Avalon » Publicystyka » Artykuł

Death Toll 2007

Halloween to dzień, w którym uśmiechamy się do kostuchy, zanim oddamy się refleksjom nad życiem i śmiercią. Wprawdzie to święto anglosaskie, u nas niepraktykowane, ale powiedzmy sobie szczerze: trudno o lepszą okazję, by przyjrzeć się, kto w ciągu ostatniego roku w komiksach Marvela kopnął w kalendarz, a komu się polepszyło.

DEATH TOLL 2007 

 

Halloween to dzień, w którym uśmiechamy się do kostuchy, zanim oddamy się refleksjom nad życiem i śmiercią. Wprawdzie to święto anglosaskie, u nas niepraktykowane, ale powiedzmy sobie szczerze: trudno o lepszą okazję, by przyjrzeć się, kto w ciągu ostatniego roku w komiksach Marvela kopnął w kalendarz, a komu się polepszyło.

 

Zasadniczym celem tego tekstu jest ułatwienie Wam i nam orientacji w tym, które postacie są martwe, a które wróciły zza grobu. Odkąd Marvel zrezygnował z polityki "dead means dead", jesteśmy świadkami plagi powrotów, ale okazuje się również, że nawet najpopularniejsze postacie nie mogą czuć się bezpieczne przed chłodnym oddechem Śmierci. Oczywiście, mogliśmy zrobić podsumowanie na koniec roku, ale od czego mamy tak radosne święta, jak Halloween? Przed Wami chronologiczny opis najważniejszych zgonów w okresie od listopada 2006 do października 2007.

 

Chris McCarthy

Nazwisko pewnie niewielu z Was coś mówi, ale na pewno skojarzycie, jeśli dodam, że to kumpel Erica O'Grady. Tak, tak - to właśnie ten nieszczęśnik, który jako pierwszy założył nowy strój Ant-Mana, ale nie nacieszył się nim długo, bo zarobił kulkę w głowę podczas ataku The Hand na Helicarrier S.H.I.E.L.D. Cóż, miał chłopak pecha i chociaż walnie przyczynił się do powstania nowego Ant-Mana, którego wszyscy (nie)kochamy, na powrót do świata żywych raczej nie ma co liczyć.

Irredeemable Ant-Man #2, listopad 2006

 

 

Howard "Happy" Hogan

Długoletni przyjaciel i współpracownik Tony'ego Starka próbował bawić się w bohatera i walczyć ze Spymasterem, w wyniku czego zaliczył nieszczęśliwy upadek z dużej wysokości. Nie to go jednak zabiło, ale właśnie Stark, który na prośbę Pepper Potts, żony Hogana, łaskawie wykorzystał swoje nowe zdolności, by zdalnie odłączyć aparaturę podtrzymującą życie. Ten dramatyczny moment długo przechodził bez echa, ale od niedawna zjawy Happy'ego prześladują Starka. Możemy chyba śmiało założyć, że nasz niedoszły bohater pozostanie martwy, przynajmniej do czasu, kiedy ten wątek jest eksploatowany.

Iron Man vol. 4 #14, listopad 2006

 

Thanos

Szalony Tytan, który od lat umizgiwał się dosłownie do Śmierci dostał to, czego pragnął. Zachciało mu się współpracować z Annihilusem podczas jego ambitnej inwazji i zrobił przy tym krzywdę Moondragon, więc gdy tylko Drax pojawił się w pobliżu, skorzystał z okazji, by wypełnić swoją podstawową misję i wyrwał serce Thanosowi. Ten stwierdził tylko, że to "interesujące" i przeniósł się na tamten świat, by towarzyszyć swojej ukochanej. Od tej pory widywano go kilka razy jako zjawę w towarzystwie Śmierci i wydaje się, że dobrowolnie się z nią nie rozstanie, ale trzeba pamiętać, że Thanos już wracał z zaświatów, więc to zapewne stan tymczasowy.

Annihilation #4, listopad 2006

 

Supreme Intelligence

Żywy superkomputer, rządzący imperium Kree, został poddany lobotomii przez zdradziecki klan Fiyero tuż po ataku Annihilusa. Gdy Ronan przejął władzę i odkrył ten fakt, w akcie łaski zabił Supremora. Wydawało się, że to rozwiązanie ostateczne, ale po opanowaniu imperium, Phalanx odnaleźli ciało Supremora i poddali go asymilacji, jednocześnie starając się wykorzystać jego duszę do przejęcia kontroli nad wszystkimi Kree. Nie udało się dzięki interwencji Wraitha i wygląda na to, że Supremor pozostanie martwy - przynajmniej fizycznie.

