Avalon » Publicystyka » Artykuł

Avalon Pulse Special #13: Stuknęła dwusetka

Avalon Pulse towarzyszy nam już prawie 4 lata. W tym czasie, nie licząc wydań specjalnych, ukazało się 200 numerów naszego periodyku. Pisząc "naszego" mamy na myśli Redakcję, ale przede wszystkim Was – to dzięki Waszemu zaangażowaniu Pulse ma takie bogate resume. Jak bogate? Ten artykuł powinien zadowolić każdego, kto chce się np. dowiedzieć, ile komiksów przez ten czas wydał Marvel, a ile z nich zostało opisanych na łamach poniedziałkowej kolumny Avalonu.


Wszystkie przedstawione poniżej statystyki dotyczą komiksów wydanych od 18.07.2007 do 15.06.2011 – właśnie ten okres wydawniczy objęło swoim zasięgiem 200 (+1) numerów tygodnika. Uwzględniamy tylko zeszyty, ponieważ w Pulse nie zwykliśmy komentować wydań zbiorczych – od tego jest Living Tribunal. Przyjrzymy się zarówno samym komiksom, jak i ludziom, którzy je oceniali. Do dzieła!

W badanym okresie Marvel wydał 4209 zeszytów, a jako, że w sumie są to 204 tygodnie, otrzymywaliśmy średnio 20,63 zeszytu na tydzień. Na łamach Pulse'a opisaliśmy 2968 z nich, co daje pokrycie na poziomie 70,52%. Oceniamy aż 7 na 10 wydanych przez Marvela zeszytów!

Okazuje się też, że wypowiedzi Toma Brevoorta, jakoby w dobie kryzysu Marvel wydawał mniej komiksów, delikatnie mijają się z prawdą. Kiedy publikowaliśmy pierwsze 100 numerów Pulse'a (lipiec 2007 - lipiec 2009), Marvel wydawał średnio 19,44 zeszytów tygodniowo. Ten sam współczynnik dla drugiej setki wyniósł zaś 22,07. "Im więcej, tym mniej"?

printed_vs_reviewed_1-200_res.png
Liczba wydanych vs Liczba opisanych (#1-200)

Tytuł powyższego wykresu jest dość wymowny. Wyjaśnię jednak, że "przebicie sufitu", jakie widać pomiędzy #56 a #57, ma dość prozaiczną przyczynę. Właśnie wtedy, przez nieomal miesiąc, przeżywaliśmy najdłuższy w historii white event (po polsku - awaria serwera). Dom Pomysłów, nie oglądając się na nas, wydawał jak gdyby nigdy nic kolejne komiksy. Po powrocie z przymusowego urlopu, Avalon nadgonił miesiąc niebytu publikując Giant-Size Avalon Pulse Special #7. Numer ten jest rekordowy: objął aż 68 wydanych komiksów, z czego opisanych zostało 67 (98,53%). Dziesięciu recenzentów napisało aż 120 opinii, z tego zawrotną liczbę 65 głosów, czyli ponad połowę, napisał Gil – jego osobisty rekord.

Dla tych z Was, ktorzy chcieliby się bliżej przyjrzeć powyższemu zestawieniu, przygotowaliśmy czytelniejsze wersje z rozbiciem na obie setki.

printed_vs_reviewed_1-100_res.png
Liczba wydanych vs liczba opisanych (#1-100)

printed_vs_reviewed_101-200_res.png
Liczba wydanych vs Liczba opisanych (#101-200)

Rzućmy też okiem na kilka pozostałych przypadków wybijających się ponad przeciętność.

W #98 opisaliśmy 32 z aż 38 wydanych wtedy przez Marvela tytułów (84,21%). Dark Reign szalało w najlepsze i liczba pozycji z "ciemnym" przymiotnikiem w tytule była miażdżąca. Kolejny Pulse XXL to #116 – 35 wydanych zeszytów, 27 opisanych (77,14%). Tutaj również swoje piętno odcisnęło Dark Reign, ale był to bardziej różnorodny tydzień (u mutantów np. rozpoczynała się Necrosha). Wreszcie, jubileuszowy #50 to opinie na temat 25 z 33 wydanych zeszytów (75,76%). Nad tym tygodniem wisiało widmo Secret Invasion, ale powiązane z tym eventem tytuły nie zdominowały całego numeru.


comic_issue_number_res.png
Liczba opinii pojedynczego zeszytu

Zainteresowanie reprezentowane przez liczbę napisanych o komiksie opinii wydaje się potwierdzać to, co przedstawiciele Domu Pomysłów mówią już od dłuższego czasu – najwięcej szumu robią #1 oraz eventy. Naszą listę zdominował Siege. Ostatni numer głównej miniserii tego eventu zostawił daleko w tyle wszystkie pozostałe zeszyty. Co więcej, połowa powyższego zestawienia była częścią Siege. Kolejne pozycje to również zeszyty "eventowe", reprezentujące Messiah CompleX, World War Hulk i Fear Itself.


comics_reviewed_number_res.png
Liczba opisanych zeszytów

Jak już wspominaliśmy, Giant-Size Pulse Special #7 zawierał największą liczbę opisanych zeszytów. Na drugim miejscu, z wynikiem o ponad połowę mniejszym, jest #98, w którym wszechobecne było Dark Reign. Trzecie miejsce zajął wspomniany już #116.


