Avalon » Publicystyka » Artykuł

Secret Invasion #8 - komentarz reżyserski

Secretna Inwazja się skończyła! Chyba nie trzeba mówić wiele więcej. Nie przeszkadza to jednak Brianowi Bendisowi.
Poniższy tekst jest tłumaczeniem artykułu z ComicBookResources.


si8com_1.jpg

Ostateczna broń Skrullów została rozbrojona. Ale najpierw zabrała życie Janet Van Dyne, Wasp, członkini-założycielki Avengers.

Bendis: W sieci są ludzie, którzy myślą, że nienawidzę Avengers, że psuję stary skład, aby zrobić miejsce mojemu nowemu. To nie tak. Śmierć Wasp nie poszła na marne i będą od niej zależały przyszłe historie. To bardzo istotne dla Hanka Pyma, Thora i Tony'ego Starka. Ta śmierć niesie wartość. Bezpośrednie jej konsekwencje zobaczymy w Mighty Avengers #20. Tam odbędzie się pogrzeb i rozegra się kilka dramatycznych scen. To mój ostatni numer tego tytułu.


si8com_2.jpgsi8com_3.jpg

Na tej rozkładówce zniszczony statek Skrullów otwiera się, by ukazać ludzi, których najeźdźcy podmienili w ramach swej Inwazji.

Bendis: To było ważne pytanie - żyją, czy nie? Wszyscy są żywi, ale powrócili do świata, którego nie będą mogli zrozumieć.

Na czele grupy stoi Jessica Drew, Spider-Woman, którą zastąpiła Królowa Skrullów, Veranke.

Bendis: I jest świetnym przykładem ich sytuacji. Dostanie własny tytuł i nie ma pojęcia, czemu wszyscy są na nią wściekli. Nie wie, że podszywając się pod nią, Królowa Veranke uczyniła jej twarz obliczem Inwazji. Nawet ci, którzy wiedzą, że to ona, nie mogą temu zapobiec. Janet umarła i to z powodu tej twarzy. Trudno to pojąć - chociaż to na pewno nie jest Veranke, wygląda jak ona.


si8com_4.jpg

Jessica Jones odkrywa, że zostawiła swoje dziecko nie z lokajem Mścicieli, Jarvisem, ale Skrullem podszywającym się pod niego. Tutaj Jessica i jej mąż Luke Cage odkrywają bolesny fakt, że Skrull porwał ich dziecko.

Bendis: Nie dla każdego historia kończy się szczęśliwie. To zaczęło się w New Avengers i ci, którzy ją śledzą, na pewno wrócą do New Avengers. A dziecko było istotnym elementem problemu przed Inwazją, wiec powinno przyciągnąć czytelników z powrotem do New. Jeśli zechcą. Jeśli nie, to dla nich dziecko zostało porwane i kropka. mogą się użalać "O, biedna dzidzia. Koniec." [śmiech]


si8com_5.jpg

Dum Dum Dugan i Contessa Valentina Allegra de Fontaine mają nadzieję na spotkanie z Nickiem Fury, ale ten ma widocznie inne plany.

Bendis: Dla mnie, Nick jest inną osobą. Nadal nie wie, komu może ufać. Chociaż się skończyło, "komu możesz zaufać?" nadal jest w mocy dla niektórych ludzi. A tu Nick nie ufa przyjaciołom. Tylko dlatego, że wyszli ze statku kosmicznego, nie znaczy że znów ich lubi. Więc zbiera dzieciaki i odchodzi. To trochę smutne. Do tego życia nie może wrócić.
Myślę, że Nick został mentalnie zniszczony podczas czasu w ukryciu i zobaczycie to już w Secret Warriors #1. Scenarzysta Jonathan Hickman odwalił kawał świetnej roboty. To jeden z tych pierwszych numerów, po których na pewno sięgnięcie po następne.


si8com_6.jpg

Nie wszystkie ponowne spotkania są słodko-gorzkie. Ronin przez lata wierzył, że jego żona nie żyje. Mylił się.

