Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Daredevil: Wizjonerzy - Frank Miller tom 3

Trzeci tom przygód Daredevila do scenariusza Franka Millera domyka jego kilkuletnią przygodę w roli rysownika, a potem również scenarzysty, głównej serii o Śmiałku. Choć czeka nas jeszcze jeden album z nazwiskiem Millera na okładce, będą tam już późniejsze historie, zilustrowane przez innych artystów - jest na co czekać, bo to definiujące postać Born Again i Man Without Fear. Ale w trzecim tomie również nie brak świetnych historii.

Najpierw dostajemy kolejne zeszyty głównej serii, w której widać, jak mocno rozwinął się Miller jako scenarzysta i rysownik. Jak próbuje eksperymentować, skupiać się na rysunku i tym co może przekazać za ich pomocą zamiast słów. Mamy tu m.in. starcie Daredevila z Punisherem czy niecodzienne "starcie" z Bullseyem. Uzupełnieniem, już bardziej w formie ciekawoski, są zeszyty z serii Co by było gdyby...?np. Matt Murdock był agentem SHIELD.

Perełką tomu jest historia "Miłość i wojna" do scenariusza Millera a zilustrowana przez Billa Sienkiewicza. Duet ten na polskim rynku miał okazję zaprezentować się historią "Elektra: Assassin" (w Stanach wydają później), również od wydawnictwa Egmont. "Miłość i wojna" to kolejna historia, która stawia naprzeciw siebie Daredevila i Kingpina, choć w nieco inny sposób. Komiks wyróżniają przede wszystkim oniryczne rysunki Sienkiewicza. Ciekawie wypada w jego wykonaniu Kingpin, który jest tu potężną, wielką postacią - to właśnie ta wersja postaci posłużyła twórcom filmu Spider-Man: Into the Spider-Verse za wzór. Cieszy, że historia w końcu trafiła do polskich czytelników i będą oni mogli poznać kolejny rozdział w tragicznej miłości Wilsona i Vanessy. 

Album dopełnia "Elektra wskrzeszona", którą czytelnicy moga kojarzyć jako "Elektra żyje!" wydaną w 2007 roku przez Muchę. Cieszy, że Egmont nie pomija z tego powodu tej historii i mozemy ją dostać tutaj w komplecie - choć to także historia alternatywna. Kto spojrzy na rysunki może się zdziwić, że to wciąż ten sam Miller, którego prace oglądaliśmy kilka stron wcześniej. Rysownik coraz mocniej eksperymentował i próbował znaleźć swoją własną, bardziej wyróżniającą go kreskę. Sama historia mnie nie porwała i choć nie jest to współczesny bełkotliwy Miller, który powinien wrócić do własnych komiksów żeby sprawdzić, jak dobrze je pisać, to jednak lepiej tu z grafiką niż historią. Nie przemawiaja do mnie też kolory Lynn Varley, choć z pewnością są mocno oryginalne. Co więcej, ciekasza jest tu historia stojąca za powstaniem komiksu.

Aż dziwi, jak przez te lata Daredevil był praktycznie nieobecny na polskim rynku, mimo tak wielu świetnych historii z jego udziałem. Powoli nadrabiamy zaległości, zwłascza w kwestii historii Millera, które wyznaczyły nową jakość w komiksach o Śmiałku, dając inspirację praktycznie wszystkim, którzy po nim przyszli pisać serię. Teraz pozostaje czekać na tom 4 i już można stwierdzić, że będący obowiązkową lekturą. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Daredevil: Wizjonerzy - Frank Miller. Tom 3
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller, Klaus Janson, Bill Sienkiewicz
Tłumaczenie: Marceli Szpak
LIczba stron: 416

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.