Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Jessica Jones tom 3 Powrót Purple Mana

Tom, który przyszło mi tym razem recenzować, to ostatni póki co komiks autorstwa Briana Michaela Bendisa o przygodach Jessiki Jones. Każdy z solowych projektów o tej bohaterce, ale też większość jej grupowych występów w takich seriach jak New Avengers, była jego dziełem. Jak Bendis pisze w swoim pożegnaniu, zaskoczyło go, jak popularna stała się ta postać od momentu jej debiutu i że doczekała się nawet własnego serialu. Przyszło mu się z nią jednak pożegnać, gdy postanowił przenieść się z Marvela do DC. Było to spore wydarzenie, bo Bendis odpowiadał za wiele z najważniejszych wydarzeń w komiksach Domu Pomysłów tego wieku i wprowadził wiele interesujących postaci do tego świata, jak wspomniana Jessika Jones, ale też przywrócił do pierwszego szeregu chociażby Luke'a Cage'a, z którym związała się bohaterka. 

Powrót Purple Mana to trzeci tom serii, która była powrotem Bendisa i Michaela Gaydosa, z którym współtworzył tę postać, do solowych przygód Jessiki. Początki nie były najlepsze, ale już drugi tom dał nam o wiele ciekawszą historię. Jak jest z trójką? Jak wskazuje sam tytuł, Jones musi ponownie zmierzyć się z Purple Manem. Złoczyńca, który obrócił swego czasu jej życie w koszmar, ponownie pojawia się w jej życiu. I robi to w naprawdę przerażający sposób, bo porozumiewając się z nią przez jej małą córeczkę, Danielle. Cały tom poświęcamy typowemu dla Bendisa dialogowi tej dwójki, by ostatecznie (choć wiadomo, jak to jest w komiksach Marvela) rozwiązać wieloletni konflikt. Czy Bendis robi to w satysfakcjonujący sposób? Dla mnie tak, scenarzysta ten rozegrał to naprawdę w ciekawy i pełen emocji i napięć sposób, choć wierzę, że taka liczba gadających głów i dymków niektórych może mocno negatywnie nastawić do tej pozycji.

Jednak album nie kończy się na tym momencie. Dostajemy jeszcze jeden zeszyt, który z założenia ma opowiedzieć historię pierwszego normalnego, szczęśliwego dnia z życia Jessiki. Bohaterkę odwiedza kobieta, która martwi się o swojego chłopaka, który przez wszystkich uznawany jest za złoczyńcę, choć ona wie, że ten jest dobry. Jones rozpoczyna śledztwo i rozmawia z takimi postaciami jak Miles Morales, Riri Williams, Thing, Peter Parker i Luke Cage, którzy w przeszłości starli się z nim - oczywiście w komiksach Bendisa. Całość po raz pierwszy od dawna kończy się dla Jessiki szczęśliwie - choć wiadomo, że to nie koniec jej przygód w komiksach, Bendis żegna się z nią tak, jak zawsze chciał zakończyć tę przygodę. Również Gaydos, do którego początkowo nie byłem przekonany, a którego styl z czasem bardzo polubiłem, spisał się jak zawsze bardzo dobrze i bez jego kreski wszystkie solowe przygody Jessiki z pewnością nie robiłyby takiego wrażenia.

Choć nie uważam, by seria zatytułowana Jessica Jones była lepsza od Alias czy Puls, to nadal dobra lektura, która powinna przypaść do gustu tym, którzy polubili tamte tytuły. A Powrót Purple Mana to najlepszy jej fragment, który stanowi także dobry epilog do starcia Jess z Killgravem z finału Alias. Z jednej strony nawet zacząłem załować, że ten powrót Bendisa i Gaydosa do ich bohaterki zakończył się tak szybko, a z drugiej bardzo jestem ciekawy tego, jak do Jessiki podejdą inni scenarzyści. Kelly Thompson, bo to ją jako pierwsża Marvel wyznaczył do stworzenia kolejnych miniserii o jej przygodach, zdecydowanie jest interesującym wyborem - na szczęście Mucha Comics także te komiksy wyda w Polsce, więc nie mamy co się obawiać, że wraz z odejściem Bendisa Jess zniknie z polskiego rynku.

PS. A kto tęskni za duetem Bendis/Gaydos, może sięgnąć po dwutomową Pearl ich autorstwa dla DC. Kawał dobrej lektury, może Egmont się po nią skusi jako wyłączny wydawca DC w Polsce.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Jessica Jones tom 3 Powrót Purple Mana
scenariusz: Brian Michael Bendis
rysunki: michael Gaydos
liczba stron: 136
cena z okładki: 59 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.