Annihilation #5, grudzień 2006

 

Annihilus

Władał całą Negative Zone, ale było mu mało i zapragnął zagarnąć również nasz Wszechświat. Całkiem nieźle mu szło, ale nie wytrzymał stresu i w ostatecznym pojedynku z Novą został dosłownie wywrócony na lewą stronę. Jeszcze w tym samym numerze, jedna z jego królowych "urodziła" następcę, który został obwołany nowym Annihilusem, więc prawdopodobnie postać ta powróci w najbliższym czasie. Czy jednak możemy traktować ją jako kolejne wcielenie tego samego Annihilusa, czy jako kogoś zupełnie nowego, okaże się dopiero, kiedy wątek ten powróci.

Annihilation #6, styczeń 2007

 

Mammomax

Słoniopodobny mutant lub człekopodobny słoń, jeśli wolicie, którym uraczył nas Chuck Austen, nie zagrzał długo miejsca w Marvelu i został pożarty przez Predatora X. Nie wygląda, aby ktokolwiek za nim tęsknił, więc raczej nie wróci.

New X-Men vol. 2 #34, styczeń 2007

 

Captain America

Największy superbohater Marvela i symbol Ameryki padł ofiarą spisku. Po tym, jak opowiedział się po niewłaściwej z perspektywy czasu stronie podczas Civil War i oddał się w ręce władz, został zastrzelony w drodze do sądu. Jakby to nie brzmiało dość dramatycznie, okazało się, że zginął z ręki swojej długoletniej partnerki, Sharon Carter, która została poddana warunkowaniu przez doktora Faustusa, będącego na usługach Red Skulla. Wiadomość o śmierci Kapitana obiegła cały świat i przedostała się nawet do najważniejszych serwisów informacyjnych, znacząc tym samym początek nowej ery dla Marvela. Szefostwo nadal zarzeka się, że Steve Rogers pozostanie martwy, ale na styczeń 2008 roku zapowiedziany został już debiut nowego Kapitana.

Captain America vol. 5 #25, luty 2007

 

Space Parasite

Ten kosmiczny potwór, rodem ze srebrnej ery Marvela, zakończył swój żywot za sprawą Terraxa, który najpierw rozpłatał go toporem, a następnie zniszczył planetę, z której czerpał energię. Zważywszy, że powrócił po latach tylko po to, by zginąć, jego zmartwychwstanie  jest raczej mało prawdopodobne.

Annihilation: Heralds of Galactus #1, luty 2007

 

Typeface

Mało popularny i raczej ekscentryczny bohater, stworzony przez Paula Jenkinsa, został uśmiercony przez swego twórcę w raczej niejasnych okolicznościach. Widzimy jego zwłoki na ulicy po wielkiej bitwie, kończącej Civil War i jest to prawdopodobnie ostatnia okazja, kiedy mogliśmy go zobaczyć.

Civil War: Frontline #11, luty 2007

 

Nicodemus West

Lekarz i stary znajomy Stephena Strange próbował bawić się w magika i zagarnąć dla siebie panaceum, leczące wszystkie choroby. Przeliczył się jednak i padł ofiarą własnej ambicji, kiedy podczas pojedynku na pięści ze Strangem nieszczęśliwie poślizgnął się i spadł z dachu wieżowca. Zaraz potem pojawił się jako duch i jeśli kiedykolwiek jeszcze o nim usłyszymy, zapewne pojawi się w takiej właśnie postaci.

Dr. Strange: The Oath #5, luty 2007

 

Orca

Stary przeciwnik Namora starał się wykorzystać swoją szansę na naprawę reputacji, współpracując z Heroes For Hire. Niestety, nie był niezniszczalny i przekonał się o ty boleśnie, kiedy wadliwy Doombot zafundował mu malowniczą dziurę w klatce piersiowej, strzałem z blastera. Sami bohaterowie dość szybko przeszli nad tą stratą do porządku dziennego, więc raczej nie powinniśmy się spodziewać jego powrotu.

Heroes For Hire #8, marzec 2007

 

Aegis i Tenebrous

Dwoje przedwiecznych, potężnych osobników, którzy wyłonili się ze skraju Wszechświata po zniszczeniu Kyln przez armię Annihilusa. Mocą dorównywali ponoć samemu Galactusowi, jednak ugięli się przed jego heroldem i właśnie za sprawą Silver Surfera zostali wrzuceni z powrotem w otchłań skraju Wszechświata. Oficjalna wersja głosi, że są martwi, ale biorąc pod uwagę, że już wcześniej jakoś sobie tam radzili, a do tego są postaciami nowymi i potężnymi, można spodziewać się ich powrotu gdzieś w przyszłości.

