Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Dziewięć miesięcy czułego chaosu

Jeden rzut oka na okładkę i można stwierdzić, że historia jaką przeczytamy będzie lekką, być może nieco humorystyczną historią o dziewięciu miesiącach ciąży okładkowej bohaterki. Jednak autobiograficzna historia, jaką przedstawia Lucy Kinsley, nie jest prostą, a na pewno nie pełną wyłącznie miłych i przyjemnych zdarzeń. Nie jest to też wyłącznie zapis wspomnień bohaterki, lecz próba nakreślenia ogólnej wiedzy, jaka dotyczy tych tytułowych "dziewięciu miesięcy czułego chaosu". 

Lucy Kinsley ma na swoim koncie kilka komiksowych autobiografii, nie powinno więc dziwić, że po swojej ciąży także i o tym istotnym fragmencie życia pozwoliła sobie napisać. Widzimy więc naszą bohaterkę i jej partnera zarówno w momencie decyzji o dziecku aż po okres tuż po urodzeniu się potomka. Między tymi dwoma punktami bohaterka przedstawia trudności, jakie niosło za sobą dla niej zajście w ciążę, problemy w jej trakcie jak i przy porodzie. Autorka bardzo dobrze potrafi oddać swoje emocje i uczucia towarzyszące jej przez cały ten okres. Kinsley pokazuje, że nie był to dla niej łatwy czas i wymagał od niej sporo wysiłku i własnego zdrowia, tak jak od wielu innych kobiet.

Jak już wspomniałem, perspektywa ciąży autorki nie jest jedyną, jaką zarysowywuje w tym albumie. Autorka stara się przedstawić wiele naukowych informacji, jakie udało jej się zdobyć w trakcie ciąży jak i przygotowując się do publikacji albumu. Celem autorki było przedstawienie sprawdzonych, rzetelnych informacji na ten temat. Jest to więc swego rodzaju zbiór wiedzy, który dla wielu może być pierwszym kontaktem z wieloma powiązanymi z ciążą tematami, także w zakresie antykoncepcji. Nie ma co ukrywać, że z jakichś względów pewne aspekty tego tematu pozostają częścią sfery tabu, a nie elementem standardowej edukacji seksualnej. Na swój sposób książka ta może być źródłem wielu wartościowych informacji, choć z pewnością nie jedynym jej źródłem.

Choć wstawki edukacyjne są wartościowe, mam wrażenie, że ich brak w tej historii nie byłby na jej niekorzyść. Historia ciąży Kinsley, emocje jakie jej towarzyszą i zdarzenia, z jakimi ma do czynienia, sama w sobie jest wartą opowiedzenia historią. Wstawki naukowe w mojej ocenie nieco na siłę zostały wplecione w tę opowieść, choć nie da się ukryć, że całkiem sprawnie. Problematyczne wydaje się podejście Kinsley do przedstawianych informacji: z jednej strony aspiruje do bycia źródłem sprawdzonej wiedzy, z drugiej zasłania się tym, że nie jest żadnym ekspertem, przez co sama nieco neguje potrzebę zawaria tych informacji. Z pewnością taki zamysł na historię wydawał się wydawcy bardziej interesujący, może nawet to właśnie od niego wyszedł pomysł uzupełnienia historii - to zrozumiałe zachowanie. 

Kinsley jest nie tylko scenarzystką, ale odpowiada także za warstwę graficzną komiksu. Wydaje mi się, że pod tym względem album spodoba się praktycznie każdemu: to prosta kreska i przyjemne dla oka kolory, co sprawia, że historia trafi do szerokiego grona odbiorców. 

 Lucy Kinsley ma już wyrobiony warsztat i sprawnie opowiada o swoich doświadczeniach. "Dziewięć miesięcy czułego chaosu" idealnie wpasowuje się w komiksową ofertę Marginesów, a samo wydawnictwo zadbało o jakość wydania. Z pewnością jest to pozycja, z którą warto się zapoznać, mimo moich drobnych uwag.


Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Dziewięć miesięcy czułego chaosu

scenariusz i rysunki: Lucy Knisley
tłumaczenie: Jacek Żuławnik
liczba stron: 256
cena z okładki: 49,90 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.