Avalon » Publicystyka » Artykuł

World Tour Project - Przystanek Piętnasty: Cosmic Comics

Tourne po USA powoli zbliża się ku końcowi, a to, co najlepsze zostało oczywiście na przysłowiowy deser. Tak oto, odwiedzamy jedno z największych i najbardziej zaludnionych miast na świecie. Jedno z tych miejsc, które nigdy nie śpi, a na dodatek jest głównym terenem działan bohaterów Marvela, którzy szczególnie upodobali sobie jego jedną dzielnicę - Manhattan. Oprócz Baxter Building, Stark Tower czy Avengers Mansion znajdziecie tam również Cosmic Comics.

wtps01501.jpg wtps01502.jpg

Miasto: Nowy Jork                     

Sklep: Cosmic Comics

 

Dojazd:

wtp015maps.jpgW tym wypadku dotarcie do sklepu nie powinno stanowic problemu. Po pierwsze macie do wyboru kilka środków transportu (metro, autobus, żółte taxi), a w ostateczności, po dotarciu na Manhattan możecie dojść do niego pieszo. Sam kiedyś przeszedłem jakieś czterdzieści przecznic i zapewniam, że nawet idąc nie będziecie się w tym czasie nudzić. Jako punkt startu proponuję obrać Pennsylvania Station mieszczące się pod Madison Square Garden, gdyż to taki komunikacyjny środek wyspy. Sklep znajduje się na pod numerem 10 na E23rd St. (punkt A na mapie). Po dotarciu na miejsce nie dajcie się zwieść pozorom, gdyż sklep znajduje się na pierwszym piętrze budynku i wchodzi się do niego przez zwyczajną klatkę schodową.

 

Sklep i jego zaopatrzenie:

Kiedy już doczłapiecie się na górę po prawie pionowych schodach, stanie przed Wami sklep bardzo przestronny a jednocześnie wypełniony po bwtps01503.jpgrzegi komiksowymi dobrodziejstwami. Niezapomniane wrażenie murowane.  Pomieszczenie ma kształt długiego prostokąta, którego jeden z boków stanowią okna ciągnące się od sufitu aż po prawie samą podłogę, co niewątpliwie potęguje wrażenie wielkiej przestrzeni i jednocześnie zapewnia solidną dawkę dziennego światła. Jedna ściana jest w całości pokryta regałami zapełnionymi po brzegi aktualnymi wydaniami i zwieńczonymi kartonami z figurkami i popiersiami. Tytuły najświeższe i najciekawsze dodatkowo są oznaczone pomarańczowymi kartkami z krótką informacją odnośnie danego komiksu i ewentualnym tytułem całego eventu (na zdjęciach widać te promujące Secret Invasion). Dodatkowo sprzedawcy wyróżniają tytuły, ich zdaniem, godne polecenia (Staff Pick). Środek pomieszczenia zajmują głównie stojaki z wypełnionymi po brzegi komiksami archiwalnymi boxami. Wszystko oczywiście posegregowane i oddzielone podpisanymi przegrodami. Oprócz tego znajdziecie dwa regały wypełnione komiksami kompletnie oderwanymi od amerykańskiego kanonu, czyli sporo dobrego dla wielbicieli alternatywy. Szkoda tylko, że wszystko poukładane bez ładu i składu, ale można zwalić na nieregularne kształty większości wydań. 

 

wtps01504.jpg wtps01505.jpg wtps01506.jpg
wtps01507.jpg wtps01508.jpg

 

Ściana przeciwległa do tej z nowościami została podzielona mniej więcej po połowie na sekcje z wydaniami zbiorczymi i figurkami. Nad regałami z komiksami znajduje się imponująca kolekcja mniej lub bardziej znaczących wydań pojedynczych (za kasą znajduje się ściana wypełniona droższymi „unikatami”), oczywiście każde dostępne do kupienia. Z kolei na podłodze przed regałem postawiono kartony z komiksami dostępnymi dla czytelników, którzy ukończyli 18-ty rok życia i dostępu do nich strzeże duży pluszowy Spider-Man (patrz zdjęcie).

 

Sprzedawca:

Cosmic Comics odwiedziłem w środę czyli dzień święty dla wszystkich fanów. Z tego powodu pracownicy mieli ręce pełne roboty, a w niektórych miejscach pełno było nowych komiksów, które czekały na znalezienie się na odpowiedniej półce. Za kasą znajdował się właściciel, który z wyglądu bardzo przypominał Aliasowego Jacka Bristow. Oczywiście wszyscy byli otwarci dla klienta i służyli pomocą.

wtps01509.jpg wtps01510.jpg wtps01511.jpg

wtps01512.jpg wtps01513.jpg

Przy okazji właściciel skierował mnie na stronę Literate Machine, z której można za darmo pobierać komiksy różnych twórców, często amatorów. Znalazłem tam nawet takie cudo jak „Daredevil vs. Hitler”. Polecam również stronę samego sklepu Cosmic Comics.

 

Ceny:

Tym razem jednak jest drobna celowa rewolucja, ale tylko dla stałych klientów, czyli na zasadzie tak zwanego programu lojalnościowego. Rejestrujecie się u sprzedawcy, po czym otrzymujecie swój numer klienta. Przy każdym zakupie podajecie ów numer i gdy suma waszych zakupów dojdzie do 100$ otrzymujecie rabat w wysokości 20$ (!), więc jakby nie patrzeć 20% zniżka.

 

wtps01514.jpg wtps01515.jpg wtps01516.jpg
wtps01517.jpg wtps01518.jpg

 

Podsumowanie:

Nowy Jork pełen jest Comics Shopów, zaryzykowałbym nawet stwierdzenie że jest to miasto z największą liczbą CS na świecie. Może z powodu tak licznej konkurencji, tutejsze sklepy kuszą klienta bogatą ofertą i prezentują wysoki poziom. Nie inaczej jest w tym wypadku. Polecam każdemu.


Ocena: 10/10

 wtps01519.jpg wtps01520.jpg wtps01521.jpg

wtps01522.jpg wtps01523.jpg

Foxdie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.