Annihilation: Heralds of Galactus #2, marzec 2007

 

Martino

Nie kojarzycie go z nazwiska, prawda? To ten snajper, który na zlecenie Kingpina miał zabić Petera Parkera lub kogoś z jego rodziny i ostatecznie postrzelił ciotkę May. Udało mu się wprawdzie uniknąć gniewu samego Spider-Mana, ale tylko dlatego, że padł ofiarą innego snajpera i zmarł na stole operacyjnym, zanim zdążył wyśpiewać, dla kogo pracuje. Z pewnością już go nie zobaczymy.

The Amazing Spider-Man #548, marzec 2007

 

Caiera the Oldstrong

Królowa Sakaaru i świeżo poślubiona małżonka Hulka nie dożyła końca miesiąca miodowego, ponieważ wybuch uszkodzonego reaktora antymaterii ze statku, w którym wystrzelony został Hulk wysadził ją, wraz ze sporą częścią stołecznego miasta planety. Wraz z nią zginęło nienarodzone dziecko Hulka oraz wielu mieszkańców miasta, a wydarzenie to stało się impulsem dla rozpoczęcia Word War Hulk. Jej powrót wydaje się mało prawdopodobny.

Incredible Hulk vol. 3 #105, kwiecień 2007

 

 

MVP

Michael van Patric zabłysnął jako rekrut Inicjatywy, by zaraz potem paść ofiarą przypadkowego wystrzału, kiedy panikująca Armory zafundowała mu dziurę w głowie. Kilkakrotnie widzieliśmy jego ciało, ale także widzieliśmy go żywego, więc póki nie zostanie wyjaśnione, czy to jakiś klon, albo brat bliźniak, oficjalnie pozostaje martwy.

Avengers: The Initiative #1, kwiecień 2007

 

 

 

D'Ken

Szalony cesarz Shi'Ar został uleczony ze stanu katatonii i wrócił na tron, by wkrótce potem zostać zdradzonym przez Vulcana, który spopielił go wyładowaniem energii i sam przejął władzę. To kolejny przykład powrotu tylko po to, by zginąć, więc szanse na jego zmartwychwstanie są znikome.

Uncanny X-Men #485, kwiecień 2007

 

Orson Randall

Iron Fist z lat dwudziestych ubiegłego wieku powrócił nieoczekiwanie, by odsłonić przed Dannym Randem kilka tajemnic z jego historii. Szybko jednak odnaleźli go dawni przeciwnicy, a pojedynek z Davosem the Steel Serpent okazał się zbyt wyczerpujący dla dziarskiego stulatka, wiec postanowił dobrowolnie przenieść się do wieczności, oddając resztkę swojego chi Danny'emu. Orson okazał się na tyle istotną postacią dla obecnej serii, że jego powrót jest często przepowiadany. Jest też jedną z osób, które spodziewamy się ujrzeć pod kapturem osobnika zwanego Prince of Orphans.

The Immortal Iron Fist #6, maj 2007

 

Corsair

Major Christopher Summers niejedno w życiu przeżył - nie każdemu w końcu dane jest zostać kosmicznym piratem. Jego piratowanie skończyło się jednak w konfrontacji z własnym synem - Vulcanem, który zabił go w pojedynku. Powrót Corsaira wydaje się mało prawdopodobny, ale nie jest wykluczony.

Uncanny X-Men #486, maj 2007

 

Sal Kennedy

Ten rok zdecydowanie nie był pomyślny dla znajomych Tony'ego Starka. Sal, jego przyjaciel i doradca w S.H.I.E.L.D. zginął tragicznie, kiedy Helicarrier został opanowany przez zmutowany organizm, przypominający grasujący nowotwór. Tak jak w przypadku Happy'ego, jemu również nie wróżymy szybkiego powroty do grona żyjących.

Iron Man vol. 4 #18, maj 2007

 

Black Box

Najpierw awansował z postaci marginalnej na pozycję jednej z najważniejszych osób na Providence i doradcę Cable'a, a potem ledwie przeżył zniszczenie centrum informacyjnego, by zostać wypatroszonym przez Sabretootha. Wydawałoby się, że to definitywny koniec, ale pamiętajmy, że Deadpool już raz go zabił i udało mu się wrócić.

