Avalon » Publicystyka » Artykuł

Droga do War of the Realms

WAR OF THE REALMS, najnowszy wielki event Marvela dobiegł końca. W przeciwieństwie do wielu eventów ostatnich lat, był to projekt rzeczywiście budowany od lat, którego podstaw możemy doszukiwać się już w 2012 roku.

Wszystko zaczęło się wraz ze startem ery Marvel NOW! i premiery serii THOR: GOD OF THUNDER, wydanej także w Polsce jako THOR: GROMOWŁADNY. To tutaj w 2015 roku Jason Aaron rozpoczął swoją pięcioletnią historię o Thorach. Choć w centrum zdarzeń przez jej większość pozostawał współczesny nam Thor Odinson, już w pierwszej historii w walce z Gorrem Bogobójcą wsparli go Thor Wiking (Thor z przeszłości, jeszcze niegodny Mjolnira) i Król Thor (Thor z odległej przyszłości, gdzie Ziemia bliska jest zagłady).

Saga o Bogobójcy to dwa tomy, BOGOBÓJCA (ang. THE GOD BUTCHER) i BOŻA BOMBA (ang. GOD BOMB). To tutaj poznaliśmy Gorra, tajemniczego obcego, który za swój cel obrał zabicie wszystkich bogów. Ich istnienie uznawał za zbęde, gdyż z jego doświadczenia nigdy ich działalność nie przyniosła nic dobrego. Do walki z nim stanęło trzech Thorów, nie tylko każdy w swoim miejscu na linii czasu, ale i wspólnie. Nie było im łatwo, zwłaszcza gdy ten dzierżył tajemniczy All-Black the Necrosword. Gorra trzeba było powstrzymać, jednak zasiał on w Thorze ziarno niepewności. Czy rzeczywiście każdy bóg ma prawo być bogiem? Co sprawia, że jedni są godni nazywać siebie bogami a inni nie mogą nimi zostać? Czy Gorr mógł mieć rację i bogowie są zbędni?

Pierwsze dwa tomy THOR: GROMOWŁADNY to epicka, również pod względem graficznym, historia. Jason Aaron w duecie z Esadem Ribiciem stworzyli jedną z najlepszych historii o bogu gromów, świetnie rozpoczynając wieloletni run. 

Zeszyty, na łamach których znajdziecie te wydarzenia tom THOR: GOD OF THUNDER #1-11

Kolejny tom, PRZEKLĘTY (ang. ACURSED), to powrót Thora na Ziemię, gdzie mierzy się z nowymi problemami. Jego dawna miłość, Jane Foster, okazuje się chorować na raka i nie chce od niego magicznej pomocy. Poznajemy tu także wraz z Thorem Roz Solomon, nową agentkę SHIELD, która skupiła się głównie na walce o środowisko. Na jej celowniku znalazła się korporacja Roxxon, która nie zważając na klimat chciała zdobyć wszelkie dostępne zasoby naturalne. Na czele firmy stał potrafiący zmienić się w Minotaura Dario Agger, który zawiąże sojusz z każdym, kto przyniesie mu zysk.

Nie na długo Thor zabawił na Ziemi, gdyż więziony do tej pory Malekith, mroczny elf, który nie raz już przysporzył mu problemów, uciekł i zaczął zbierać nową armię. Thor początkowo wraz z nowo utworzoną Ligą Światów, drużyną składającą się z wojowników z każdego z dziewięciu światów, próbuje go powstrzymać. W skład drużyny weszli Waziria (Mroczna Elfka z Svartalfheimu, po przegranej z Malekithem zamieniona w poddaną mu Kurse), sir Ivory Honeyshot (elf z Alfheimu), Ro Bloodroot (Vanir z Vanaheimu), Screawbeard (krasnolud z Nidavellir), Oggy (górski olbrzym z Jotunheimu) i Ud (reprezentant Trolli). Po tym jak Malekith zostaje demokratycznie wybrany władcą Svartalfeimu, był nie do ruszenia przez Ligę Światów i nie mogli go zaatakować. Mroczny Elf jednak nie zadowolił się jednym Światem i rozpoczął drogę do zdobycia władzy we wszystkich Dziewięciu Światach. Zaczeła się wojna, choć nie wszyscy byli tego świadomi. Aaron tworzy z Malekitha świetnego przeciwnika dla Thora i jest on złoczyńcą, jakim na pewno nie był w filmie THOR: DARK WORLD.

