Avalon » Publicystyka » Artykuł

The Nifty Fifty Initiative #46

Czterdzieści sześć. Niezbyt jubileuszowy numer. Dlatego dziś będziemy musieli się zadowolić mniejszymi "eventami".
Czterdzieści sześć. Niezbyt jubileuszowy numer. Dlatego dziś będziemy musieli się zadowolić mniejszymi "eventami".

nifty46_wca_small.jpg

A pierwszym z nich jest debiut naszych ulubionych bohaterów z krainy byków, gangsterów i sprzedawców butów – Great Lakes Avengers. Zostali oni przedstawieni w West Coast Avengers vol. 2 #46 Johna Byrne'a i w swojej pierwszej akcji całkiem nieźle poradzili sobie z gangiem złodziei. Jednak nie to zwraca uwagę Clinta Bartona, świeżo wyrzuconego z West Coast Avengers – tym, co podziałało na niego jak płachta na byka, była nazwa zespołu i bezwstydne pogwałcenie prawa autorskiego. Team-upuje on więc z Mockingbird (a tak naprawdę, jeśli dobrze zrozumiałem miniserię New Avengers: The Reunion i dobrze zinterpretowałem ich rozmowę, ZE ŚMIERDZĄCYM SKRULLEM!), by skopać im tyłki i wyjaśnić, co właściwie oznaczają te małe literki przy nazwach. Uznając jednak ich wolę walki o dobro całego świata and stuff, postanawia ich trenować, by stali się prawdziwymi, godnymi imienia Mścicieli badassami.
Ale to nie wszystko! Całkiem za darmo w tym numerze otrzymujemy też USAgenta jedzącego śniadanie, Tigrę goniącą za myszą i Scalett Witch dostającą list w sprawie Visiona!

nifty46_xxm_small.jpg

A teraz zaglądamy trochę bliżej naszych czasów. X-Treme X-Men #46 Chrisa Claremonta i Igora Kordey'a to swoisty epilog (jeden z wielu) do epickiej (or so I've heard) historii Granta Morrisona, "Planet X", a także ostatni numer serii uznawanej przez wielu za ostatnią dobrą rzecz napisaną przez Krzyśka (dla tych, którzy chcą przypomnieć Excalibur vol. 3, mam tylko kilka słów: Techno. Piraci. Z. Orkami.). Obijający się w Valle Soleda mutanci z telewizji dowiadują się o tym, co przeżyli pozostali uczniowie Xaviera, gdy oni się zabawiali. Historia ta to okazja dla pokazania solidarności Amerykanów, niezależnie od rasy, koloru skóry i liczby ramion (sorta kinda like the post-WTC stuff, i tak, to jest podpowiedź co do jednego z przyszłych odsłon NF) i przedstawienia żałoby Storm (czyli jej BFF, przynajmniej według Chrisa) i Rachel (czyli córki) po Jean, co... mogło być lepiej rozegrane (albo rozegrane w ogóle, bo o ile Ororo coś tam wspomina, to Rachel prawie całkiem to olewa). A na koniec dostajemy double-topos-hit combo, gdy Claremont łączy stare dobre "the world hates us and fears us", z pajęczym "with great power comes great responsibility" (dokładnie w tych słowach! Najwyraźniej Krzyś zatęsknił do czasów, gdy pisał Marvel Team-Up).

Z innych wartych polecenia czterdziestek szóstek Gamart poleca (oprócz wspomnianego WCA) Amazing Spider-Man #46, w którym debiutuje Shocker, a Pete wyprowadza się od cioci do apartamentu Harry'ego Osborna, a Demogorgon – Daredevil vol. 2 #46, w którym zaczyna się historia "Hardcore", Kingpin zdrowieje ze swojej śmierci dwadzieścia numerów temu i zwraca światu Typhoid Mary. Lokus proponuje Ultimate Fantastic Four #46, w którym kończy się historia Psycho-Mana i Silver Searchera, oraz Ultimate X-Men #46, w którym rozpoczyna się historia Sinistera. Gil Galad jak zwykle ma cały wór komiksów: Cable #46, w którym Nathan badassuje w pełnym żołnierzy Bastiona Instytucie Xaviera w czasie Operation: Zero Tolerance, Doctor Strange vol. 3 #46, w którym, przy okazji Infinity War, doktorek zbiera cuzamen do kupy wszystkich większych magicznych graczy stojących po stronie dobra, żeby skopać tyłek swojemu sobowtórowi z alternatywnej rzeczywistości, Exiles #46, w którym do drużyny dołącza Namora, w samą porę, by wraz z resztą znowu wepchnąć się tam, gdzie ich nie chcą – czyli do #616, Fantastic Four #46, w którym całe FF spotyka się z Inhumans (w przeciwieństwie do poprzedniego numeru, w którym natknął się na nich tylko Johnny) i spędza większość numeru, tłukąc się z Black Boltem, Iron Man #46, gdzie Tony _przypadkiem_ zabija swojego fast-frienda, Kevina O'Briena (he tends to do that), który dopiero co zaczął latać we własnej zbroi jako Guardsman, New Warriors #46, w którym kończy się crossover z X-Force, Child's Play, oraz Tales of Suspence #46, w którym pojawił się kolejny paskudny komunista chcący obalić ojczyznę demokracji i szarlotki – Crimson Dynamo.

Za tydzień – #29. Propozycje, a także sugestie i wszelkie inne uwagi możecie przedstawiać na forum.

S_O
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.