Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Reszta Świata tom 2 Świat nazajutrz

Pierwszy tom Reszty Świata nie sprostał moim oczekiwaniom. Zarys historii i przykładowe rysunki dały mi nadzieję na ciekawą historią, a ostatecznie otrzymaliśmy dość przecietną nieco wypraną z prawdziwych emocji historię. Mimo to dałem autorowi kredyt zaufania i liczyłem, że po wstępnym zarysowaniu świata i bohaterów, uda się mu jednak zaprezentować ich na tle interesujących wydarzeń. I po części mu się to udało.

Świat nazajutrz kontynuuje opowieść tam gdzie ją skończyliśmy. Autorowi udaje się nieco lepiej pokazać swoje postaci i nadać charakter młodszym bohaterom. Matka, na której barkach spoczywa ich los, szkoli ich i przygotowuje na kolejne ciężkie dni, licząc jednak, że gdzieś czeka ich prawdziwa cywilizacja. I tak jak w pierwszym tomie nieco przeszkadzało mi niedopowiedzenie co do źródła katastrofy i oczekiwałem jakichś informacji na ten temat, tak tutaj schodzi to na dalszy plan, bo bardzo bym chciał, żeby autor mocniej skupił się na rozwoju bohaterów.

Końcówka albumu pokazuje pewien zwrot w rozwoju serii i odejście od dotychczasowej osi historii. Z jednej strony może pozwoli to autorowi na skupienie się na tym, na czym od początku w tej serii mi zależy, i w pewien sposób wyzwolił się z idącego donikąd wątku, ale z drugiej boję się, że dostaliśmy szokujące rozwiązanie, które albo nic nie zmieni, albo wraz z kolejnym tomem zostanie odwrócone, by jeszcze mocniej namieszać. 

Graficznie album bliski jest temu co widzieliśmy w jedynce, choć mamy tu więcej ciekawych komozycji kadrów. Nadal niestety mnie nie do końca przekonuje paleta barw wykorzystywana przez Chauzy'ego. Wydaje się być po prostu brzydka, choć do samej kreski artysty nie mam jak się przyczepić.

Ostatecznie mogę stwierdzić, że drugi tom Reszty Świata to pozycja lepsza od jedynki, ale wciąż mnie do siebie nie przekonująca. Chyba jedyna jak dla mnie tak nietrafiona pozycja w ofercie Non Stop Comics, choć widzę, że niektórym to co robi Chauzy się podoba. Nie czekam na kolejny tom, ale chętnie sprawdzę, czy nowy punkt wyjścia dla tej historii przyniesie jej ciekawe rozwinięcie i będzie z tego coś lepszego.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Reszta świata, tom 2: Świat nazajutrz
Scenariusz i rysunki: Jean-Christophe Chauzy
Tytuł oryginału: Le reste du monde 2 
Tłumaczenie: Wojciech Birek 
Liczba stron: 120 
Format: 322 × 242 mm 
Oprawa: twarda Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.