Potem Thor wraca na Ziemię (OSTATNIE DNI MIDGARDU ang. LAST DAYS OF MIDGARD), gdzie dalej wspiera Roz w walce z Roxxon. Nie jest jednak łatwo, gdyż korporacja wciąż w świetle prawa działa legalnie. W okolicy miasta Broxton, które jest sąsiadem Asgardu, unoszącego się nad ziemią miasta będącego domem dla bogów, tworzą zanieczyszczającego środowisko fabryki. Agger zawiera sojusz ze złymi trollami, a te atakują Thora. Walka okazuje się mieć katastrofalne skutki. Agger wypiera się kontaktów z trollami i uznaje, że to obecność bogów w mieście je tam sprowadziła. Freya decyduje się opuścić Ziemię i pozostałości po dawnym świecie bogów przeniosły się na orbitę Księżyca. Kończy się tym samym obecność Asgardu na Ziemi, zapoczątkowana jeszcze na łamach serii THOR z 2007 roku. 

Poza przygodami naszego Thora na łamach serii w międzyczasie poznajemy dalsze losy Thora Wikinga, który próbuje stać się godny Mjolnira, większość czasu spędzając jednak wśród wikingów, walcząc i biesiadując. Król Thor zaś mierzy się z zagładą Ziemi w dalekiej przyszłości, gdzie do planety ponownie zbliża się głodny Galactus. W walce wspierają go jego trzy córki, ostatecznie pokonując Galactusa dzięki All-Black the Necrosword. Pokonany Pożeracz Planet przenosi się na Marsa, gdzie okazuje się, że wraz z nimi Ziemię opuścił Necrosword, łącząc się z nim tworząc Planetobójcę. Martwa Ziemia zaś, dzięki krwi Thora zaczyna znów się odradzać i pojawia się na niej nowe życie.

Na tym kończy się seria THOR: GROMOWŁADNY.

Zwieńczeniem niektórych wątków z serii THOR GROMOWŁADNY jest wydarzenie ORIGINAL SIN - GRZECH PIERWORODNY. To tutaj bohaterowie musieli zmierzyć się z konsekwencją śmierci Watchera i różnymi ujawnionymi sekretami z ich przyszłości, np. Thor dowiaduje się, że ma siostrę o imieniu Aldrif, która w dzieciństwie została porwana przez Anielice do Dziesiątego Świata, Heven. Świat ten wojował wielki temu z Asgardem, a ich królowa wydawało się, że zabiła córkę Odina i Freyji. Aldrif, bo o niej mowa, przeżyła i została wzięta pod opiekę przez jedną z anielic i wychowana w Heven. Odin nie wiedząc, że jego dziecko żyje, odciął Świat anielic od pozostałych Światów i ukrył poza rzeczywistością. Thor z Lokim odkryli na nowo Heven, a przygoda pozwoliła im poznać ich siostrę, znaną ostatnio lepiej jako Angela. Wojowniczka od dziecka wrogo nastawiona przez anielice do Asgardu, odrzucona przez nie z racji swojego pochodzenia, zdecydowała się się na samotną działalność i odrzuca propozycję współpracy z Thorem. Jednocześnie do Asgardii powrócił z wygnania Odin. Wszystko to na łamach GRZECH PIERWORODNY: THOR I LOKI. DZIESIĄTY ŚWIAT.

Dalsze i wcześniejsze losy Angeli to już historia na inny tekst. Jej losy przeplatać się będą jeszcze z losami Thora, powóci na łamach tej sagi, jak i weźmie udział w WAR OF THE REALMS.

Po przygodzie z rodzeństwem Thor wrócił na Ziemię, by walczyć z osobą odpowiedzialną za śmierć Watchera. Był nią Nick Fury, który walcząc z bogiem gromu szepnął mu coś na ucho. Sprawiło to, że ten stał się niespodziewanie niegodnym swojego młota. Mjolnir został unieruchomiony na Księżycu, a Thor zrezygnował z tytułu Thora i przyjął drugie imię, Odinson.

Jeżeli komuś bardzo zależy na dokładnej chronologii, przygodę Thora i Lokiego należy przeczytać przed 6. numerem GRZECHU PIERWORODNEGO, a dopiero potem wspominany wcześniej zeszyt Thor: God of Thunder #25, gdzie drobna scena rozgrywa się własnie po tym numerze.