Cable & Deadpool #41, czerwiec 2007

 

Skrullektra

Tym imieniem pieszczotliwie określamy sobie Skrulla, który podszywając się pod Elektrę przejął kontrolę nad The Hand. Całkiem nieźle sobie radził i skutecznie się ukrywał, ale w bezpośrednim starciu z New Avengers zawarł zbyt bliską znajomość z mieczem, za sprawą Echo. Odkrycie, że martwa Elektra zmieniła się w Skrulla dało początek paranoi, związanej ze Skrullami, która powoli przekształca się w event pod tytułem Secret Invasion. Ten Skrull z pewnością już pod nikogo się nie podszyje, ale nigdy nie wiadomo, czy nie trafi się jakiś inny, który lubi sai i obcisłe, czerwone wdzianka.

New Avengers #31, czerwiec 2007

 

Feral

W jakiś nieznany sposób odzyskała swoją kocią postać, ale okazało się, nie jest już feral enough i po feralnym spotkaniu z Sabretoothem została jego śniadaniem. Zawsze możemy się pocieszać, że przy takiej ilości błędów w continuity jak w tej historii, to wcale nie musiała być prawdziwa Feral, a wydarzenia wcale nie musiały być wiążące.

Wolverine vol. 3 #54

 

Eliah Cross

Usłyszeliśmy o nim o raz pierwszy, gdy okazało się, że jest jednym z przywódców X-Cell. Ostatni raz, usłyszeliśmy wielkie bum, kiedy po kuracji terrigenowej zaaplikowanej przez Quicksilvera, jego zdolności zostały przeciążone. Nic nie wskazuje na to, by udało się pozbierać resztki z ulicy i przywrócić go do życia.

X-Factor vol. 3 #20, czerwiec 2007

 

Ero

Kiedy Peter Parker umarł i zmartwychwstał, nawiązał kontakt ze swoim totemicznym, pajęczym ja, które wraz z nim przedostało się do tego świata. Pod postacią słodkiej pielęgniarki Arrow, kryło się tak naprawdę stado pająków, połączonych kolektywnym umysłem, których jedynym celem było złożenie jaj w ciele Flasha Thompsona. Plany te pokrzyżowała oczywiście interwencja Spider-Mana, a uciekająca Ero trafiła do ptaszarni w zoo i została rozdziobana przez ptactwo wszelakie. Zawsze istnieje jednak szansa, że któryś z tysięcy pająków się uchował i zdoła odbudować kolektyw.

Friendly Neighborhood Spider-Man #22, czerwiec 2007

 

Mieszkańcy Beytonville

Prawdopodobnie największa masakra tego roku. Miasto zostało wysadzone przez terrorystów z Atlantydy, przeciwnych władzy Namora i pozostał z niego tylko dymiący krater. Może miasto zostanie odbudowane, ale nie ma co liczyć na cuda - oni nie wrócą.

Sub-Mariner vol. 2 #1, czerwiec 2007

 

Cable

Nathan Summers ginął już i wracał tyle razy, że jego domniemana śmierć w eksplozji, która zniszczyła Providence, nie wzbudziła większych emocji. Tym bardziej, że zapowiedziano już na przyszły rok nową serię z jego przygodami oraz znaczny udział w nadchodzącym crossover Messiah Complex. Cable wraca na 100%.

Cable & Deadpool #42, X-Men #200, lipiec 2007

 

Sabretooth

Jeph Loeb postanowił zamieszać w życiu Wolverine'a, więc wywlókł na powierzchnię jakieś dziwne historie z przeszłości i uwikłał go w dziką pogoń za Sabretoothem, która zakończyła się gdzieś na śnieżnym pustkowiu, za sprawą pewnego magicznego miecza, który ściął głowę Creeda. Wcześniej ten wielki i groźny zabójca zdążył jeszcze zapłakać nad swoim losem. Podobno ów miecz cudowny niweluje działanie czynnika regeneracyjnego, więc nie powinniśmy więcej oglądać Sabretootha, ale z takimi jak on nigdy nic nie wiadomo.

Wolverine vol. 3 #55, lipiec 2007

 

Deathcry

Wojownicy Shi'Ar mają swój specyficzny kodeks, na punkcie którego są bardzo wrażliwi. Deathcry okazała się przewrażliwiona i kiedy Captain Universe zupełnie niechcący zabił jej cel podczas walki z Phalanx, rzuciła się na niego z furią. Równie niechcący, odruchowo, Captain Universe zamienił ją w mięsną papkę. Jeśli Phalanx nie pozbierają i nie zutylizują resztek, jej powrót jest raczej mało możliwy.

