Avalon » Publicystyka » Artykuł

Komentarz do Amazing Spider-Man (2018) #20 i 20.HU

Komentarz zawiera spoilery do Amazing Spider-Man (2018) #20 i #20.HU

Dengar: Nie będę bawić się we wstępy i zacznę bez owijania w bawełnę: w jaki sposób Black Ant zmniejszył Pająka? Czy mógł coś takiego zrobić? Wydawało mi się, że cząsteczki Pyma mające moc sprawczą by zmniejszyć cokolwiek lub kogokolwiek nie powinny bezpośrednio oddziaływać na cel? Zakładam, że... no nie wiem, Mrówa położył Spiderowi rękę na ramieniu i puff! obaj są wielkości ołowianego żołnierzyka. To co, jakby zamienić miejscami Spidera i Statuę Wolności to zadziałałoby to tak samo? No jakoś dostrzegam w tym pewien zgrzyt. No ale, ekspertem od Ant-Manów nie jestem, więc mogę się mylić i robić gównoburzę bez powodu. No ale cóż. To moje odczucie. 

Idziemy dalej i trafiamy na Taskmastera wprowadzającego Lizarda do parku Kravena. Okazuje się, że trucizna którą Connors zaserwował Mastersowi to pic na wodę i efekty uboczne miną w ciągu doby. Trochę się rozczarowałem... Poważnie. Myślałem, że Connors pokaże swe gadzie jaja. To znaczy przynajmniej ja na jego miejscu – prawdopodobnie – chciałbym dokopać temu, kto porwał mi dzieciaka. W takim wypadku skuteczne otrucie oprawcy byłoby wręcz uzasadnione. Bo przecież nie łudźmy się, Curt nie pozwie Taskmastera, nie zgłosi tego na policję więc porywacz było nie było pozostaje bezkarny. 

Idziemy dalej. Junior informuje Kravena o ucieczce więźniów i pojawieniu się intruzów, lecz Sergei się tym ani trochę nie przejmuje i nakazuje synowi czekać. To w ogóle o co tutaj chodzi? Jaki jest plan Kravinoffa? Zaczynam się gubić... Nie chce zabić Pająka. Wygląda na to, że wbrew zapewnieniom nie chce zapewnić bogatym snobom nie lada atrakcji. Chyba też nie chce im dać popalić. Więc co chce osiągnąć w ten sposób? Junior nawet ośmiela się twierdzić, że czuje bijący od ojca strach i słabość i deklaruje, że on obroni nazwisko Kravinoffów. No ciekawy jestem o co tu chodzi i jak skończy się scysja na linii ojciec-syn. Ale coś mi mówi, że kadr gdzie widać krew spływającą po dłoni Kravena może być kluczowy. 

W tak zwanym międzyczasie widzimy jak jeden z myśliwych wycofuje się widząc młodego Jaszczura. No fajnie, że niektórzy z nich mają bardziej ludzkie uczucia niż inni ale to niewiele w sumie wnosi do fabuły. Dalej widzimy jak Curt, przepraszam, Jaszczur trafia na plamę krwi, a z kolei na niego trafia Junior. Ostatecznie Jaszczur zostaje pokonany a Kraven obiecuje mu, że na jego oczach rozszarpie Billy'ego. Hmm... Tak się zastanawiam... czy to logiczne, że Junior zdołał wygrać z Jaszczurem? Wydaje mi się, że przynajmniej w teorii Connors powinien mieć przewagę. Chociażby minimalną... a tutaj Spencer nam pokazuje, że Curt nie potrafi w ogóle wykorzystać swojego gadziego ciała. To po co w ogóle się w niego przemienia jeśli nic z nim nie potrafi zrobić?

Zauważamy że zbiry – pod sztandarem Vulture'a – zbierają się aby dopiec myśliwym. Okazuje się – według Black Anta – że na tym polega plan Kravena. Że to zbiry mają być myśliwymi i polować na bogatych snobów, bo jeśli któryś z mechanicznych awatarów zginie w parku, spowoduje że prowadzący go bogol również pożegna się z życiem. To ma być ten wielki i wspaniały plan Kravinoffa? Co on chce w ten sposób osiągnąć? Zmniejszyć odsetek najbogatszych ludzi... ale po co? Chce zarobić, przejąć ich majątek? Trochę mi to nie pasuje do ideologii tej postaci. Przecież życie Kravena miało polegać tadam! na polowaniu! W końcu to Kraven Myśliwy a nie Kraven Myśliciel. Wydaje mi się, że pomimo swojego swoistego geniuszu – o ile można użyć tego słowa w stosunku do tego człowieka – nie byłby w stanie uknuć tak rozbudowanej i poważnej intrygi. Może to Arcade? A skoro o nim... Gdy Mrówa zdradza Pająkowi gdzie ukrywa się Kraven, pojawia się tam hologram Arcade'a który informuje go, że nie było by draki Pająk-Kraven bez pewnego osobnika... Vermina... a dokładnie wielu Verminów. Tylko skąd się wzięli? Po co zostali stworzeni? Się zobaczy. 


Amazing Spider-Man #20 
"The Hunted" Part 4
scenariusz: Nick Spencer 
rysunki: Humberto RamosDengar: Numer jest u mnie z góry na przegranej pozycji ze względu na tę kropę. No dobra, z góry nie zakładam, że będzie beznadziejny ale po dotychczasowych point HU mam wrażenie, ze będzie to komiks co najmniej mierny. Ale kto wie, może Spencer mnie zaskoczy?

Głównym bohaterem tego zeszytu jest Adrian Toomes, czyli Vulture. W sumie to niczego ciekawego się tu nie dowiadujemy. Arcade zgodnie z planem i prawdopodobnie wytycznymi Kravena poleca Toomesowi wszcząć bunt przeciwko myśliwym. Adrian chętnie na to przystaje i nie mija dużo czasu i staje na czele wszystkich superzłoczyńców uwięzionych w parku Kravinoffa. Wszystko wskazuje na to, że Kraven nie chce sobie ubrudzić rąk i postanowił wykorzystać innych. To dość nie podobne do Myśliwego, którego znam. Mam wrażenie, że Spencer chce pisać Kravena ale coś się plącze i gubi. Rozumiem, że chciał pokazać Sergeia w innym świetle, że to ktoś więcej niż tylko dzikus z włócznią. Ale... no jakoś mi to nie pasuje. Generalnie numer nic szczególnego nie wnosi do całego eventu. 

Na minimalną uwagę zasługuje druga historia tego zeszytu, w której dowiadujemy się co Arcade zrobił z Verminem. Ale jakoś szału generalnie nie ma. Myślę, że obyłoby się bez tego zeszytu. Ale jednak jest. No i co z tym zrobić?

Amazing Spider-Man #20.HU 
scenariusz: Nick Spencer 
rysunki: Cory Smith

Amazing Spider-Man (2019) #20 #20.HU możecie nabyć w sklepie ATOM Comics w różnych wariantach okładkowych 

Pamiętajcie, że możecie użyć kodu promocyjnego "ENDGAME", by otrzymać 5% rabatu na komiksy Marvela. 

A wy co sądzicie o najnowszym numerze serii? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.