Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Tajne Wojny. Thorowie

Do tomu Thorowie wchodzącego w skład eventu Tajne Wojny podchodziłem z pewnego rodzaju obojętnością. Z jednej strony jest to całkowicie oderwana historia, która dzieje się w nowo wykreowanym świecie, z drugiej jednak to elseworld pełną gębą, który przedstawia całkowicie pokręcone podejście do znanego bohatera. Jakkolwiek nigdy nie byłem wielkim fanem Thora, to zasadniczo alternatywne rzeczywistości (jeżeli świat stworzony na potrzeby Tajnych Wojen możemy pod to podpiąć) zawsze były czymś co mnie kręciło. Bez większych emocji wziąłem więc do ręki mój egzemplarz „Thorów”. Co otrzymałem?

Zacznijmy od tego, że na tom składa się miniseria „Thors” oraz dwa zeszyty starszej serii o Thorze, która traktuje o przygodach boga piorunów w ciele żaby. Główna historia narysowana jest schludnie - odpowiada dzisiejszym komiksowym standardom. Postaci i tło są wyraźnie, kreska nie wyróżnia się niczym szczególnym (co dla mnie jest plusem). Zeszyty opublikowane pierwotnie na łamach serii „Thor” (364 oraz 365) są… odpowiednie dla swoich czasów. Dzisiejszy czytelnik nie będzie nimi zachwycony, jednak także nie będą one kuły go w oczy. 

Jaką fabułę przygotował dla nas Jason Aaron? Pokazuje nam świat pełen Thorów. Nie wypełniają oni szeregów Avengers ani nie są rozsiani samotnie po całym świecie. Są czymś w rodzaju policji. Jak w praktycznie każdej opowieści o policjantach mamy zabójstwo, które przeradza się w intrygę absorbującą głównych bohaterów. Może wydawać się to prostym zabiegiem, jednak w moim odczuciu jest najmocniejszym elementem tego tomu. 

Właśnie pomysł i jego wykonanie to coś, co w pewnym momencie skradło mi serce. Sam fakt wzięcia do kupy najróżniejszych wersji Thorów i stworzenia z nich specjalnej jednostki wydaje się ciekawy. Thorowie ze swoimi wadami i zaletami, honorem ale i pewną śmiesznością idealnie nadają się do stworzenia oddziału stróżów prawa. Umieszczenie ich w tak specyficznym aparacie jakim jest policja świetnie gra. Ale nawet jeżeli ten element historii byłby wykonany gorzej, mogłaby się poszczycić czymś innym. Klimatem filmów buddy-cop! 

Elementem wyjściowym są przygody dwójki policjantów - Thora ze świata  Ultimate oraz Bety Ray Billa. Tworzą idealny przykład dwóch gliniarzy, którzy mają za zadanie rozwiązać zagadkę. Śmiem twierdzić, że klimat, który stworzył Aaron w swoim komiksie, odpowiada typowym produkcjom o policjantach z lat 80. Spotkania z policyjnym specjalistą odpowiedzialnym za badania i technologie, kontakty z podejrzanym informatorem czy inny funkcjonariusz policji, który jest nie do końca dobrym człowiekiem- to wszystko wypełniało wiele filmów i to wszystko jest zawarte w tym komiksie. Niektóre elementy historii są wręcz schematyczne i jak na twór przedstawiający elseworld, jest to idealne rozwiązanie!

Wszystko staje się gorsze ze strony na stronę, kiedy akcja nabiera rozpędu i od schematu odchodzimy. Wciąż jest to poprawna opowieść, jednak mi nie daje tyle frajdy co na początku. Efekt końcowy jest… poprawny. Miło się czyta, ale nie jest to coś co zapada w pamięć (oczywiście oprócz konwencji, która- podkreślam jeszcze raz- totalnie mnie kupiła).

Jeżeli chodzi o wątek Thora-żaby… No jest. I tyle. Rozumiem, że trzeba czymś wypchać tom. Szanuję wydawnictwa (zarówno Egmont jak i Marvel) za to, że nie chcą sprzedać chudziutkiego tomiku. Dwa zeszyty wciśnięte do „Thorów” dodatkowo nie są czymś, co dzisiaj czyta się z dziką przyjemnością. Zastanawialiście się co by robił Thor jakby był żabą? Dzięki temu się dowiecie. Aczkolwiek nie nastawiajcie się na wiele - zakończenia całości i tak nie dowiecie się z tego komiksu. 

Mogę z czystym sumieniem polecić ten tom czytelnikowi niewymagającemu, lubiącemu zabawę konwencją. Umówmy się, bywało lepiej. Jednak tak dobry pomysł jest po prostu warty przeczytania. 

Sobb

Tajne Wojny. Thorowie
Scenarzysta: Jason Aaron
Ilustrator: Goran Sudžuka, Chris Sprouse
Tłumacz: Marceli Szpak
cena: 39,99 zł
liczba stron: 144

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.