Annihilation: Conquest - Starlord #2, sierpień 2007

 

Hate Monger

Najnowsze wcielenie tej postaci zamieszało nieźle w Teksasie i wciągnęło w swoje gierki niejakiego Franka Castle. Nieszczęśnik zorientował się trochę za późno, że Punisher jest tu po to, by go zabić i dostał kulkę. Ten pan raczej na pewno nie wróci, ale możemy z pewnością spodziewać się kolejnych wcieleń Hate Mongera.

Punisher War Journal vol. 2 #10, sierpień 2007

 

Avona

Poznaliśmy ją, gdy wylatywała z grupy The Order, jako tę panią z gadającym mieczem. Już w następnym numerze została znaleziona martwa w metrze, obok swojego miecza. Prawdopodobną przyczyną śmierci jest samobójstwo, ale trzeba to jeszcze wyjaśnić. Raczej nie powinniśmy liczyć na jej powrót chyba, że jest to jakiś nieznany jeszcze element tego wątku.

The Order vol. 2 #2, sierpień 2007

 

Gadget

Nie tylko bliscy znajomi Iron Mana mieli pecha w tym roku. W przypadku Gadget wystarczyła znajomość korespondencyjna. Biedaczkę mieliśmy okazję oglądać tylko na kilku panelach, bo zaraz po swoim debiucie została z nieznanych przyczyn zamordowana przez kolegę z grupy - Paragona. Śledztwo trwa, a Gadget możemy nadal oglądać w retrospekcjach i najprawdopodobniej nigdzie poza tym jej już nie zobaczymy.

Iron Man vol. 4 #21, sierpień 2007

 

Mentallo

Znowu ubyło nam mutantów, bo ten telepata z ciemnej strony mocy popełnił błąd, przyłączając się do grupy MODOKa i demaskując infiltrującego ją Ultra-Adaptoida. Ostatni raz widzieliśmy go jako płonące zwłoki, wpadające do rzeki, ale ponieważ to łotr z długim stażem, istnieje nikła szansa, że ktoś kiedyś przywróci go do życia.

Super-Villain Team-Up: MODOK's 11 #2, sierpień 2007

 

Ko-Rel

Pani kapitan i zarazem medyk floty Kree zadebiutowała w roli Novy, kiedy Richard Rider przeżywał chwilowe trudności. Zyskała sobie sporą sympatię czytelników i dokonała kilku bohaterskich czynów, ale dała się zaskoczyć Gamorze i skończyła z nożem w plecach. Nawet po śmierci dokonała jednak kolejnego bohaterskiego czynu, bo jej energia pomogła wyzwolić Richarda spod kontroli Phalanx. Prawdopodobnie już nie wróci, ale zasłużyła sobie na spoczynek w spokoju.

Nova vol. 4 #6, wrzesień 2007

 

Midnight

Szalony były pomocnik Moon Knighta powrócił jako cyborg, by urządzić sobie morderczą rozgrywkę z byłym partnerem. Spector zdołał jednak uwolnić się z jego pułapki z pomocą jego własnej pomocnicy i w popisowym pojedynku urwał mu głowę. Z cyborgami jest jednak ten problem, że zazwyczaj ktoś prędzej czy później je naprawia.

Moon Knight vol. 5 #12, wrzesień 2007

 

Longstrike

Wcześniej znaliśmy ją jako Tatoo, członkinię Gangu Omega, który szumiał w Instytucie Xaviera. Po utracie mutacyjnych mocy, postanowiła przyłączyć się do nowego wcielenia New Warriors i zaufać technologii, która mogłaby te moce zastąpić. Przeliczyła się jednak i zginęła w pierwszej misji, walcząc z Cancer z New Zodiac. W tej sytuacji, szanse na powrót ma zerowe.

New Warriors vol. 4 #4, wrzesień 2007

 

Boneyard

Długoletnia wspólniczka pana Terrora i dostarczycielka części zamiennych dla niego stała się celem jego nowych wrogów i została podstępnie uduszona. Można jednak powiedzieć, że jej oko, ucho i serce nadal żyją, razem z Terrorem. Oczywiście, dopóki się nie rozłożą, bo wtedy to już naprawdę po niej.

