Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - The Goon tom 3

Poprzedni tom przygód Zbira był dla mnie pozycją wybitną, którą Eric Powell udowodnił ostatecznie, że jest twórcą w pełni wykorzystującym swój talent. Jego seria to pulpowa mieszanka, która w idealny sposób łączy dramat klasycznych kryminałów noir i żartów z jak najniższej półki. Powrót do tej serii wiązał się więc z pytaniem, czy Powell jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć?

Trzeci tom The Goon to konsekwentnie rozwijanie wątków z poprzednich historii. I to paradoksalnie w moich oczach pewna wada tego albumu. Pierwszy tom zaskakiwał bezpośredniością i mieszaniem inspiracji. Drugi wprowadził do tego z pozoru płytkiego świata głębię i pokazał głównego bohatera z innej perspektywy, dając też autorowi szansę na pokazanie swoich możliwości w nieco odmiennej stylistyce. Trzeci zaś niczym nie zaskakuje, a właśnie tego akurat po tej serii zacząłem się spodziewać. Trochę się czepiam, bo niejedna seria traciła w przeszłości efekt świeżosci, jednak przygody Zbira właśnie swoją przewrotnoscią przykuły moją uwagę. 

Nie pomagają tutaj w mojej ocenie liczne gościnne występy inny autorów, które choć ciekawe, wybijają nas z rytmu głównej historii. Pokazują także, jak bardzo Zbir i inni mieszkańcy miasteczka w rękach kogoś innego niż Powell tracą część swojej charyzmy. 

Ponarzekałem, ale niech Was poprzedni akapit nie zniechęci. Powell wciąż daje nam tu bardzo dobrą mieszankę humoru, grozy i dramatu. Do życia Zbira powraca niespodziewanie postać, która zza grobu nie powinna się wychylić. Do miasta zaglądają też ponownie inni wcześniej widziani bohaterowie. Wszystko tworzy spójną opowieść, która nadal dostarcza sporo rozrywki. 

Ciekawie prezentuja się dodatki, gdzie Powell pokazuje, jak jego historia prezentowałaby się w wersji czarno-białej, w jakiej pierwotnie ją planował. Z jednej strony nie przeszkadzałoby mi, gdyby taka była ostateczna wersja. Z drugiej, Dave Stewart to wybitny kolorysta, który również tutaj potrafi świetnie wpasować się w klimat historii i stał się dla mnie integralną częścią tego tytułu.

Cieszy, że Non Stop Comics zdecydowało się wydać tę serię w Polsce i mamy szansę zapoznać się w tak ładnie prezentującym się wydaniu z dziełem Powella. Polecam trzeci tom jak polecałem pierwsze dwa, mimo paru uwag (może nawet nieco zbyt surowych wobec twórcy). I nawet gdy seria dostała małej zadyszki i fabuła trochę drepta w miejscu, twórca wciąż dostarcza nam sporo dobrej zabawy.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

The Goon, tom 3
scenariusz: Eric Powell i inni
rysunki: Eric Powell i inni
tłumaczenie: Paulina Braiter
oprawa: twarda
ilość stron: 416
format: 170x260
cena z okładki: 119 złAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.