Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Head Lopper tom 3 I rycerze Venorii

Przygody Norgala ciąg dalszy. Tym razem Dekapitator trafia do królestwa Venorii, gdzie zostaje wplątany w dworskie intrygi jak i walkę z najeżdzającymi królestwo goblinami. U jego boku wciąż obecna jest wiedźma Agatha - a dokładniej jej głowa. 

Tworzący przygody dekapitatora Andrew MacLean tym razem pokazuje nam kilka retrospekcji, które prezentują wcześniejszą przygodę Norgala wiążącą go z królestwem Venorii. Poznajemy dzięki temu także przeszłość Agathy tuż przed utratą głowy... a raczej utratą reszty ciała. 

Norgal wciąż przeżywa wydarzenia z poprzedniego tomu i śmierć swojej towarzyszki przygód. Przygniębiony nie jest zbyt skory do pomocy innym, jednak jego dobra strona zawsze ostatecznie w nim przeważa. Do królestwo Venorii trafia po spotkaniu dwójki rannych rycerzy, którym pomaga dostać się z powrotem do ich domu. Tam wojownika czekają kolejne przygody.

Siłą komiksu MacLeana są wyraziste postaci drugoplanowe. Norgal i Agatha oraz dynamika ich relacji wciąż dostarcza wiele dobrych dialogów, jednak to właśnie bogactwo tworzonego przez artystę świata i zróżnicowanie zamieszkujących go bohaterów pokazuje siłę tworzonego przez niego świata fantasy. Tak jak na początku była to raczej luźna, nastawiona na przygodę i humor seria, tak teraz MacLean stara się budować większą historię, prowadząc Norgala w zaplanowanym wcześniej kierunku. Nie traci przy tym początkowego charakteru historii, ale wzbogaca go w nowe wątki, dzięki czemu wszystko staje się jeszcze ciekawsze. Aż chciałoby się, by MacLean został zatrudniony do pisania przygód Conana, gdy Marvel nieszczególnie dobrze radzi sobie w doborze twórców. 

Patrząc na rysunki, widać rozwój MacLeana i próbę eksperymentowania. Widać momentami inspirację chociażby Mignolą, o którym sam autor pisał, że bardzo go lubi, zarówno jako rysownika jak i scenarzystę. Idealnym uzupełnieniem kreski MacLeana są kolory Jordie Bellaire. Kolorystka pozostaje jedną z najlepszych w branży i dodaje świetnego klimatu wielu scenom. 

Komu mogę polecić Head Loppera? Każdy kto do tej pory śledził przygody Norgala, nie powinien mieć wątpliwości, bo znów dostanie bardzo dobrą lekturę. Pozostaje mieć nadzieję, że Non Stop Comics umili nam oczekiwanie na kolejny tom Head Loppera innym dobrym komiksem MacLeana: ApocalyptiGirl. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Head Lopper tom 3 I rycerze Venorii

Autor: Andrew MacLean
Liczba stron: 224
Cena z okładki: 55 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.