Terror Inc. vol. 2 #2, wrzesień 2007

 

Puppet Master

Philip Masters mógł przejść na emeryturę, ale nie... On musiał dalej bawić się gliną i zadzierać z superbohaterkami, ściągając sobie na głowę Miss Marvel i jej oddział. Kolejnym jego genialnym posunięciem było natomiast wysadzenie się w powietrze z całą posiadłością, byle tylko nie dać się schwytać. Oczywiście, ciała nikt nie widział, a sam Puppet Master bywał już uznawany za martwego i zawsze wraca, więc istnieją spore szanse, że tak będzie i tym razem.

Ms. Marvel vol. 2 #20, październik 2007

 

Deathlok

Cyborg z alternatywnej przyszłości został odnaleziony i sprzedany gangowi Hooda tylko po to, by w pierwszej misji zginąć w eksplozji. Kto w to wierzy? Tak też myślałem. Byle bomba na pewno nie załatwi takiego twardziela i wróci przed zakończeniem historii.

New Avengers #35, październik 2007

 

Lindy Reynolds

Jakby życie z psychicznie niezrównoważonym mężem superbohaterem nie było dość uciążliwe, Lindy z jakiegoś powodu stała się celem żeńskiej wersji Ultrona i została zamordowana we śnie. Bob się wkurzył. Krążą jednak plotki, że to tylko jakaś sztuczka, bo ktoś gdzieś wspomniał, że Lindy nadal żyje.

Mighty Avengers #5, październik 2007

 

Dark X-Men

Opętani przez Shadow Kinga, źli X-Men z innej rzeczywistości postanowili nagle stanąć po jasnej stronie mocy, by pomóc bronić Anglii przed emigracją z... a nie, przepraszam - przed próbą przejęcia władzy przez niejakiego Albiona. Stare chińskie przysłowie mówi, że zmienianie stron na wojnie nie wychodzi na dobre i rzeczywiście - wszyscy zginęli. Oby na zawsze.

New Excalibur #24, październik 2007 (finał)

 

Statystycznie na rzecz patrząc, największą śmiertelność odnotowano w tytułach związanych z Annihilation i trudno się dziwić, skoro to kosmiczna wojna na pełną skalę. Najbardziej pechową postacią wydaje się Iron Man, którego znajomi ginęli niemalże masowo.

Kontynuując wątek statystyczno-podliczeniowy dodam, że przeprowadziliśmy mały sondaż w redakcji, który wskazać miał pięć najważniejszych zgonów roku. Oto zwycięzcy:

 

1. Captain America

2. Skrullektra

3. Thanos

4. Cable

5. Caiera the Oldstrong

 

Na zakończenie coś bardziej optymistycznego, czyli kilka słów o tych, którzy poczuli się lepiej i wrócili do życia.

Wśród nich na pierwsze miejsce wybija się Thor, wraz z mieszkańcami Asgardu, którzy po trzech latach powrócili za sprawą J.M. Straczynskiego, aby zamieszkać w Oklahomie (a konkretnie, kilka stóp ponad nią). To zdecydowanie najlepiej przeprowadzony i najbardziej spektakularny powrót roku, a najlepsze jest to, że nadal trwa i możecie podziwiać go na kartach Thor vol. 3. Zarówno pecha, jak i szczęście miał w tym roku niejaki Greg Willis, znany również jako Gravity. Najpierw zginął w walce ze Strangerem na stronach Beyond! #6, a potem powrócił w Fantastic Four #547, za sprawą Epoch. Podobne doświadczenia przytrafiły się także innym postaciom. Nova został praktycznie spalony, ale zregenerował się dzięki Worldmindowi. Deadpool stracił głowę, ale szczęśliwie jego kumpel Bob odnalazł ją i przywrócił na właściwe miejsce. Sporo działo się na kartach New X-Men vol. 2: Najpierw powrócił uznawany za martwego Belasco, a zaraz za nim Illyana Rasputin lub jej alternatywny odpowiednik z innego świata - to wymaga wyjaśnienia. Ginęli i zaraz wracali do życia Prodigy i X-23, a Blindfold wykonała ryzykowny manewr, dotykając obu rąk Elixira, przez co wprowadziła się w stan tymczasowej śmierci. Nadal zagadką pozostaje powrót Night Trashera. Najdziwniejsza była jednak sytuacja Hannibala Kinga, wampirzego prywatnego detektywa, który został zabity by powrócić po paru stronach gdy Blade wypełnił przepowiednie i niechcący przywrócił do życia wszystkie wampiry które kiedykolwiek zniszczył na łamach serii "Blade".

 

Gil Galad

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.