comics_printed_vs_reviewed_ratio_res.png
% opisanych zeszytów

Nie samą liczbą zeszytów człowiek żyje. Co jest większym powodem do dumy: opisanie dziesięciu zeszytów w tygodniu, w którym opublikowano ich 10, czy też dwudziestu w tygodniu, w którym wydawca wypuścił na półki 30? Decyzję pozostawimy Wam, ale nie omieszkamy przedstawić zestawienia edycji Pulse'a z największym procentowym pokryciem wydanych zeszytów. Dwa razy w ciągu ostatnich 4 lat udało nam się zrecenzować wszystkie pozycje z danego tygodnia.


reviews_per_comic_res.png
Opinii na zeszyt

Na łamach 200(+1) wydań Pulse'a napisaliśmy aż 8064 opinie. Opinia reprezentuje gust, a gusta – jak dobrze wiadomo – są różne. Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy warto sięgać po jakiś komiks, dobrze jest zaczerpnąć wiedzy z jak największej liczby źródeł. Globalnie, średnia opinii na opisywany zeszyt wynosi 2,72, co wydaje się być dobrym wynikiem (opinia na "tak", na "nie" oraz na "nie mam zdania" - i bądź tu mądry, kogo posłuchać). Wykres pokazuje wydania Pulse'a, w których ten współczynnik jest największy.

Zanim zaczniemy pisać o Was, użytkownikach, wyjaśnię, że na potrzeby tego artykułu "użytkownik" to po prostu ksywa. Doskonale wiemy, że niektórzy z Was, cwane bestie, zmieniło w międzyczasie swoje nicki i zarejestrowało kolejne konto. W takim wypadku nie dociekaliśmy, kto zamienił się w zombie, kto zrzucił czerwone bryle i włosy, a który czerwono-brzuchy ptaszek zaczął majaczyć – będziecie zliczani podwójnie.

Na przestrzeni 200(+1) numerów Pulse'a swoje opinie wyraziło 105 użytkowników. Ponad połowa napisała więcej niż 10 opinii, co oznacza, że lubicie dzielić się swoimi wrażeniami z komiksową bracią.


user_review_number.png
Liczba opinii napisanych przez użytkowników

Na powyższym wykresie widzimy 20 najaktywniejszych użytkowników. Nie da się ukryć, że większość z nich jest (lub była) członkami Redakcji, ale to nie zarzut, ponieważ niektórzy z nas zaczynali swoją przygodę z Avalonem właśnie od pisania recenzji w New Spoilerowni, by dopiero później przyjąć zaproszenie do wstąpienia w redakcyjne szeregi (po uprzednim pokonaniu smoka, ma się rozumieć).


user_pulse_issue_number_res.png
Liczba numerów Pulse'a, w jakich udzielał się użytkownik

Nikomu nie udało się co prawda pojawić w każdym numerze kolumny, ale liczba osób, które zaliczyły po kilkadziesiąt występów, budzi respekt.


user_number_per_issue_res.png
Liczba recenzentów

Pod względem liczby osób, które oddały swoje głosy w dyskusji o komiksach, najlepiej prezentują się #24 i #143 – w każdym z nich aż 17 z Was postanowiło podzielić się wrażeniami z lektury nowych komiksów. Bardzo mocną reprezentację wystawiła pechowa 13-tka – ciekawe dlaczego?


reviews_number_in_issue_res.png
Liczba opinii w numerze

Jeżeli chodzi o liczbę opinii zebranych w poszczególnych odsłonach Pulse'a, na pierwszym miejscu znalazł się wspomniany już wcześniej Special #7. Depcze mu jednak po piętach #98. Na przeczytanie tych numerów zarezerwujcie sobie naprawdę dużo czasu.


reviews_per_user_res.png
Opinii na recenzenta

Dzięki temu wskaźnikowi możemy zgadywać, jak aktywni byli recenzenci. Oczywiście, należy to traktować z przymrużeniem oka – już wcześniej zauważyliśmy, że zwycięzca tego zestawienia (Gil) napisał ponad połowę opinii z numeru Special. Czy ktoś z Was jeszcze uważa, że Gil to normalny człowiek?

Na koniec lista wszystkich osób które przyczyniły się do uczynienia z Pulse'a tego, czym jest obecnie:

____, (A)nonim, Alain, Arachnid, Archie, bastek66, Bertoluccio, Black Bolt, Bsh^, Burzol, Catium, Chimp, Christoff, colossus28, Connanaire, CrissCross, Crov, Cyclone, Cyclop83, czarny_samael, Delirium, Demogorgon, Don David, Dunton, Dzizys, Dżentelmen, evans, Foxdie, Freezjer, Fylyp3g, Gamart, Gerkus, Gil, GrayFox, Gregoriano, Hendrix, hitano, Hotaru, Idanow, Itobybyłonatyle, Janio15, Jaro, Joey, Kakteen, Kamyk, kid777, Killah, Kisiel, Krusty, Krzycer, LeGol, Lex, Lilarcor, logan_15, Lokus, lunatik8, Mad Marty, Marcin, Matt, Medyk, Meister, MikeyLou, Misiael, Mistic, Mr. M, MrG, Mute, Olka, Ororo, owcaboski, Ozz, Papus, Pariah, PeSZek, Pete, Pietro, PuppetMaster, redevil, S_O, SaiEF, sarevok , Sc0agar4k , sCaRy, Sleepwalker, snak3, Spartan, Spell, Spence, straznik, Suhayl, TheNewlyAwoken, tig3000, Undercik, uther, venom, Venomous, Volf, Walter, White King, Wilsonon, Wolvie111, Wolvier, wulkan999, Xavier83, zedicus, Zombie of MrG.

Wielkie dzięki za Wasz wkład!

Opracował: Hotaru
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.