Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Folwark Zwierzęcy

Wydawnictwo Jaguar poza komiksami skierowanymi do młodszych czytelników opowiadających o przygodach ich rówieśników, zaczęło wydawać w ostatnim czasie także komiksowe adaptacje znanych i docenianych powieści. Za nami (udana) premiera "Zabić drozda", a teraz przyszła kolej na jedną z najpopularniejszych powieści George'a Orwella. "Folwark zwierzęcy" to tytuł, który w moim odczuciu dobrze nadaje się do takiej właśnie adaptacji. Czy efekt końcowy był więc zadowalający?

"Folwark zwierzęcy" to powieść ukazująca w alegoryczny sposób procesy jakie zachodziły w związku sowieckim, będąca ich krytyką, tak jak i innych totalitartyzmów. Zarys historii zna chyba każdy. Orwell na przykładzie zwierząt, które chcąc lepszego życia i równości, rewolucją przejmują gospodarstwo domowe, by potem przez chciwość jednego ze swoich przywódców żyć w iluzorycznej wolności, w świecie pełnym terroru i niesprawiedliwości.

Adaptacja Brazylijczyka Odyra w pełni oddaje przesłanie tej historii, choć nie da się ukryć, że twórca dopuszcza się pewnych uproszczeń, by nie była to ilustrowana powieść, tylko własnie coś na kształt komiksu. Bo nie jest to w pełni komiks, lecz coś między komiksem a ilustrowaną powieścią. Nie jest to wada tej publikacji, lecz próba znalezienia przez artystę pewnego złotego środka. Zastosowane przez niego rozwiązania graficzne sprawiają, że historia jest płynna i pokazuje to samo przesłanie co w powieści Orwella.

"Folwark zwierzęcy" to popis malarskich umiejętności Odyra. Jego rysunki wydają się być tworzone z łatwością, ale przy tym z dużą precyzją. Zastosowane kolory są wręcz idealnie dopasowane do każdej ze scen, odpowiednio oddając klimat każdej z nich.

Warto sięgnąć po "Folwar zwierzęcy" w interpetacji Odyra, zwłaszcza jak dawno nie miało się okazji przeczytać oryginału, bo to historia uniwersalna i ponadczasowa. Bardzo mnie cieszy, że wkrótce dostaniemy także adaptację innej uznaje powieści Orwella, "Roku 1984". Po cichu liczę, że Jaguar sięgnie także po inne komiksowe adaptację książek, a w szczególności "Handmaid's Tale" w adaptacji Renee Nault.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Folwark zwierzęcy
Autor:George Orwell
Scenariusz i rysunki: Odyr
Tłumacz:Małgorzata Kaczarowska
Cena z okładki: 54,90 zł
stron 176Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.