Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Deadpool tom 3 Deadpool kontra Sabretooth (Marvel NOW! 2.0)

Niestety, poprzedni tom przygód Pyskatego Najemnika nie wypadł najlepiej, dlatego chętnie sięgam po ten komiks z nadzieją, że tym razem przeczytam coś ciekawszego i lepiej napisanego. No i tu nasuwa się istotne pytanie: czy Duggan się postarał? Poprzedni tom niestety niewiele – jeśli nic – nie wnosił do fabuły, tym razem może będzie inaczej. Sprawdźmy.

Oczywiście, żeby nie było: poprzedni tom wcale nie był taki strasznie kiepski. Powróciliśmy w nim do wątku poprzedniej serii, czyli czyszczenia pamięci Wade’a i jego przeszłości, a dokładniej tego, w jaki sposób zginęli jego rodzice. No dobra, może nie jest istotne jak, ważne z czyjej ręki. Uważając, że odpowiedzialny jest nie kto inny jak odwieczny wróg Wolverine’a – Sabertooth – Wilson postanawia rozprawić się z nim raz a dobrze. Ci z was, którzy śledzili poprzedni run Duggana, zauważyli pewnie, że w tie-inie do „Grzechu Pierworodnego” dom rodziców Wade’a podpala postać w czerwonym kostiumie, z dwoma katanami na plecach. No jakby nie patrzeć, nijak mi to nie wygląda na Sabertootha. W obliczu zemsty Deadpoola, Victor nie ma zbyt wiele do gadania. I biorąc pod uwagę to, że nie jest już bezlitosnym i bezwzględnym oprawcą, postanawia pomóc Wade’owi. No i w końcu obaj panowie stają sobie naprzeciw, w ruch idą miecze, ładunki wybuchowe, pazury i w ogóle wszystko czym można zrobić ku-ku… ale nic z tego nie wynika. Duggan niestety trochę nie określił do czego to wszystko ma doprowadzić. Okej, w porządku, pojedynek Wilsona z Creedem jest popisowy, krwawy i w ogóle efekciarski, jednak niewiele wnosi on do całej fabuły. W sumie to i sama fabuła trochę kuleje, co wątek państwa Wilsonów zostaje nagle i bezpłciowo zamknięty. To po co to całe halo? Myślałem, że będzie jakieś bum, twist fabularny czy inny cliffhanger i otrzymamy informację, że do wątku wrócimy w kolejnym tomie… a tu d*pa blada. Nic z tego. Graficznie nie jest źle, jest ładnie – o ile można tego słowa użyć w stosunku do kadrów, na których widzimy flaki i krew – ale co z tego, że ilustracje są ładne, jak fabuła kuleje? Okej, mamy tu humor w typowym deadpoolowym wydaniu, jest to plus i smaczek… ale wciąż: fabuła kuleje. Całe to „śledztwo” Wade’a do niczego konkretnego nie prowadzi. Sam decyduje się zamknąć temat, nie dążąc do odkrycia całej prawdy. Niestety, jakoś słyszę tu niezbyt pasujące do siebie nuty. Wiem, że Duggana stać na coś więcej i coś lepszego… nie popisał się. Znowu. A szkoda.

Na pocieszenie dostajemy kolejny zeszyt o przygodach Deadpoola 2099, w którym jesteśmy świadkami starcia dwóch zamaskowanych kobiet, które mają zamiar stać się Deadpoolem przyszłości. I odkrywamy tajemnicę jednej z nich. I przykre to, ale ta krótka historyjka jest moim zdaniem ciekawsza niż te kilka zeszytów o pojedynku Wade’a z Creedem. Ciekawy jestem w jakim kierunku się to wszystko rozwinie. Historia ma potencjał.

Deadpool kontra Sabertooth to ładnie narysowany komiks, fani Najemnika Z Nawijką na pewno po niego sięgną. Ale to na pewno jest komiks dla zagorzałych fanów, bo ci, którzy nie czytali poprzedniego runu mogą się czuć nieco zagubieni. Nie żeby było to jakoś ze sobą ściśle powiązane, lecz przegapią fakt, że widzieliśmy wcześniej, że to nie Sabertooth zabił rodziców Wade’a. Tłumaczenie jak zwykle na wysokim poziomie, wydanie bardzo ładne. Jednak wiemy, że Duggan mógł wymyślić coś lepszego. Czekam na kolejny album, zwłaszcza, że na okładce widzimy Daredevila i Iron Fista. Ciekawe co z tego wyjdzie!

Dengar

Deadpool tom 3 Deadpool kontra Sabretooth

Scenarzysta: Gerry Duggan
Ilustrator: Scott Koblish, Matteo Lolli
Tłumacz: Paulina Braiter
Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 108
Cena z okładki: 39,99zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.