Avalon » Publicystyka » Artykuł

Must Read #3: Wolverine

Wolverine, James Howlett, Logan, Weapon X, Patch, Death... Już sam fakt, że można wymienić tyle różnych jego pseudonimów dowodzi, że mamy do czynienia z postacią o bogatej komiksowej biografii, a za tym musi naturalnie pójść również bogata bibliografia. A z niej przyszło mi wybrać dziesięć godnych polecenia pozycji do naszego działu Must Read...
Wolverine. James Howlett, Logan, Weapon X, Patch, Death... Już sam fakt, że można wymienić tyle różnych jego pseudonimów dowodzi, że mamy do czynienia z postacią o bogatej komiksowej biografii, a za tym musi pójść naturalnie również bogata bibliografia. A z niej przyszło mi wybrać dziesięć godnych polecenia pozycji do naszego działu Must Read. O ile kilka pierwszych punktów było oczywistą oczywistością, o tyle schody zaczęły się później, bo trzeba się przekopać przez tony materiału o dość wyrównanym poziomie i zdecydować, co by Wam tu zaproponować. Ale jak mawia Bob Budowniczy: "Damy radę!" Zapraszam więc na przegląd najlepszego, co Wolverine ma do zaproponowania.


mustread0003a.jpg

1. Weapon X - historia oryginalnie wydana na marginesie w serii Marvel Comics Presents, która w pełni zasłużyła sobie na wielokrotne wznowienia i miano kamienia milowego w historii postaci. Opowiada o tym, jak zmieniono człowieka w broń, łącząc kości z niezniszczalnym metalem i wywlekając na powierzchnię jego zwierzęce instynkty. Jej wielkość leży jednak przede wszystkim w technice - zarówno fabularnej, jak i graficznej. Jest doskonałym studium bólu, okrucieństwa i szaleństwa. Czymś z pogranicza krwawego horroru i powieści psychologicznej. Tak samo brutalna i szorstka, jak postać, którą przedstawia. Kiedy przeczytałem ją pierwszy raz, będąc jeszcze szczylem, nie mogłem później spać, więc nie jest to zdecydowanie lektura dla dzieci. Trzeba do niej dorosnąć. Ale z pewnością jest to pozycja obowiązkowa.

mustread0003b.jpg

2. Origin - ta miniseria przedstawia dla odmiany przemianę młodego Jamesa Howletta w Logana. Można dzięki niej poznać dzieciństwo naszego bohatera i traumatyczne wydarzenia, które zmieniły go w pozbawionego skrupułów twardziela. Jeśli ktoś nie zna jeszcze tej części historii Logana, z pewnością znajdzie w niej sporo niespodzianek, bo w swoim czasie była to prawdziwa rewolucja. Warto zwrócić też uwagę na bardzo dobrą stronę graficzną.

mustread0003c.jpg

3. Wolverine - pierwsza miniseria z udziałem Wolverine'a autorstwa Chrisa Claremonta i Franka Millera. Jeden z klasyków Marvela, również wielokrotnie wznawiany. Jest to osadzona w orientalnych realiach Japonii opowieść o miłości i honorze. Przedstawia nieznane wcześniej aspekty postaci, definiując Logana bardziej jako zagubionego ronina niż dziką bestię w ludzkiej skórze. Dziś, kiedy związki postaci z Krajem Kwitnącej Wiśni zostały już mocno wyeksploatowane, może nie wydawać się niczym wyjątkowym, ale swego czasu zrewolucjonizowała postać.

mustread0003d.jpg

4. Fatal Attractions - jeden z wielu crossoverów z udziałem mutantów z lat dziewięćdziesiątych, skupiający się głównie na walce X-Men z Magneto. Zawiera jednak wydarzenie, które wyznaczyło nowy kierunek w rozwoju postaci Wolverine'a na wiele lat. To właśnie podczas tego pojedynku Magneto wyciągnął adamantium z ciała Logana. Fragment historii następujący zaraz po tym wydarzeniu i przedstawiony oryginalnie w Wolverine vol. 2 #75 jest moim zdaniem najlepszym zeszytem w całej serii.

