Avalon » Publicystyka » Artykuł

Życiorys: Gavin Hood

Życiorys: Gavin Hood

gavinhood.jpg

 

Miejsce urodzenia: Johannesburg, RPA 
Data urodzenia: 12 maja 1963
Stan cywilny: żonaty z Janine Eser
Zawód: aktor, reżyser, scenarzysta, producent

 

Gavin pochodzi z RPA. W czasach jego dzieciństwa w tym afrykańskim kraju nie było telewizji. Ze sztuką aktorską miał styczność wyłącznie poprzez teatr. W pewnym momencie to się jednak zmieniło. Z filmem zetknął się dzięki organizowanym darmowym projekcjom filmów. Odbywały się one zazwyczaj na urodzinach znajomych i innych  spotkaniach. To tam zachwycił się "Księgą Dżungli" oraz "Tylko dla Orłów"Zaczął marzyć o zostaniu aktorem. Jednak jako kierunek studiów wybrał prawo i ekonomię. Po ukończeniu studiów zaczął pracować w tej dziedzinie. Długo to jednak nie trwało, gdyż po 4 miesiącach zrezygnował. Postanowił spełnić swoje marzenia. 

Zaczął chodzić na różne przesłuchania, znalazł agenta. Zaczął pracować jako aktor. W międzyczasie pisał także scenariusze dla telewizji. Po trzech latach zaczął uczyć się w londyńskim The Actors Centre oraz w hollywoodzkim Film Actors Workshop Studio. Aby się utrzymać występował w filmach i serialach sensacyjnych. Były to m.in.: "American Kickboxer", "Kickboxer 5", "Human Timebomb", "Operation Delta Force 2: Mayday". Jego późniejsza twórczość odbiegła jednak od jego pierwszych wystąpień. Jego film "Storekeeper" w 1998 roku zdobył Grand Prix na festiwalu w Melbourne i dostał nagrodę za najlepszy krótki film na festiwalu w Chicago. Jego następna produkcja pt. "Reasonable Man" z 1999 roku święciła jeszcze większe triumfy. Na festiwalu w Karlovych Varach film ten zdobył nagrodę Jury Ekumenicznego, pokazywano go również na niezwykle prestiżowym Sundance Film Festiwal (nominacja dla najlepszego reżysera). Kolejnym projektem afrykanina okazała się adaptacja książki Polskiego pisarza, Henryka Sienkiewicza, "W pustyni i w puszczy". Film ten jednak nie dorównał jego poprzednim filmom.

Cztery lata później oczy widzów mogły ujrzeć kolejny film wyreżyserowany i napisany przez Hooda. "Tsotsi" zdobyło Oscara w kategori dla najlepszego filmu obcojęzycznego w 2005 roku. Następnie, w 2007 roku, Gavin bez większych sukcesów, wyreżyserował "Transfer". Kolejnym filmem, którego reżyserią zajął się afrykanin jest "X-Men Geneza Wolverine". Czy okaże się rewelacyjny jak "Tsotsi" i "Reasonable Man", czy przejdzie bez żadnej nagrody jak "Transfer"? Tego dowiemy się już niedługo. Sami zresztą możecie ocenić najnowsze dzieło Gavina Hooda, wystarczy tylko udać się do kina na nowy film o niskim mutancie.

Źródła:

www.filmweb.pl
www.stopklatka.pl
www.film.onet.pl


Undercik 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.