Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Czas nienawiści tom 2

Nie tak dawno temu pisałem o pierwszym tomie tej serii, a na drugii Non Stop Comics nie dało nam długo czekać. I dobrze, bo końcówka jedynki pozostawiła mnie z wieloma pytaniami. Czy dwójce udało się na nie odpowiedzieć? 

Pod koniec pierwszego tomu dowiedzieliśmy się, że dwie kobiety, które kiedyś były w związku, a obecnie znajdują się po dwóch stronach politycznej barykady, w rzeczywistości wciąż działają wspólnie. Amanda podróżuje po kraju ukrywając się przed opresyjną władzą, po tym, jak podłożyła bombę w budynku będącym miejscem spotkań rasistów. Huian zaś tworzy pozór chcącej pomagać władzy w znalezieniu byłej partnerki, w rzeczywistości śledząc poczynania rządowego agenta angażując go w romans. Wszystko po to, by chronić Amandę, ale też własnych rodziców. Czy ich działania nie zaprowadzą ich za daleko? Czy nie zrobią czegoś, czego będą żałować?

Jak już pisałem, końcówka pierwszego aktu tej historii, sprawiła, że nieco inaczej mogliśmy spojrzeć na dotychczasowe wydarzenia. Kot ciekawie prowadził tę pozorną wzajemną niechęć bohaterek i mógł z tego wątku wyprowadzić coś ciekawego. Nam jednak przyszło poznać odmienną historię, która także dała autorowi spore pole do popisu. Mam jednak wrażenie, że taki obrót spraw zmusił autora do pewnych ograniczeń, co odbiło się na ostatecznym dziele. Początek drugiego aktu działa w ramach tej nowej sytuacji całkiem dobrze, jednak im bliżej końca, tym mniej widzę na niego pomysłu na kartach tego albumu. Konfrontacja Huian i agenta-kochanka wydaje się być poprowadzona w zły sposób i podkreślać wady tej historii, jakie ciągnęły się za nią od początku, a które nie były aż tak irytujące. Romans tej dwójki, to w jaki sposób traktował on swoją rodzinę, a przede wszystkim to, że między nimi rzeczywiście pojawiło się niespodziewane uczucie, wydawało się interesującym wątkiem, ale niknie w bardzo nienaturalnej rozmowie i tłumi inną ważną w tej historii relację.

Kot zbyt mocno próbuje tutaj coś przekazać, budując zdania nie jak z życia, a jak z filozoficznych rozpraw. Ta nienaturalność wybija nas z tego, co wydawało mi się sednem tej historii - historia związku Amandy i Huian, w centrum której jest prawdziwa tragedia. Coś, co przyciągnęło mnie do tej historii, zostało przez Kota odłożone na bok. W to miejsce scenarzysta zaczął budować kolejną relację i zostaje to wszystko spłycone. 

Na satysfakcjonującym poziomie pozostają rysunki Danijela Žeželji. Brudna, ostra kreska, będąca mieszanką stylów Seana Phillipsa i Andrea Sorrentino, pasuje idealnie do wizji przyszłości kreowanej przez Alesa Kota. Ten duszny, klaustrofobiczny klimat zostaje w pełni oddany przez kreskę i kolorystykę albumu. 

Drugi i zarazem ostatni tom tej historii wydawał się dążyć do satysfakcjonującego finału. Jednak końcówka albumu to nietrafiony ruch ze strony scenarzysty, który całkiem dobrze prowadził swoją historię. Czy zabrakło dodatkowego tomu? Zdecydowanie był tutaj potencjał na więcej, choć niewykorzystany.

Kot stworzył interesującą wizję przyszłości z intrygującymi bohaterami, którą bardzo dobrze przedstawił Danijel Žeželj swoimi rysunkami. Mieliśmy tu świetnie rozplanowane sceny, nawet całe zeszyty. Kot podejmuje ważne tematy, jednak stawia sobie ostatecznie zbyt ambitne zadanie lub po prostu zbyt ambitnie podchodzi do tematu. Przez to historia, która mogła rzeczywiście coś przekazać, staje się projektem, który nie zapisze mi się na dłużej w pamięci. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Czas nienawiści tom 2
Scenariusz: Ales Kot
Ilustrator: Danijel Žeželj
Tytuł oryginału: Days of Hate Vol. 2
Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Liczba stron: 168
Format: 170 × 260 mm
Oprawa: miękkaAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.