mustread0003e.jpg

5. Kitty Pryde & Wolverine - kolejna miniseria będąca częściowo kontynuacją wspomnianej w punkcie trzecim, ponieważ znów przenosi bohatera do Japonii. Tym razem osią fabuły jest jednak Kitty Pryde, a historia skupia się na jej przemianie w Shadowcat oraz starciu z Ogunem. Jest jednak równie istotna dla Logana, ponieważ buduje także bliską relację między nim a Kitty, która wciąż się utrzymuje, a której pierwszą pochodną było wprowadzenie postaci Jubilee kilka lat później.

mustread0003f.jpg

6. Claws - chwila oddechu od życiowych dylematów i innych trudów bycia Wolverinem. Ta trzyczęściowa seria, znana również jako "Wolverine & Black Cat: Claws" opowiada w zabawny sposób o przygodzie dwójki bohaterów na wyspie, na której Arcade uczynił ich częścią swojego reality show. Lekka lektura, która udowadnia, że Wolverine może być zabawny.

mustread0003g1.jpgmustread0003g2.jpgmustread0003g3.jpgmustread0003g4.jpg

7. Wolverine vol. 2 #162-176 - pierwszy run Franka Tieri w tej serii, zawierający kilka bardzo dobrych historii z niesamowitym klimatem. W "Hunted" Logan zostaje wrobiony w morderstwo i umieszczony w The Vault, podczas gdy nowa Weapon X depcze mu po piętach. "Bloodsport" to wycieczka do Madripoor i udział w morderczym turnieju. "Stay Alive" - dla odmiany wycieczka do Kanady na spotkanie z Alpha Flight i mistycyzmem. I wreszcie "The Logan Files" - bezpośrednie starcie z Weapon X. W tych numerach oprócz świetnej fabuły i dobrych rysunków także mamy bogatą galerię postaci ważnych dla Logana.

mustread0003h.jpg

8. Wolverine vol. 3 #12-19 - najlepsza moim zdaniem część trzeciej serii, która zaczyna się od surrealistycznej podróży w głąb świadomości, a następnie przechodzi w historię "Return of The Native", w której poznajemy kobietę będącą ofiarą Weapon X i dostajemy jeden z najlepszych pojedynków między Wolverinem a Sabretoothem. Uważam, że ta historia, której autorem jest Greg Rucka, skupia w sobie całą esencję historii z udziałem Logana i powinna być zapamiętana.

mustread0003i.jpg

9. Uncanny X-Men #251-252 - kiedy australijska siedziba X-Men została zaatakowana przez Reavers, cała reszta grupy wycofała się przez Siege Perillous, pozostawiając schwytanego Logana własnemu losowi. Został przykuty do wielkiego iksa i torturowany, aż uwolniła go Jubilee i razem odpłacili Zbójcom pięknym za nadobne. Kawał dobrej historii i początek długoletniej współpracy.

mustread0003j.jpg

10. Wolverine vol. 2 #55-57 - jeszcze jeden definiujący moment w historii Logana. Zaczyna się jak kolejna zwykła wycieczka do Japonii - tym razem w towarzystwie Jubilee i Gambita - by powalczyć sobie z hordami ninja z The Hand. Sprawy jednak szybko nabierają ciężkości i w ostateczności Wolverine zmuszony jest zabić swoją ukochaną Mariko, by skrócić jej cierpienia, gdy zostaje otruta. Scena ta wciąż prześladuje go w koszmarach, więc chyba warto poznać ją również w oryginale.


Ech, Wolverine jest chyba tą postacią w Marvelu, wokół której dzieje się najwięcej, więc wybranie tylko dziesięciu pozycji oznacza pominięcie wielkiej ilości materiału. Warto by na przykład wspomnieć o kilku klasycznych one-shotach, jak choćby "Bloodlust", "The Jungle Adventure", czy "Inner Fury". Na uwagę zasługują też miniserie "Days Of Future Past", "Xisle", czy oryginalnie wykonaną "Snikt!". O niezliczonych występach gościnnych już nawet nie będę wspominał, bo jest ich tyle, że swego czasu "Wizard" poświęcił im osobny indeks. A do tego wszystkiego dochodzą jeszcze alternatywne rzeczywistości - chociaż tu z pomocą przychodzą numery 85-86 serii Exiles, gdzie mamy przegląd alternatywnych Loganów. I nie zapominajmy, że materiału wciąż przybywa.

Gil
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.