Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Odyseja Hakima tom 1 Z Syrii do Turcji

Przed sięgnięciem po Odyseję Hakima spotkałem się z wieloma porównaniami tej pozycji do Araba Przyszłości, autobiograficznej serii komiksowej wydawanej u nas przez Kulturę Gniewu, opowiadającej o dorastaniu Riada Sattouf w Libii i Syrii. Jednak to trochę za duże uproszczenie. Odyseja to również opowieść o Bliskim Wschodzie, to także biografia, jednak o innym punkcie wyjścia i opowiadana z innej perspektywy.

Hakim to młody Syryjczyk, który powoli układa swoje dorosłe życie. Przez polityczne zamieszanie w kraju musi szukać szczęścia poza jego granicami. Wiemy, że ostatecznie Hakim trafi do Francji, gdzie spotka Fabiena Toulme, autora komiksu. To efektem ich wspólnych rozmów (z udziałem tłumacza) jest ten właśnie komiks, o czym możemy także przeczytać na jego kartach. 

Wspomniany już Arab Przyszłości opowiada o tym, jak dorasta się na Bliskim Wschodzie w krajach rządzonych dyktaturą. Historia Hakima to już pewnego rodzaju dalszy ciąg tamtej opowieści, która jej nie powiela a uzupełnia o inną perspektywe, inne wrażenia. Mamy tutaj początek arabskiej wiosny w Syrii i jej wpływ na życie zwykłych obywateli. Widzimy jak konflikt w kraju zmusza szukającego normalności Hakima do uchodźczego życia i szukania bezpieczeństwa i stabilności w innych państwach.

Fabien Toulmé, choć obecny na kartach komiksu, nie przytłacza swoją osobą postaci, która jest tu najważniejsza. To opowieść Hakima, która dzięki autorowi ma prawo wybrzmieć na większą skalę. Bohater historii to osoba jakich wiele nie tylko we Francji, ale i w innych miejscach świata. Poznanie ich opowieści, chociażby przez komiks, to szansa na spojrzenie na sytuację na Bliskim Wschodzie z innego punktu widzenia. Zerknięcie w ten zakątek świata z perspektywy osobistej historii i ludzkiej tragedii, a nie z suchych wiadomości jakie do nas docierają z tamtego regionu. 

Pierwszy tom kończy się w Turcji, przed nami jeszcze opowieści z kolejnych etapów tej Odysei. Choć punkt wyjścia tej historii jest dość tragiczny, jest w niej sporo optymizmu. Autor umiejętnie dobiera tematy i wątki z opowieści swego bohatera, potrafi podkreślić dramat jaki spotyka jego rodzinę, ale i nie brak tu żartów czy komicznych sytuacji jakie napotkał nasz bohater. Dzięki prostym rysunkom Toulme staje się na pewno przystępniejsza. 

Pierwszy tom Odysei Hakima był dla mnie okazją na poznanie historii osoby, której w życiu nie miałem i pewnie za prędko nie będę miał szansy poznać. Także Wam polecam lekturę tego tomu i być może tak jak ja będziecie wyczekiwać kolejnej odsłony tej serii. Cieszy, że Non Stop Comics sięga po takie zaangażowane publikacje i mam nadzieję, że seria trafi do równie wielu czytelników, co amerykański mainstream w ofercie wydawcy.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Odyseja Hakima, tom 1: Z Syrii do Turcji
Scenariusz i rysunki: Fabien Toulmé 
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Oprawa: twarda
Ilość stron: 270
Format: 230x165
Cena: 57,00 złAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.