Zeszyty, na łamach który rozgrywają się powyższe wydarzenia to Original Sin #1-6 i Original Sin: Thor & Loki - Tenth Realm #1-4

Więcej o Original Sin przeczytacie tutaj:

Crossover - Original Sin


Zniknięcie Thora nie sprawia, że znikają też problemy jakie towarzyszyły mu do tej pory. Malekith rósł w siła i wraz z Lodowymi Olbrzymami zaatakował Ziemię. W walce z Odinsonem pozbawił go jednej ręki. Wsparciem okazała się być nowa bohaterka, która okazała się być godną Mjolnira, przyjmując tym samym tytuł Thora. Odinson chce dowiedzieć się, kto kryje się pod maską, jednak nieskutecznie. Wszystko to na łamach nowej, dwutomowej serii THOR. Pierwszy tom GROMOWŁADNA (ang. GODDESS OF THUNDER) i drugi KTO DZIERŻY MŁOT? (ang. WHO HOLDS THE HAMMER?) pokazują, jak nowa bohaterka radzi sobie w nowej roli. Mamy tu więcej Roz Solomon walczącej z Roxxon i Jane Foster stającą się reprezentantką Midgardu w Asgardzie.

Odin przejął rolę od zastępującej go przez jego nieobecność Freyi. Nie spodobało mu się, że ktoś inny niż jego syn jest Thorem, przez co bohaterka stała się niemile widziana w Asgardzie. Swoją prawą ręką Odin mianował Cula, swojego brata, a do walki z "fałszywą" boginią gromu miał już wkrótce wysłać Destroyera.

Zmiana Thora to także zmiana oprawy graficznej. Mroczniejszy, nieco przytłaczający styl Ribica zostaje zastąpiony lżejszym stylem Russella Dautermana, który towarzyszyć będzie nowej Thor również w kolejnej jej serii, narysuje także WAR OF THE REALMS.

Zeszyty, na łamach których rogrywa się ta historia to Thor (2014) #1-8 i Thor (2014) Annual
Akcja została przerwana przez wydarzenia z wielkiego eventu Marvela jakim było SECRET WARS - TAJNE WOJNY od Jonathana Hickmana. To zwieńczenie jego runu w seriach AVENGERS i NEW AVENGERS oraz AVENGERS: TIME RUNS OUT / CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ, gdzie Avengers, w tym i Thor, musieli poradzić sobie m.in. z zagrożeniem Inkursji, które wymazywały powoli z istnienia kolejne uniwersa. Widzimy tutaj zarówno Thora przed utratą młota jak i wtedy, gdy jest już go niegodny. Widzimy jak zaprzyjaźnia się z Hyperionem. Jednak na łamach TAJNYCH WOJEN nie odgrywa żadnej większej roli. To głównie inni bohaterowie pokonują Doctora Dooma rządzącego światem złożonym z pozostałości po multiwersum.

O drodze do SECRET WARS przeczyta w tekście CZAS SIĘ... SKOŃCZYŁRecenzja komiksu - Tajne Wojny

Choć sam Odinson czy Thor nie odgrywają tu większej roli, Doom wykorzystał Thorów z różnych uniwersów do stworzenia własnej armi/policji chroniącej i utrzymującej porządek we wszystkich miejscach nowego świata. Więcej o nich przeczytać możemy w miniserii TAJNE WOJNY - THOROWIE, która jest utrzymana w klimatach policyjnego proceduralu. Znaczenie dla dalszych losów bohaterów ma tutaj głównie obecność Ultimate Thora i jego młota.Recenzja komiksu - Tajne Wojny: Thorowie

W wersji zeszytowej historie te znajdziecie na łamach Thors #1-4

Przed TAJNYMI WOJNAMI Thor jest także częścią drużyny pojawiającej się w serii UNCANNY AVENGERS. To ekipa złożona zarówno z Mścicieli jak i mutantów, pokazująca po ich wojnie na łamach AVENGERS VS X-MEN, że są w stanie razem współpracować. Drużyna walczyła z dziećmi Apocalypse'a i Kangiem, mamy więc sporo podróży w czasie. Ważnym elementem fabuły był topór Thora zwany Jarnborn. Nie są to jednak historie w większym stopniu ważne dla sagi Thora od Jasona Aarona i drogi do WAR OF THE REALMS.Po TAJNYCH WOJNACH wracamy z POTĘŻNĄ THOR, nową serią o przygodach żeńskiej Thor, czyli kryjącej się pod maską Jane Foster. Na łamach GRZMIĄCEJ KRWI (ang. THUNDER IN HER VEINS)  Odin i jego brat Cul zaprowadzają dość twarde rządy w Asgardii, gdzie sama Thor nie jest mile widziana. Malekith przejął Alfheim, wpierw atakując go a potem zmuszając królową elfów do małżeństwa. Sama Jane Foster zaniedbuje terapię nowotworową, przez co im częściej zamieniała się w Thor, tym bliżej jest śmierci.

