Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja DVD: "Doctor Strange"

RECENZJA DVD DR STRANGE

Mistyk ze świata Marvela doczekał się swojego pełnometrażowego debiutu. Dr Stephen Strange, bo o nim mowa, znany jest polskiemu widzowi choćby z gościnnych występów w "Spider-Man TAS". Firma Vision postanowiła przedstawić nam solowy występ tego bohatera w animacji godnej XXI wieku.

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, czyli fabuły. Nie jest ona specjalnie odkrywcza, ale jak na film animowany dla całej rodziny, trzyma dość wysoki poziom. W skrócie fabuła przedstawia się następująco: Dr Stephen Strange jest świetnym neurochirurgiem, lecz zagubionym człowiekiem, nie mogącym pogodzić się z przeszłością. Pan doktor ma też pewne magiczne zdolności, np. widzi rzeczy i zdarzenia niewidoczne dla zwykłego śmiertelnika. Bohater ulega wypadkowi i traci częściowo czucie w dłoniach, a wraz z nim prestiż i pieniądze. Niespodziewana pomoc przychodzi z Tybetu, gdzie będzie mierzył się z własnymi "demonami", przeznaczeniem i mściwym Mordo, aż w końcu będzie musiał stanąć do walki z demonem Dormmamu. Myślę, że w filmie najważniejsze jest przesłanie, które często schodzi na dalszy plan w tego typu produkcjach. W tym przypadku obraz ma bardzo wyraźny morał, który wydaje się banalny, ale tylko taki się wydaje… Fani komiksowego pierwowzoru nie powinni być zawiedzeni, a nawet miłośnicy filmowego "Władcy Pierścieni" znajdą coś dla siebie (zwróćcie uwagę na wygląd Dormmamu).

Technicznie animacja i projekty postaci przypominają mi klasyczne filmy Disneya, a to moim zdaniem jest największą pochwałą dla filmu. Muzyka dopełnia obraz, choć jest to wariacja na temat motywu przewodniego znanego z filmu "Avengers 2". Co do dubbingu - jest dobry i trzyma poziom.

Słowem podsumowania: jest to jak do tej pory najlepszy pełnometrażowy film animowany z pod szyldu Marvel/Lions Gate. Polskie wydanie wydaje się schludne i estetyczne, a cena wręcz magiczna, warto więc mieć je na swojej półce.

Moja ocena to piątka (duży plus za cenę wydania).

Autor: Bullet

Tytuł: "Dr. Strange"
Czas trwania: 01:13
Premiera: 2008-05-09 Polska
Dystrybucja: Vision
Dźwięk: DD 5.1 angielski, polski (dubbing)
Gatunek: animacja
Napisy: polskie
Dodatki: Zwiastun kinowy, inne DVD, zwiastuny innych filmów
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.