Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Ms Marvel tom 6 II wojna domowa

Kiedy w świecie Marvela rozpoczęła się II wojna domowa między Kapitan Marvel i Iron Manem, zawitała ona również do Jersey City, miasta Ms. Marvel. Jako osobie, która nosi imię i kolory Carol, Kamali zostaje powierzona dość spora część odpowiedzialności za pokazanie Carol i jej strony konfliktu w dobrym świetle. Czy Kamala temu podoła?

W tomie II wojna domowa jesteśmy niemal od razu wprowadzeni w nowy rozłam między superbohaterami. Konflikt ten również ma miejsce w samej Kamali i możemy go śledzić w miarę rozwoju sytuacji w jej mieście. Czy możemy karać za zbrodnię, która jeszcze nie została dokonana? Kiedy sprawiedliwość zapobiegawcza jest poprawna a kiedy nie? Czy działa zawsze, czy może wcale? Z tymi pytaniami mierzy się Ms. Marvel. 

Nie ma w tym tomie tak ciągłego nacisku na relacje Kamali z innymi bohaterami, jaki był w tomie poprzednim, jednak pojawiają się konsekwencje tego, jak się zachowywała i odnosiła do innych, które skumulowały się przez te dwa tomy. Kamala zostaje postawiona w sytuacji, której nie może przeskoczyć przy użyciu swoich mocy. 

Drobnymi przerywnikami przez cały tom są krótkie historie pokazujące przeszłość rodziny Kamali, sięgająca czasów podziału Indii Brytyjskich w 1947 roku na Indie i Pakistan. Dzięki temu podczas całości tej lektury mamy na uwadze, skąd Kamala się wywodzi, co jej rodzina osiągnęła i co przeżyła. Wartym wspomnienia jest również coming out jednej z postaci w tym tomie, który był bardzo dobrze poprowadzony i zasługuje na uwagę.

Graficznie tom prezentuje się bardzo dobrze. Alphona i Miyazawa mocno kojarzą mi się z Kamalą, więc ich style nigdy nie pozostawiają niczego więcej do życzenia, a Andolfo potrafiła pokazać, że i ona może uchwycić Kamalę i jej świat.

Niestety, tym razem podczas czytania miałam drobne, ale irytujące problemy z tłumaczeniem. Anna Tatarska odwala kawał dobrej roboty, ale niektóre decyzje, jakie widać w publikacji, czasem zastanawiają. O ile „Ahaś” z ust Kamali jest okej, o tyle to samo w mowie osób dorosłych nie brzmi dobrze. Jeden ze zwrotów użytych przez innego dorosłego („Luźna Maria”) musiałam google’ować, a i tak nie znalazłam wyjaśnienia na pierwszej stronie wyników, więc nawet nie wiem, czy to nowy slang młodzieżowy czy regionalizm. Było również parę innych podobnych decyzji tłumaczeniowych, które były dość małe, ale rozdrażniły mnie i zostały w pamięci.

Ten tom ma wiele wspólnego z II wojną domową bohaterów, ale nie znaczy, że można go ominąć. Wyraźnie widać, że podjęte w nim przez wszystkich decyzje będą się za Kamalą ciągnęły jeszcze przez długi czas, a niektóre już na zawsze (jak wspomniany coming out). 


Ms. Marvel tom 6 II wojna domowa
Scenarzysta: G. Willow Wilson
Ilustrator: Adrian Alphona, Mirka Andolfo, Takeshi Miyazawa
Tłumacz: Anna Tatarska
Typ oprawy: miękka
liczba stron: 144
cena z okładki: 39,99 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.