Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja eventu "Second Coming" - Sc0agar4k

Na Second Coming czekali wszyscy miłośnicy przygód X-Men. Ostatnia część trylogii Mesjasza miała wprowadzić nowy status quo wśród mutantów i ustalić ich położenie w uniwersum Marvela.

Second Coming


Na Second Coming czekali wszyscy miłośnicy przygód X-Men. Ostatnia część trylogii Mesjasza miała wprowadzić nowy status quo wśród mutantów i ustalić ich położenie w uniwersum Marvela.

Mesjasz objawił się nagle w Cooperstown na Alasce. Nikt nie spodziewał się jego pojawienia. Był to bowiem pierwszy nowo narodzony mutant od czasu M-Day i pamiętnych słów Wandy Maximoff: "No More Mutants." Zainteresowanych dziewczynką było wielu, dlatego też wiadomym było, że bez walki się nie obędzie. To wszystko miało miejsce podczas Messiah Complex, pierwszego rozdziału trylogii, zakończonego ucieczką Nathana Summersa, znanego jako Cable, wraz z dzieckiem, do przyszłości.

Druga część, Messiah War, rozgrywała się w przyszłości. Tam też Cable i Hope (tak bowiem została przez niego nazwana) spotykają, wysłaną przez Cyclopsa z zadaniem sprowadzenia ich do domu, grupę X-Force. Zostają zmuszeni do walki ze Stryfem i Apocalypsem. Dodatkowym utrudnieniem był Bishop, który w odróżnieniu od innych, uważa Hope nie za Mesjasza, a największe zagrożenie dla mutantów. Koniec konców X-Force wracają do teraźniejszości, a Nathan i Hope po raz kolejny uciekają w przyszłość, w dalszym ciągu ścigani przez Lucasa Bishopa.

I tak dochodzimy do finału, czyli Second Coming. Cable i Hope (teraz już nastoletnia dziewczyna) powracają do czasów współczesnych. Tutaj na ich przybycie czeka już komitet (niekoniecznie) powitalny. Tym razem to Bastion i jego świta zamierzają zlikwidować zagrożenie, jakie według nich ona przynosi. Przy okazji zabijając wszystkich mutantów.

Ostatni rozdział można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to sprowadzenie Mesjasza na Utopię. X-Men co i rusz napotykają żołnierzy Bastiona i choć udaje im się wykonać zadanie, nie obywa się bez ofiar, również śmiertelnych.
Drugi etap to odizolowanie większości mutantów na wyspie. Uniemożliwienie im ucieczki i kontaktu ze światem. Cel Bastiona jest prosty: całkowita eksterminacja nosicieli genu X. To właśnie tutaj dochodzi do najcięższych walk i ostatecznej konfrontacji pomiędzy Bastionem a Hope.
Część wydarzeń jest oderwana od głównej akcji. Ma to miejsce w przypadku misji ratowniczej w Limbo oraz w przypadku X-Factor, którzy działają poza Utopią. Jednak te wydarzenia
stanowią ciekawe urozmaicenie.

Second Coming, jak na koniec większej całości, przyniosło zmiany, nawet dość duże. Tego zresztą można było się spodziewać, taki był przecież cel. Zdefiniować nowe miejsce mutantów. Miało ono swoje momenty zaskakujące, podobnie jak Messiah Complex. Nie obyło się oczywiście bez wad (w postaci nierównego scenariusza). Mimo wszystko jest to wydarzenie znaczące i warte bliższego zapoznania. Tym bardziej, że nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam ponownie spotkać się z eventem obejmującym najważniejsze komiksy dotyczące mutantów.

Sc0agar4k
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.