Bendis: Oto interesująca para. Oboje byli wskrzeszeni. Zostali rozdzieleni, a są jakby panem i panią Smith uniwersum Marvela. Teraz muszą się przekonać, czy nadal coś do siebie czują i czy to małżeństwo ma rację bytu. Zobaczycie to w New Avengers i New Avengers: The Reunion napisanym przez Jima McCanna, w sklepach niedługo. Będzie tam kilka old-schoolowych przygód Ronina i Mockingbird.


si8com_7.jpg

Tutaj mamy wskazówki na temat przyszłości Young Avengers, kiedy rozmawiają ze schwytanym jeńcem.

Bendis: Byli ważną częścią walki i nadchodzą fajne motywy z Young Avengers, o których ja wiem, a inni jeszcze nie. Miałem wgląd w odrobinę tego, co nadchodzi już w następne lato. Young Avengers to świetny zespół i wszyscy czekamy, aż Allan Heinberg powróci na swój stołek. Wybrał świetnie - płatną robotę nad "Grey's Anatomy", kiedy powinien pisać komiksy. Myślę, że kiedy usłyszycie o następnych projektach dotyczących tych postaci, ucieszycie się.


si8com_8.jpg

Tony Stark nie wygląda dobrze, ale to chyba nie dlatego, że spadł z piedestału?

Bendis: Tony nie pije, ale nie jest z nim dobrze. Coś jest z nim nie tak, jego mózg nie funkcjonuje dobrze. Pamiętajcie, że atak Skrullów był skierowany w dużej mierze przeciwko niemu. Przez większość czasu był ofiarą ich ataku. Ta historia zostanie opowiedziana w Invincible Iron Man Matta Fractiona.

Nie będzie jednak musiał przechodzić przez to samemu, bo Maria Hill jest u jego boku.

Bendis: Tak, ona też będzie częścią historii opowiedzianej przez Fractiona.


si8com_9.jpgsi8com_10.jpg

Norman Osborn jest teraz zarządcą Avengers Tower i zaprosił kilka osób na parapetówkę: Hooda, Namora, Emmę Frost, Dr. Dooma i Loki.

Bendis: To TO ujęcie! Oto Dark Reign. Oto źli Illuminati, czy też Illumi-naughty, jak nazywa ich Matt Fraction. Każda z tych osób ma swój powód, by tam być i poznacie je w Secret Invasion: Dark Reign.


Podsumowanie:
Bendis: Dzięki wszystkim. Nigdy nie jest pewne, czy takie rzeczy się udadzą. Wielu nie podoła. Dlatego czuję wielką ulgę, że nawet przy tym stanie gospodarki budziło to takie zainteresowanie. Dziękuję wszystkim, którzy to kupili, polecali i którzy mieli ubaw w trakcie lektury i próbowali zgadnąć, kto jest Skrullem, a kto nie. O to w tym chodzi, aby każdy dolar dostarczył wam tyle rozrywki, ile to tylko możliwe.
Jestem też bardzo dumny z Leinila Yu. Należą mu się oklaski. Zrobił więcej, niż do niego należało. Dał z siebie wszystko. Teraz, kiedy kupiliście komiksy, wróćcie do nich i obejrzyjcie sceny walki. Nie szedł na łatwiznę, nie ma chmur kurzu czy zarysów zamiast sylwetek. Już za nim tęsknię.
Jest jeszcze tylu ludzi, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Nie chcę, by brzmiało to jak przemowa na rozdaniu nagród, ale zobaczcie sobie, kto tworzył każdy z tych numerów, bo każda z tych osób uczyniła ten komiks tytułem życia. Muszę zwrócić na nich uwagę.
A imion tylu zaangażowanych osób nie ma nawet odnotowanych w numerze! Dodali to i owo, motywowali mnie, albo zmusili do głębszego przemyślenia pewnych wątków. Joe Quesada, Dan Buckley i Tom Brevoort są takimi ludźmi. Ale też Frank Cho, którego tak podjarała idea Super-Skrullów, że zasypywał mnie pomysłami, z których kilka wykorzystałem. Nie pamiętam teraz, które to były. Także Jeph Loeb, Ed Brubaker, Matt Fraction, Brian Reed, Dan Slott i Axel Alonso dodali coś od siebie. Dzięki nim wyszedłem na inteligentniejszego, niż w rzeczywistości, dlatego im teraz dziękuję.

[tłumaczył Hotaru]
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.