Ważnym graczem zaczynał być Loki, więc chwila uwagi dla tego, co się z nim działo w międzyczasie. Do tej pory mało go widzieliśmy, pojawił się w miniserii towarzyszącej ORIGINAL SIN - GRZECH PIERWORODNY, potem na chwilę alternatywna wersja pojawiła się w THORACH. Od startu runu Aarona Loki również przeszedł niezłą drogę. Zaczynał jeszcze jako dziecko (to także historia na inny tekst, bo trzeba by sięgnąć po JOURNEY INTO MYSTERY Gillena) formując nowych YOUNG AVENGERS. Tam "ewoluował" zmieniając się w nieco starszą wersję siebie i przenosząc się do solowej serii LOKI: AGENT OF ASGARD, gdzie wykonywał lepiej lub gorzej polecenia swojej przyrodniej matki Freyi.Recenzja komiksu - Potężna Thor tom 1 Grzmiąca krew

Potem Loki zaczął swoje machinacje i kłamstwa, grając o dużo większą stawkę. Przeszedł na stronę Malekitha, przypodobując się swojemu ojcu Laufeyowi (który wrócił do życia). By udowodnić swoją lojalność dźgnął matkę w plecy, a ta zapadła w śpiączkę i nie było wiadomo, czy uda jej się przeżyć. Odin dotknięty kolejną stratą jeszcze ostrzej zaczął rządzić w królestwie.

Na scenę mocniej wkroczył znów Dario Agger, który chce nie tylko czerpać korzyści z ziemskich zasobów, ale i z pozostałych dziesięciu światów. Pewna nieformalna rada składająca się z różnych złoczyńców posiadających wielkie korporacje próbowała przejąć jego interes, jednak nie udało im się to. Pojawiają się także nowe postaci, jak np. dwójka agentów SHIELD, która chce wiedzieć, kim jest nowa Thor. Przesłuchując kolejnych świadków, swoje główne podejrzenia kierując w stronę Jane Foster. Thor zaś walczyła w tym czasie z Dario Aggerem i korporacją Roxxon oraz Midasem i jego pomocnikami. 

Poznajemy w międzyczasie prawdziwą genezę Mjolnira, który okazuje się być żywą istotą, zaklętą przez Odina w uru kosmiczną burzą. 


Powróciła potem Liga Światów, tym razem działajac już nieformalnie. Składała się z tych samych bohaterów, jedynie Odinsona zastępuje Thor, a zmarłego Oggy'ego Titanya, dołączają też Roz Solomon, Angela i Sif. Drużyna chce uratować królową elfów poślubioną przez Malekitha. Udaje im się to, ale nim to się staje, Malekith spalił jej gardło i usta, podpalił też pałac i zabił wielu jej poddanych. W chwili pisania tekstu na polskim rynku pojawił się dopiero tom pierwszy, GRZMIĄCA KREW. Kolejny LORDS OF MIDGARD pojawi się do końca roku. 

Wraz z trzecim tomem zaczyna się ASGARD/SHI'AR WAR. Poznajemy tutaj bogów Shi'Ar, którzy są krwawi i bezwględni. Powraca pytanie z pierwszej historii Aarona: czy Gorr miał rację? Jane Foster wystawiona była tu na wielką próbę i pokazała, jak heroiczną jest bohaterką. Pojawił się tu także Quentin Quire, ulubieniec scenarzysty, który pisał go na łamach WOLVERINE & THE X-MEN. Jak jest Shi'Ar, jest Quentin, to i szanse na pojawienie Phoenix Force były duże. Nastąpiło tutaj także przebudzenie Mangoga, który chciał zniszczyć Asgard i jego bogów.


W miedzyczasie Marvel wydał także miniserię UNWORTHY THOR, w której śledzimy losy Odinsona. Okazało się, że na Ziemi znajdował się inny, potężny młot. To pozostałość po TAJNYCH WOJNACH, młot Ultimate Thora, który trafił na tę Ziemię. Odinson wyruszył na poszukiwania, jednak nie był jedyny. Artefakt zdobyć chcieli także Colector oraz Thanos i Hela. Thor połączył siły z Beta Ray Billem, który dowiedział się dla nas, co powiedział mu Nick Fury, by ten stał się niegodny. Otóż szepnął: Gorr miał rację. Thor od dawna pełen wątpliwości, uznał, że bogowie rzeczywiście są niegodni tego co dostają, a świat byłby lepszy bez nich. Na przestrzeni miniserii Thor uczył się, że nie jest to do końca prawda. Swój wkład miał w to także Thori, piekielny pies, który od tego momentu zaczął mu towarzyszyć. Po całej przygodzie Thor decyduje się nie próbować jeszcze podnosić młotu. Jeżeli będzie w pełni świadom tego, że jest godny, wtedy to zrobi. 


