Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Fale

Już patrząc na okładkę Fal czułem, że będzie to historia, która przynajmniej graficznie mnie do siebie przekona. I nie myliłem się, bo w środku znalazłem prostą, subtelną kreska, która w połączeniu z oszczędnością w palecie barw okazała się być cudownie wciągająca w przedstawioną na łamach kart tej powieści historię.

Chyba każdy wie, czym jest surfing. Choć sport ten z dość prostych powodów nie jest tak popularny w Polsce, na pewno wielu widziało surferów w zagranicznych filmach i serialach. Dokładną historią surfingu nigdy się nie interesowałem, dlatego tym przyjemniej czytało mi się kadry przedstawiające ją w Falach. Poznajemy tu znane nazwiska, Duke'a Kahanamoku i Toma Blake'a, którzy najmocniej przyczynili się do rozwoju tej dyscypliny i jej popularyzacji. To nie tylko suche fakty, ale próba pokazania prawdziwej miłości tych ludzi do surfingu. I to się autorowi bardzo dobrze udaje. 

Oprócz historycznych epizododów, mamy tu także bardzo osobistą opowieść przeplatającą się z nimi. Autor pokazuje losy swojego związku, w którego tle oczywiście jest surfing. Możemy zobaczyć jak poznaje swoją przyszłą dziewczynę i jak rozwija się ich relacja. Te pierwsze kroki w tworzeniu związku, dla niektórych być może bliskie będą ich miłosnym przeżyciom. Pewna bestroska nastoletnich lat zostaje częściowo przerwana przez chorobę partnerki.  To wzruszająca, emocjonująca opowieść. Świadomość, że wkraczamy tutaj w bardzo osobiste wspomnienia, tym mocniej dotyka w trakcie lektury. 

Te przeplatające się epizody łączy nie tylko surfing, ale i wspólna dla bohaterów siła przezwyciężania swoich słabości, wola walki z żywiołem, ale i z własnym ciałem. Dzięki temu przejścia między historiami nie wytrącają nas z lektury, a całość prezentuje się jako spójna i bardzo dobrze przemyślana i rozplanowana opowieść. Z całości bije pewien spokój i opowieść nie ma dramatycznych zwrotów akcji, ale emocji nie brakuje. 

Po falach spodziewałem się dobrej graficznej uczty, a dostałem dodatkowo chwytającą za serce, bardzo osobistą opowieść o pewnym związku wplecioną w interesującą historię sportu, który do tej pory był mi dość obojętny. Czy każdy poczuje się po lekturze tak jak ja? Nie wiem, ale cieszy, że podobnie czuł wydawca, skoro tak szybko po amerykańskiej premierze zdecydowano się na publikację Fal także u nas i za to Marginesom dziękuję. Do tej pory to najlepszy z dostarczonych przez nich komiksów, a dla mnie jedna z najlepszych lektur tego roku. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Fale
Scenariusz i rysunki: AJ Dungo
tłumaczenie: Marcin Wróbel
wydawnictwo: Marginesy
liczba stron: 376
cena z okładki: 59,90 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.