Avalon » Publicystyka » Artykuł

The Nifty Fifty Initiative #40

Czterdzieści. Niby zwykły numer, a ile ciekawych rzeczy... i wszystkie z ostatnich kilku lat.
Czterdzieści. Niby zwykły numer, a ile ciekawych rzeczy... i wszystkie z ostatnich kilku lat.

nifty40_dd2_small.jpg

Zaczynamy od Daredevil vol. 2 #40 Briana Michaela Bendisa i Terry'ego Dodsona. Finał historii "Trial of the Century", podczas której Hector Ayala, heros znany jako White Tiger, został niesłusznie oskarżony o kradzież z włamaniem i zabójstwo policjanta. Stali czytelnicy na pewno kojarzą tę historię, w końcu już dwa razy wspominałem o niej przy okazji typów forumowych – trzecia, ostatnia i najlepsza jej część zasłużyła jednak na szczególne wyróżnienie. Zaczyna się przemowami końcowymi oskarżyciela i obrońcy, z których zwłaszcza ta druga, w wykonaniu Matta, porusza – ale o pierwszej też warto wspomnieć, bo stanowi ona pewien "forshadowing" do Civil War – eventu, który rozpoczął się trzy i pół roku później.
Jak uczą nas seriale o lekarzach, nie każdą bitwę można wygrać – także więc Matt przegrywa rozprawę przeciw rządnej superbohaterskiej krwi tłuszczy. Hector nie znosi tego dobrze i porywając broń jednego z ochroniarzy ucieka z budynku sądu – gdy jednak przystaje, widząc tłumy reporterów, pozostali mundurowi doganiają go i zestrzelają na miejscu. Obraz Matta trzymającego w rękach martwego Ayalę – wyraźne nawiązanie do Piety – nie wrył się w umysły czytelników tylko dlatego, że pokazany został tylko na ekranie małego telewizorka w mieszkaniu prawdziwego sprawcy.
A szkoda.

nifty40_ssm_small.jpg

Kolejny na liście jest Sensational Spider-Man vol. 2 #40 Roberto Aguirre-Sacasy i Claytona Craina, ostatni numer serii przed One More Day. Zaczyna się od krótkiego przypomnienia żywota Petera Parkera, od jego pierwszej wielkiej tragedii – utraty wujka Bena – przez kolejne, aż po najnowsze – nadchodzącą śmierć cioci May. Dręczony wyrzutami sumienia Pete wyrusza, żeby coś zniszczyć i tym samym rozładować emocje (a nie ma czasu szukać przeznaczonego do rozbiórki domu), a w trakcie okładania śmietnika spotyka... no cóż. To trzeba zobaczyć.
Postać ta tłumaczy Parkerowi, że cierpienie jest częścią życia i nie wiąże się tylko i wyłącznie z byciem Spider-Manem. Następnie pokazuje mu tysiące ludzi, które uratował dzięki temu, że nie popadł w depresję po śmierci Bena i pozostał superherosem, a przed zniknięciem każe mu zachować wiarę i nadzieję.
Myślę, że ten komiks był jednym z głównych powodów, dla których OMD uzyskało tak negatywne oceny – w końcu jego żona mu to odradzała, jego przyjaciele mu to odradzali, Mistrz Arkanów Magicznych mu to odradzał, nawet sama zainteresowana mu to odradzała, ba, sam Bóg mu to odradzał, a Spidey i tak zawarł pakt z diabłem. Nie pomaga także fakt, że RAS poświęcił ostatnią stronę numeru na "What If?", w którym przedstawił, co by się stało, gdyby OMD się nie wydarzyło.

nifty40_na_small.jpg

Pamiętacie czasy, gdy wydawało się, że Secret Invasion będzie świetne? Bo z nich pochodzi polecany przez forumowicza Łukasza New Avengers #40 Briana Michaela Bendisa i Jima Cheunga, pierwszy numer będący tie-inem do skrullowego eventu i pierwszy ukazujący kulisy inwazji. Poznajemy nowego przeciwnika – królową Veranke – poznajemy sposób, w jaki Skrullowie zyskali moce ziemskich bohaterów, poznajemy metodę, którą wykorzystali, żeby być niewykrywalni, poznajemy imię kosmitki podszywającej się pod Elektrę... i poznajemy, pod kogo królowa podszywa się na Ziemi. I choć po jakimś czasie znawcy tematu zauważyli, że te rewelacje nie do końca trzymają się kupy z resztą historii Skrullów, i choć po jakimś czasie Bendis porzucił intrygującą koncepcję "Sekretu" na rzecz odtwórczej "Inwazji", ten numer nadal jest must-readem, jeśli chcecie zrozumieć ten event.

Garść, a raczej garstka, innych propozycji od forumowiczów: Dżentelmen poleca Amazing Spider-Man #40, w którym, dopiero co zdradziwszy swą tożsamość Peterowi, Green Goblin przedstawia swój złowieszczy plan, ale podczas ich walki, na skutek splotu okoliczności, traci pamięć w pożarze, oraz (Uncanny) X-Men #40, w którym studenci Xaviera walczą z potworem Frankensteina (a właściwie jego kopią, wysłaną przez kosmitów). Gregoriano radzi zapoznać się z X-Factor vol. 3 #40, podczas którego Madrox, świeżo po nie powiem czym, bo PAD o to prosił (patrz link wyżej), rozmawia z Maddoxem, czyli klonem, który został. Od siebie dorzucę jeszcze Cable and Deadpool #40, w którym rozpoczyna się niby-crossover z X-Men: Legacy i historia z Hecatombem, oraz Exiles #40, w którym po raz pierwszy Hyperion niszczy świat, w którym nie udało mu się zdobyć absolutnej władzy.

Za tydzień przyjrzymy się numerowi czwartemu. Propozycje, komentarze i uwagi – jak zwykle – możecie zgłaszać na forum.

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.