Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Pijak

Jakob Hinrichs, gdy dostał propozycję adaptacji Pijaka Hansa Fallady w formie komiksu, zdecydował się podejść do tematu nieco niekonwencjonalnie. Zamiast schematycznie przenieść na karty tej powieści graficznej kolejne książkowe wydarzenia, dopełnił je biografią autora, adaptując dodatkowo fragmenty innych jego dzieł czy listów. Dzięki temu otrzymujemy surrealistyczny obraz samozagłady człowieka opartej na jego różnych doświadczeniach.

Śledzimy tutaj nie tylko losy samego pisarza, ale też bohatera jego książki, Pijaka, Erwina Sommera. Ich biografie przeplatają się i mieszają. Pozwala nam to spojrzeć w szerszym kontekście, poprzez jego utwory i biografię na Falladę i na jego problemy z uzależnieniem. Widzimy tutaj jak ścierają się ze sobą różne emojce i myśli bohatera, jego ambicje i lęki. To deliryczna podróż w głąb psychiki naszego bohatera, który zmaga się z samym sobą. W tle autor stara się także delikatnie zarysować obraz hitlerowskich Niemiec, gdyż to w tym okresie ma miejsce akcja komiksu.

Graficznie jest to pierwsza liga. Hinrichs potrafi prostym stylem pokazać mocne, przejmujące sceny. Nieprzypadkowe są tu kolory, dopasowane idealnie do nastroju bohatera i stanu w jakim się znajduje. Od samego początku nasuwa mi się skojarzenie z Danielem Gutowskim, który ilustrował m.in. Maczużnika do scenariusza Michała Rzecznika i Nikifora do scenariusza Dominika Szcześniaka. Równie uproszczona kreska i  ograniczona paleta barw, równie ciekawy obraz upadku człowieka w Maczużniku, ale i nietypowa biografia w Nikiforze. Twórcy na pewno nie inspirowali się Pijakiem, bo ten został wydany kilka lat po nich. Może to Hinrichs miał w rękach te tytuły? Na pewno każdy z nich cenię sobie równie mocno i cieszy mnie, że po tych paru latach znów dostałem coś utrzymane w podobnej stylistyce.

Hinrichs zagłebiając się nie tylko w biografię Fallady, ale i jego dzieła czy listy, kreśli obraz dramatycznego upadku artysty. Twórcy, który nawet znajdując się na dnie tworzył przejmujące dzieła literackie.  To obraz tego, jak nałóg ( i to nie jeden) potrafi zniszczyć człowieka, nie ważne, kim by nie był. Nie jest to typowa dla oferty Non Stop Comics pozycja, ale zdecydowanie warta uwagi. To na pewno jedna z ciekawszych rzeczy, jaką udało mi się przeczytać w ubiegłym roku. 

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Pijak
Scenariusz: Hans Fallada, Jakob Hinrichs
Rysunki: Jakob Hinrichs
Tłumaczenie: Mirosław Hacia
ISBN: 978-83-8110-633-7
Oprawa: twarda
Ilość stron: 160
Format: 165x240
Cena: 54,90 zł

Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.