Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: Animowana Kolekcja Spider-Mana cz. I

Firma Vision jako jedna z nielicznych rozpieszcza fanów Marvela w naszym kraju. To dzięki temu wydawcy polscy widzowie mogli obejrzeć najnowsze animowane produkcje spod szyldu Domu Pomysłów. Wydanie takich tytułów jak Ultimate Avengers, Iron Man czy Dr. Strange uważam za strzał w dziesiątkę. Zwłaszcza, że wydania te stoją na dobrym poziomie, a ich cena jest przystępna. Kilka tygodni temu Vision uraczył nas nową animowaną kolekcją Spider-Man, która przeznaczona jest dla najmłodszych odbiorców oraz dla fanów, którzy na komiksach się wychowali i docenią zaserwowany im oldschool.

Dr.Doom%202_2.jpg
Dr%20Doom_1.jpg

W starym kinie

Na płytach wybranych przeze mnie do zrecenzowania znalazły się odcinki, które łączy postać Doktora Dooma. Są to Fantastic Four z roku 1978 i Spider-Man z roku 1981 oraz płyta, na której oprócz przygód Spider-Mana z lat 70., znalazły się trzy odcinki serialu o przygodach Thora z roku 1966! Absolutna klasyka i niezła lekcja historii.

menu%2001_1.jpg

Blask Wspomnień

"Spider–Man kontra Dr. Doom" to przygody głównego bohatera kolekcji oraz Fantastycznej Czwórki z końca lat 70., kiedy to Johnny'ego Storma zastąpił robot H.E.R.B.I.E. W pierwszym filmie złowieszczy Doom zmusza fantastyczną drużynę do kradzieży skarbu pirata Czarnobrodego. Jest to całkiem przyjemna i wesoła historia, w której to mamy okazję poznać origin Dr. Dooma oraz śledzić wesołą przygodę trzech członków drużyny na Karaibach. Plusem są żartobliwe komentarze Thinga i klasyczny komiksowy scenariusz. Naiwne, ale przyjemne. Drugi film z pająkiem w roli głównej po raz kolejny przedstawia początki Dooma, ale z nieco innej perspektywy. Spider-Man jest tylko dodatkiem do całej naiwnej i prostej historii. Ale i ten film ogląda się bez przysłowiowego bólu zębów.

Spider_1.jpg

Cień wspomnień

"Spider-Man i mocarny Thor" to już dzieło nieco gorsze, które zainteresuje jedynie historyka filmu animowanego. Przygody Thora z połowy lat 60. to po prostu ruchomy komiks z koszmarną fabułą. Z kolei drugi film to Pająk z lat 70. w swoim najgorszym wydaniu. Fabuła tego odcinka jest tak miałka i głupia, że Wasze dzieci uciekną sprzed telewizora z krzykiem. Latający chłopiec w astro-kasku i doktor Zap (protoplasta Elektro?) śnią mi się po nocach. Takie właśnie filmy robiono pół wieku temu.

Thor_1.jpg

Panie, co za technika!

Stosunek jakości do ceny obu wydań jest jak najbardziej odpowiedni. Cóż, jest to kopia z kaset VHS i to niestety widać. Ale nie przeszkadza to w odbiorze filmów. Za to mamy ładne pudełko. Przejrzyste menu główne oraz 30 zwiastunów filmów dla dzieci i młodzieży z oferty dystrybutora w dodatkach to i tak dużo za cenę niespełna dziesięciu złotych.

menu%202_2.jpg

Dla kogo?

Są to wydania tylko dla najmłodszych lub dla totalnych fan boyów. Przeciętny widz nie znajdzie w tych wydaniach nic dla siebie. Osobiście traktuję tę serię jako ciekawostkę w sam raz na krótki seans wspominkowy.


Dane Techniczne:

Czas trwania: 00:46:25 oraz 00:40

Dźwięk: DD 5.1 polski (lektor)

Format: 4:3

Gatunek: animowany

Dystrybucja: Vision

Dodatki: Zwiastuny innych filmów, inne DVD

Recenzował: Bullet

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.