Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Umbrella Academy tom 1: Suita Apokaliptyczna

Jak napisał Grant Morrison we wstępie do tej publikacji, "wszystko zaczyna się najlepiej, jak może - od atomowego ciosu z łokcia". Potem w różnych zakątkach świata w tym samym momencie rodzą się dzieci posiadające nadnaturalne zdolności. Siódemkę z nich odnajduje i wychowuje sir Reginald Hargreeves w Akademii Umbrella. Ta nietypowa rodzina wielokrotnie ratuje świat, ale po latach jej członkowie nieczęsto się widują. Dopiero śmierć zmusza rodzeństwo do ponownego spotkania. I jak się okazuje, znów muszą ocalić świat.

Za scenariusz albumu odpowiada Gerard Way, znany przede wszystkim jako wokalista My Chemical Romance. Kolejne zeszyty serii pisał w trasie między koncertami, czerpiąc inspirację z wielu miejsc, dostarczając nam pełną szalonej akcji publikację. Komiks nietypowy, dziwny, ale będący świetną lekturą, za co udało mu się zdobyć Eisnera. Zasługa w tym także Gabriela Bá odpowiedzialnego za rysunki, którego możecie znać ze świetnego Daytrippera. Do tego kolory Dave'a Stewarta, jednego z najlepszych w branży.

Way przedstawia nam nietypową rodzinę, która mimo problemów, wzajemnych antypatii, jest w stanie razem działać. Buduje interesujące postaci, mimo iż nie ma na to wiele miejsca. Wprowadza też przedziwnych przeciwników, nie brak tu dobrych zwrotów akcji i czytelnik na pewno nie będzie się nudził w trakcie lektury. Nie jest to typowa historia superbohaterska. Bohaterom chyba najbliżej do herosów znanych z Doom Patrol - nie dziwi, że to Way pisze obecnie przygody tej drużyny.

Pisząc o komiksie nie można nie wspomnieć o adaptacji. Nietypowy komiks dostał świetną adaptację, która nieco inaczej podchodzi do całej historii, pogłębia doświadczenia postaci, zmienia pewne wątki, pokazując nieco mniej szaloną historię, ale bardziej dramatyczną. Myślę, że komu spodobał się komiks, doceni też serial. Za to fani serialu muszą przygotować się na nieco prostszą, ale interesującą i nietypową lekturę. 

Album zawiera także kilka dodatków. Jest tutaj posłowie redaktora serii, grafiki koncepcyjne głównych bohaterów oraz dwa krótkie komiksy, które powstały przed główną historią, mające na celu nakreślić jej charakter, nie będąc przy tym kanoniczne względem jej. To ciekawe uzupełnienie, pokazujące, jak ewoluowała historia i jak nietypowe pomysły ma Way.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku doczekamy się publikacji kolejnych tomów z serii zatytułowanych: Dallas i Hotel Oblivion. A może i inne komiksy tego autora? Imprint DC Comics o nazwie Young Animal, którego Way jest kuratorem, dało nam wspomniany już świetny Doom Patrol i kilka innych wartych lektury pozycji. Ale ich wydanie zależy w Polsce wyłącznie od Egmontu mającego do nich pełnię praw. W każdym razie, jeżeli spodoba Wam się Umbrella Academy (a mnie spodobała się bardzo), to pozostałe dzieła Way'a także są warte waszej uwagi.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Umbrella Academy tom 1: Suita Apokaliptyczna
Scenariusz: Gerard Way
Rysunki: Gabriel Bá
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Wydawnictwo: KBOOM
Liczba stron: 184
Cena okładkowa: 65,00 zł
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.