Wracamy do głównej serii, gdzie pojawił się War Thor. To nikt inny jak Volstagg, który zdobył młot będący w centrum uwagi miniserii UNWORTHY THOR. Volstagg widział, że Malekith rośnie w siłę, wprowadzając terror w kolejnych Światach, a koalicja pozostałych światów nic z tym nie robiła. Płonęły miasta, ginęli dorośli i dzieci, wojna nie szczędziła nikogo. Jeden z Wojów Trzech miał dość i wziął sprawy w swoje ręce. Młot sprawił jednak, że furia zaślepiła bohatera i ten musiał zmierzyć się z Thor, której udaje się go ostatecznie opanować i pozbawić broni.


Docieramy do historii o wiele mówiącym tytule DEATH OF MIGHTY THOR. Jane Foster była tu na skraju załamania, ciągłe walki sprawiły, że już wkrótce miała pożegnać się z tym światem. Gdy Mangog zaatakował Asgard, sprowadzając nań prawdziwą destrukcję, Jane zdecydowała się wbrew poleceniom przyjaciół ponownie zmienić w Thora i wkroczyć do walki. Po długiej i zdającej się nie mieć końca walce przywiązała Mangoga do Mjolnira i rzuciła nim w Słońce - tylko to było w stanie go powstrzymać. Będąc bez młota Jane umiera. Odin po raz pierwszy zobaczył, że kobieta była prawdziwą bohaterką i zaoferował jej u wrót Valhalli powrót do świata żywych. Jane zgodziła się, zaś rozmowa z Odinsonem sprawia, że ten, mimo iż Mjolnir przestał istnieć, uwierzył, że znów może być Thorem. Tak oto skończyła się era Potężnej Thor a odrodził się Thor Gromowładny.

Jane Foster powróciła do zdrowia, a Asgardczycy pod wodzą Freyi przenieśli się ze zniszczonej Asgardii na Ziemię. W ruinach pozostaje jedynie Odin. WAR OF THE REALMS już wkrótce zawita do Midgardu. 
Rozpoczyna się nowa seria, THOR, wydawana w 2018 roku. Na łamach pierwszego tomu, GOD OF THUNDER REBORN Thor bez Mjolnira zaangażował krasnoludy i Odina do masowej produkcji nowych młotów. Nie były tak trwałe i skuteczne, ale dały mu nowe możliwości. Wraz z Lokim trafił do Hel, gdzie spot0kał swojego brata Baldera, wtedy władcę tego świata, oraz będącą z nim w związku Karnillę. Nie było jednak za sielankowo, gdyż Hel zostaje zaatakowane przez armię Muspelheimu, ogniste demony pod wodzą Królowej SIndr. Kolejny z braci, Tyr, oszukał pozostałych, przez co Ci nieumyślnie uwolnili Helę, którą ten uznawał za prawowitą władczynię tego świata. Małżeństwo Baldera i Hel miało zjednoczyć ich w walce z armią Malekitha i Królowej Sindr. Ślub przerwał atak armii piekielnych demonów, jednak sytuację udało się opanować. Karnilla widząc niechęć Baldera do związania się z Helą zastąpiła go na ślubnym kobiercu, by nastał pokój, a jej ukochany mógł wrócić do świata żywych. Tak też się dzieje.


Wraz z bohaterami na Ziemię wrócił też Skurge, który dołączył do Asgardians of the Galaxy, nowo powstałej drużyny składającej się z Angeli, Valkyrie, Throga, Thunderstrike'a i jednej tajemniczej postaci ukrywającej się w zbroi Destroyera. Celem drużyny było powstrzymanie Nebuli, która weszła w posiadanie potężnej broni, która potrafiła ożywić ciała zmarłych bogów. Wszystko to na łamach ASGADRIANS OF THE GALAXY.

