Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - All-New Wolverine tom 3 Wróg Publiczny II

W kolejnym tomie All-New Wolverine już od samego zerknięcia na okładkę – ba!, na sam tytuł – można się domyślić, co będzie tematem przewodnim całego tomu. Tytuł odnosi się do podobnej historii, którą przeżył Logan, a która nazywała się tak samo: Wróg publiczny (Wolverine: Enemy of the State, wydane w Polsce nakładem Mucha Comics). Ale ten tom zawiera również inną historię Logana przerobioną dla Laury, mianowicie to, kiedy Logan i Peter Parker zamienili się ciałami w Ultimate Spider-Man (2000) #66-67. Cały trzeci tom All-New Wolverine więc jest jednym wielkim odniesieniem do Logana… ale nie tylko.

Kiedy okazuje się, że adres Laury jest bardzo łatwo zdobyć, postanawia ona wynieść się jak najdalej z Nowego Jorku – konkretniej na drugie wybrzeże. Jest to jak najlepszy wybór, bo nieprzyjemna i mordercza przeszłość Laury zaczyna ją doganiać. Jest to prawdziwa podróż sentymentalna dla fanów Laury, którzy znają jej historię jeszcze sprzed serii pisanej przez Toma Taylora. Z kolei dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z tą Wolverine dopiero teraz, jest to skondensowany wstęp do krwawych początków jej kariery.

Na szczęście Laura nie jest sama z tym wszystkim, w co się wpakowała – chociaż bardziej trafne będzie napisanie „w co została wpakowana”. Widzimy nie tylko stare twarze, których Laura wolałaby więcej nie spotkać, ale również te przywołujace przyjemne wspomnienia. Trochę więcej „czasu antenowego” ma też Warren, obecny chłopak Laury. Taylor wyraźnie chce, abyśmy pamiętali o jego istnieniu, ale nie jest zainteresowany pisaniem romansu w tej serii, co z jednej strony jest plusem, ale z drugiej nie pokazuje wcale, dlaczego Laura i Warren są razem, skoro ich relacja wygląda tak samo, jak Laury z jej starym przyjacielem, który pojawia się w tym tomie – czyli wcale nie jest romantyczna.

Taylor wyraźnie skupia się bardziej na związku Laury i Gabby, który rozwija w znakomitym tempie. Ani za szybko, ani za wolno. W tym tomie dostajemy kulminację tej relacji, gdzie widzimy, jak bardzo dziewczyny sobie ufają i troszczą się o siebie. Ich siostrzany związek tylko bardziej się zacieśnia, mimo że wydawać by się mogło, że przeszłość Laury powinna stanąć między nimi.

Rysownicy po raz kolejny się zmieniają. Ciągła zmiana kreski między tomami, a tutaj również między zeszytami, jest zauważalna i o ile mnie nie męczy, to jednak wzbudza zainteresowanie. Scenarzysta cały czas utrzymywał się ten sam, co się jednak działo z rysownikami?

Ponownie muszę pochwalić Weronikę Sztorc za tłumaczenie. Dzięki niej nadal czerpię pełną przyjemność z czytania o przygodach Laury po polsku, bo nie muszę głowić się nad sztywnym czy niezręcznym tłumaczeniem.

Trzeci tom All-New Wolverine jest na pewno ważnym rozdziałem dla Laury, który jako czytelnicy powinniśmy poznać, aby wiedzieć, jak Laura odnosi się do swojej przeszłości i do tego kim jest obecnie. Nawet jeśli nie czytało się komiksów sprzed tej serii, doskonale czuje się nastrój tego, co Laura przeżyła, dzięki czemu możemy lepiej ją poznać nie tylko w kontekście tego, jaka była od początku All-New Wolverine, ale również przez pryzmat tego, co spotkało ją w przeszłości. Ten tom jest ważnym elementem jej rozwoju, dlatego również jest ważny dla nas, czytelników. 

Pochodnia Fandomu

All-New Wolverine Tom 3. Wróg publiczny II
Scenarzysta: Tom Taylor
Ilustrator: Djibril Morissette-Phan, Nik Virella
Cena z okładki: 49,99 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.