Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Marvels Annotated #1


Chociaż komiksowych artystów jest bardzo dużo, zaledwie kilku wymienianych jest przez praktycznie wszystkich fanów jako wyróżniających się niepowtarzalnym stylem. Jednym z artystów, których rozpoznaje prawie każdy jest Alex Ross i w przytłaczającej większości towarzyszą temu pozytywne odczucia. Styl Alexa Rossa jest bardzo realistyczny. Oglądając jego rysunki mamy wrażenie, że patrzymy na zdjęcia albo klatki z filmów z lat 60. Twarze oraz kostiumy (w moim odczuciu jest to najmocniejszy element każdego rysunku) są czymś naprawdę niezwykłym. Zazwyczaj jednak prace Alexa Rossa oglądać możemy jedynie w formie okładek. Tym ciekawsza jest więc zawsze możliwość przeczytania całego komiksu narysowanego (i pokolorowanego) przez tego artystę. Klasycznym przykładem jest tutaj Marvels. 

To przełomowy komiks ukazujący historię świata Marvela z perspektywy dziennikarza. Przez całe swoje życie miał on styczność z superbohaterami, a przez to także z wielkimi zagrożeniami dla ludzkości. Seria Marvels wielokrotnie uznawana jest za jedną z lepszych serii wydawnictwa Marvel. Polski czytelnik mógł poznać ją wpierw dzięki Mucha Comics, a potem w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Z okazji 25-lecia wydania oryginalnej miniserii, Marvel postanowił ją wznowić w rozszerzonym wydaniu jako Marvels Annotated. W skład serii wchodzą cztery duże zeszyty, a niedawno ukazał się pierwszy z nich.

We wstępie najwięcej miejsca poświęciłem Alexowi Rossowi. Prawda jest jednak taka, że chociaż uważam, że wnosi on zdecydowanie najwięcej do tej serii, to jednak nie byłaby ona taka sama, gdyby nie Kurt Busiek, który odpowiedzialny był za scenariusz. Pomysł postawienia na pierwszym planie dziennikarza jest świetny. W zeszycie z jego perspektywy zapoznamy się z historią powstania pierwszego Human Torcha, walk z Sub-Marinerem czy aktywnością Kapitana Amerykii. Human Torcha poznajemy podczas relacji z konferencji. W przypadku walki ze Sub-Marinerem, ot człowiek przechodzi sobie ulicą… i nagle widzi dwóch facetów bijących się w powietrzu! Widzimy także komunikat w telewizji oraz zalanie Nowego Jorku - wszystko tak, jakbyśmy byli mieszkańcami tego miasta. W komiksie poznajmy Kapitana Amerykę, ale nie jesteśmy przy wstrzykiwaniu mu serum - widzimy go na okładce gazety, znowu tak jakbyśmy byli zwykłymi Amerykanami. Naprawdę podoba mi się ten koncept. Zeszyt opowiada o samych początkach Marvela - ktoś, kogo interesują tylko i wyłącznie dzisiejsi bohaterowie, nie znajdzie tu dużo dla siebie. Jednak jeżeli ktoś chciałby prześledzić jeszcze raz całą historię głównej linii fabularnej Marvela, jak najbardziej będzie zadowolony.

Przejdźmy do dodatków. Przede wszystkim bardzo dobrym pomysłem jest wycięcie scen z komiksu i opisanie ich na bazie faktycznych wydarzeń z oryginalnych zeszytów. Wszystko jest skomentowane, a często także opatrzone okładką oryginału. Bardzo dobry pomysł, który dobrze spełnia rolę edukacyjną. Oprócz tego oczywiście okładki i szkice - świetna sprawa - naprawdę są ślicznie. Czytelnik dostaje w pakiecie również kilka tekstów (jeden autorstwa Stana Lee, co wciąż jeszcze wywołuje mocne uczucia) oraz skrypt scenariusza. Ostatnia strona zwieńczona jest wykazem źródeł (oryginalnych komiksów) przypisanych do każdej strony. Dodatkowo Marvels Annotated #1 jest komiksem bardzo ładnie wydanym: mamy tutaj twardszą okładkę (właściwą raczej dla eventów). 

Bardzo polecam ten zeszyt. Jest wręcz fenomenalnie przygotowany i każdy fan Marvela powinien się chociaż z nim zapoznać. Duże źródło wiedzy ale przy okazji też rozrywki. Czytelniku - zrób sobie prezent i kup go, nie zawiedziesz się!

Sobb

Marvels Annotated #1
scenariusz: Kurt Busiek
rysunki: Alex Ross


A wy co sądzicie o tym numerze? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum. 

Pamiętajcie, że możecie użyć kodu promocyjnego "INFINITY", by otrzymać 5% rabatu na komiksy Marvela.

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.