W międzyczasie śledzimy losy Króla Thora z przyszłości, który poznał nowego posiadacza Phoenix Force, Wolverine'a. Mimo początkowej niezgody, połączyli siły by pokonać Doctora Dooma, który stał się posiadaczem mocy Iron Fista, Starbrand, Sorcerer Supreme i  Ghost Ridera. Thorowi udało się go pokonać po długiej walce. To jednak nie ostatni przeciwnik, z jakim przyjdzie mu się zmierzyć w walce o losy Ziemi i wszechświata. Już wkrótce miał nadejść Loki, który wszedł w posiadanie All-Black the Necrosword (który przejął od Ego, the Living Planet, który przejął ją od Galactusa). Ale to dopiero na łamach miniserii KING THOR, która wydana zostanie po WAR OF THE REALMS.

Współczesny Thor dołączył w tym czasie do nowej drużyny Avengers, w skład której weszli Iron Man, Captain America, Doctor Strange, Captain Marvel, Black Panther, She-Hulk i Ghost Rider. Musieli zmierzyć się z zagrożeniem ze strony Celestiali, którym pomagał Loki, chcący tym samym zebrać nową drużynę bohaterów. To tutaj narodził się romans między Thorem a She-Hulk. Serię o przygodach AVENGERS pisze Jason Aaron, więc można zakładać, że jest ona ważna dla sagi o Thorze, jednak tak nie jest i spokojnie można ją pominąć w drodze do WAR OF THE REALMS.

Więcej o przygodach nowych Avengers dowiecie się z Komentarza do Avengers (2018) #1-9

Tymczasem w swoich solowych przygodach Thor dowiedział się, że Malekith nawiązał sojusz z Heven. Bóg gromu został pojmany przez Anielice, jednak z pomocą przyszła mu Angela. Gdy wrócił na Ziemię, Malekith szykował się do ataku na Midgard. Tak kończy się drugi tom serii THOR, ROAD TO WAR OF THE REALMS.

Zaczyna się WAR OF THE REALMS.

Zeszyty, o których tu mowa to Thor (2018) #1-11

O przygodach Asgardians of the Galaxy przed War of The Realms przeczytacie na łamach Asgardians of the Galaxy #1-7

O przygodach Avengers przed War of the Realms przeczytacie na łamach Avengers (2018) #1-17Podstawowa lektura w wydaniach zbiorczych prezentuje się następująco:

THOR. GROMOWŁADNY tom 1 Bogobójca / THOR: GOD OF THUNDER vol. 1 THE GOD BUTCHER
THOR. GROMOWŁADNY tom 2 Boża bomba / THOR: GOD OF THUNDER vol. 2 GOD BOMB
THOR. GROMOWŁADNY tom 3 Przeklęty  / THOR: GOD OF THUNDER vol. 3 ACCURSED
THOR. GROMOWŁADNY tom 4 Ostatnie dni Midgardu / THOR: GOD OF THUNDER vol. 4 LAST DAYS OF MIDGARD
ORIGINAL SIN - GRZECH PIERWORODNY. THOR I LOKI: DZIESIĄTY ŚWIAT / ORIGINAL SIN: THOR & LOKI: TENTH REALM
ORIGINAL SIN - GRZECH PIERWORODNY / ORIGINAL SIN
THOR tom 1 Gromowładna / THOR vol. 1 GODDESS OF THUNDER
THOR tom 2 Kto dzierży młot? / THOR vol. 2 WHO HOLDS THE HAMMER?
TAJNE WOJNY - THOROWIE / SECRET WARS: THORS
POTĘŻNA THOR tom 1 Grzmiąca krew / MIGHTY THOR vol. 1 THUNDER IN HER VEINS

MIGHTY THOR vol. 2 Lords of Midgard
UNWORTHY THOR 
MIGHTY THOR vol. 3 Asgard/Shi'Ar War
MIGHTY THOR vol. 4 War Thor
MIGHTY THOR vol. 5 Death of Mighty Thor
THOR (2018) vol. 1 God of Thunder Reborn
THOR (2018) vol. 2 Road to the War of the Realms

Podstawowa lektura w zeszytach prezentuje się następująco:
Thor: God of Thunder #1-25
Original Sin #1-5
Original Sin: Thor & Loki #1-4
Original Sin #6
Thor (2015) #1-8
Thor (2015) Annual
Thors #1-4
Mighty Thor (2016) #1-14
Unworthy Thor #1-5
Mighty Thor (2016) #15-23
Generations: Unworthy Thor & Mighty Thor #1
Mighty Thor (2016) #700-706
Mighty Thor: At the Gates of Valhalla #1
Thor (2018) #1-11
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.