Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Głębia tom 4: Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw

O Głębi na Avalonie jeszcze nie pojawił się żaden tekst, więc słowem wstępu parę słów o tym tytule i trzech pierwszych tomach.

Gdy sięgałem po pierwszy tom, Remender był u mnie na cenzurowanym. Tyle namieszał w Marvelu, że ciężko mi było przekonać się do jakiejś z jego niezależnych serii, choć z początku bardzo go ceniłem. Po wielu dobrych recenzjach zdecydowałem się sięgnąć jednak i po Głębię i po Deadly Class (o tej serii nie będę sie rozpisywał, zrobił to ostatnio Paweł i zgadzam się z nim w zupełności). Pierwszy z tych tytułów nie przekonał mnie od razu do siebie, ale miał w sobie coś, co kazało mi wracać do kolejnych tomów. Losy rodziny Caine'ów okazały się być przewrotne i nieprzewidywalne, a optymizm głównej bohaterki nie przełożył się póki co na zbyt szczęśliwe przygody jej i członków jej rodziny.

W pierwszych trzech tomach Remender pokazał, że w historii można spodziewać się dosłownie wszystkiego - choć tak naprawdę czegokolwiek by się nie spodziewać, scenarzysta i tak da radę nas zaskoczyć. Remender łamie schematy, nie ma też ograniczeń w pokazywaniu pewnych treści, na pewno nie jest to pozycja dla młodszego czytelnika. Paradoksalnie jest to jednak historia bardzo rodzinna, gdzie rodzina wychodzi na pierwszy plan, jakkolwiek by nie była skrzywdzona i poturbowana. I to nie tylko po stronie protagonistów, ale też wśród antagonistów. Tak jak w pierwszym tomie ścierało się jedno z pokoleń, tak w trzecim i w czwartym nadszedł czas na ich dzieci, które chcą pomścić śmierć bliskich.

Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw, czwarty tom serii, skupia się na Tajo, jednej z córek naszej dotychczasowej głównej bohaterki. Do tej pory nie dowiedzieliśmy się o niej tak wiele, zobaczyliśmy jedynie, jak w przypadku każdego z członków rodziny Caine'ów, że zbyt łatwo w dotychczasowym życiu nie miała. Zraniona, nie tylko fizycznie ale i psychicznie, próbuje na nowo stanąć na nogi, choć wciąż będąc w ciągłym biegu. Nie mając chwili wytchnienia, skupia się na dotychczasowym celu, jaki przyświecał jej matce, mimo iż miała do niej sporą urazę za to, że wcześniej jej nie uratowała.

Czwarty tom nieco uspokaja akcję. W pierwszym zeszycie mamy retrospekcję, dzięki której poznajemy nową, ważną postać dla dalszego ciągu historii. Kolejne zeszyty to już losy Tajo, która wraca do Salus w pogoni za córką swego dręczyciela, by powstrzymać ją przed dokonaniem zagłady. Spotykamy wiele znanych twarzy, co może nieco dziwić, gdy do tej pory Remender mocno rozwijał cały świat Głębi, poznawaliśmy masę nowych ras i miejsc, tutaj powracamy na bardziej znane śmieci. 

Co na pewno cieszy, to fakt, iż całość wciąż ilustrowana jest przez Grega Tocchiniego. Ekspresyjne i dynamiczne, oddają w pełni charakter tego świata i bohaterów. Dopełnieniem tego są oczywiście kolory nakładane przez Dave'a McCaiga, które idealnie pokazują klimat każdej z lokacji. Co ciekawe, Tocchini miał również okazję wykazać się odpowiadając za scenariusz jednego z zawartych tu zeszytów. Czy taka rola przyjmie się także przy kolejnych tomach?

Historia nieco zwalnia, ale nie brak tu dynamicznych scen akcji i wydarzeń kluczowych dla całości. Remender ma 
chwilę na przemyślenie, dokąd to wszystko tak naprawdę zmierza, czy po tylu niepowodzeniach, naszych bohaterów może spotkać jeszcze coś dobrego? Czy w tak pesymistycznym świecie, ziści się optymistyczna wizja przyszłości naszej głównej bohaterki? 

Wydanie zawiera bogate dodatki, mamy tu okładki, regularne jak i alternatywne, projekty plansz, grafiki koncepcyjne. Wraz z porządnym tłumaczeniem i dobrą jakością wydania, wszystko to składa się na album, który spokojnie mogę polecić dotychczasowym fanom serii, a osobom, które nie miały szansy jej poznać, z czystym sumieniem jestem w stanie zachęcić do sięgnięcia po dotychczasowe przygody rodziny Caine'ów.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Głębia tom 4: Zewnętrzne aspekty wewnętrznych postaw
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Greg Tocchini
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
ISBN: 978-83-8110-628-3
Oprawa: miękka
Ilość stron: 136
Format: 170x260
Cena: 42 zł

Komiks można kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.