Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Royal City tom 2 Sonic Youth

Jeff Lemire początkowo planował Royal City jako długą serię, w której mógłby powrócić do swoich obyczajowych korzeni, mogąc rozwijać w nieznany jeszcze sobie sposób życie swoich bohaterów, wprowadzać inne historie do zarysowanego świata, ale gdzieś właśnie w okolicach drugiego (z trzech) tomu uznał, że wszystko zmierza do jednego, konkretnego zakończenia, którego nie chce odkładać w czasie. 

W pierwszym tomie Royal City poznaliśmy członków pewnej rodziny, która lata temu musiała zmierzyć się ze śmiercią jednego, najmłodszego z nich. Choć minęło już trochę czasu, wciąż przeżywają tamtą tragedię i zastanawiają się, kim byłby teraz ich brat/syn, co mógłby wprowadzić w ich życie i jak je zmienić. Drugi tom cofa nas w czasie właśnie do tamtych wydarzeń. Możemy spojrzeć na rodzinę Pike'ów w nieco inny sposób i zobaczyć, jak się kształtowali. Ale czy rzeczywiście się zmienili od tego czasu?

Narratorem tym razem jest Tommy, który w poprzednim tomie był jedynie zjawą, przewidzeniem innych członków rodziny. Tu możemy śledzić jego myśli i patrzeć na miasto jego oczemi. Cierpi on, gdyż Royal City jest dla niego pułapką. Wszystko jest takie same, ludzie nie zmieniają swojego życia i nie szukają czegoś nowego poza nim, czego dobrym przykładem jest jego brat. Nawracający ból głowy nie pomaga w próbie normalnego funkcjonowania w tym społeczeństwie. Czy tragedii, jaka go spotka, można było jednak zapobiec?

Royal City to dla Lemire projekt mocno autorski, gdyż może tu zaprezentować także swoje graficzne umiejętności. Jego styl można nazwać uproszczonym, niedokładnym, ale to tylko pozory. Lemire zna swoje możliwości i umiejętnie z nich korzysta. Świetnie dobiera także barwy, czuć depresyjny klimat miasta, jego szarość i smutek.

Drugi tom cofa nas o te kilkanaście lat, a jednak czuć, że w naszych bohaterach niewiele się zmieniło i śmierć Tommy'ego, ale i klimat miasta, zatrzymał ich w pewnym pukcie z ich życia, z którego próbują się wydostać. Dopiero znalezienie się kolejnego członka rodziny na granicy życia i śmierci sprawia, że znów zaczynają przeżywać pewne wydarzenia i wyciągać z nich wnioski - ale o tym więcej dopiero w trzecim, ostatnim tomie. Czy rzeczywiście coś się w nich zmieni? 

Drugi tom Royal City przez cofnięcie się w czasie zatrzymuje rozwój ciekawych wydarzeń z pierwszej odsłony, co nieco rozczarowuje. Historia z przeszłości pozwala lepiej spojrzeć na postać Tommy'ego, ale nie rzuca nam nowego spojrzenia na pozostałych bohaterów. To jednak integralna część całości i warto ją poznać, bo to wciąż kawał dobrej obyczajowej historii, jakich obecnie na rynku raczej nie ma wiele, zwłaszcza wśród mainstreamowej oferty.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Royal City tom 2: Sonic Youth
Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunki: Jeff Lemire
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
ISBN: 978-838-110-781-5
Oprawa: miękka
Ilość stron: 128
Format: 170x260
Cena: 44 zł

Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.