Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Wojna Domowa

Wojna Domowa Marka Millara i Steve'a McNivena był najlepiej sprzedającym się komiksem w Stanach w 2006 roku. Nie ma się co temu dziwić, stawienie naprzeciw siebie Kapitana Ameryki i Iron Mana, zaangażowanie w ich konflikt wielu superbohaterów, w tym Spider-Mana, jednego z najważniejszych ogniw tej historii, przyciągało uwagę niejednego fana komiksów. Choć historia nie była aż tak wybitna, to jednak rozgrywały się na jej łamach ważne wydarzenia, obok których nie można było przejść obojętnie. Wojna Domowa miała swoje wieloletnie konsekwencje i pod jej koniec naprawdę wiele nie było już takie samo jak wcześniej. Powrót do status quo zajął Marvelowi parę lat i dał możliwość na stworzenie kilku innych ciekawych historii. Nie dziwi, że komiks stał się podstawą jednego z filmów o przygodach Kapitana Ameryki. Nie dziwić więc powinno to, że zdecydowano się stworzyć także jego komiksową adaptację.

Gdy po tragedii w miasteczku Stamford, która spowodowana została nieodpowiedzialnym działaniem młodych superbohaterów, opinia publiczna odwraca się od swoich herosów. Rząd ma dwa wyjścia: zdelegalizować ich działalność lub pozwolić działać tym, którzy ujawnią swoją tożsamość i będą działać pod ich okiem. Iron Man staje na czele projektu rejestracji superbohaterów, namawiając dawnych i obecnych sojuszników do dołączenia do niego. Kapitan Ameryka uważa, że wszystko to doprowadzi do znacznego ograniczenia ich wolności i schodzi do podziemi wraz z grupą bohaterów, by na swój sposób pomagać potrzebującym. Tak oto zarysowuje się fabułą Wojny Domowej, również w książce. Jednak momentami odchodzi ona od utratej ścieżki i dlatego warto zwrócić na nią uwagę.

Przede wszystkim mowa tu o wątku Petera Parkera. Gdy wydawano komiksową Wojnę Domową, Peter był w związku małżeńskim z Mary Jane, i dopiero jakiś czas później nastąpiła słynna historia One More Day, w której pakt z Mephisto sprawił, że nigdy nie doszło do słynnego ślubu. Książkowa historia idzie tym tropem i dostajemy opowieść z tej nowej perspektywy. Wypada to całkiem ciekawie, choć wierzę, że osoby, które za złe mają Marvelowi podjęcie decyzji o anulowaniu ślubu Petera i MJ, zbyt przyjaźnie na to nie spojrzą. Moim zdaniem, warto się przemóc, bo to interesujący wątek. Nieco więcej mamy też miejsca poświęconego Fantastycznej Czwórce i dylematom Sue. Choć w samym komiksie nie było wiele miejsca dla X-Men, gdyż Ci odcięli się od konfliktu, jeszcze mniej jest ich w książce, jednak nie wpływa to źle na lekturę. Wręcz przeciwnie, nieco przeciążona wątkami komiksowa historia, tutaj może skupić się na tym, co najważniejsze (choć sam pozbyłbym się np. wątku Namora). Dialogi to w większości 1:1 przełożenie tekstu z oryginalnego komiksu, dlatego autor musi popisać się gdy chodzi o to, co myślą bohaterowie w trakcie kolejnych wydarzeń. Pozwala to nam zagłębić się w psychikę Tony'ego, Steve'a czy Petera, i na tym historia ta wiele zyskuje.

Co do polskiego wydania, dostrzegłem kilka literówek, nieco kłuło mnie także usilne pisanie Avengersi zamiast Avengers. Cała reszta wypada dobrze i czekam na kolejną pozycję z tej serii, gdzie zobaczymy adaptację sagi o Mrocznej Phoenix. 

Książka, jak sam komiks, nie jest pozycją wybitną. Na swoich kartach ma jednak zapisane ważne wydarzenia dla całej superbohaterskiej społeczności i choć można zarzucać oryginalnemu scenarzyście, że konflikt można było lepiej i inaczej zarysować, to książka oddaje to wszystko w bardzo dobry sposób, z całym inwentarzem wad i zalet komiksu. Z racji tego, że możemy tutaj śledzić nieco inne losy Petera Parkera, jest interesującą pozycją dla osób, które komiks już dobrze znają. Polecam osobom, które szukają lekkiej przyjemnej 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Wojna domowa
Autor: Stuart Moore
Przekład: Paweł Podmiotko
Wydawca: Insignis
Oprawa: miękka
Stron:392
Format: 140x210 mm
ISBN: 978-83-66071-73-5
Cena: 39,99 zł

Książkę można zamówić tutaj.


Sprawdź także: 


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.