

Fabuła tego komiksu jest mistrzowsko poprowadzona - od pierwszej strony wciąga i już nie puszcza. Polecam wszystkim miłośnikom zadawania pytania "co by było gdyby?".

lt_45pts.png
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.