Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Monstressa tom 1 Przebudzenie / tom 2 Krew (AvalonPlus)

Kiedy komiks zaczyna odpowiadać na trudne pytania, obnażać ludzką naturę i strachy, a jednocześnie nie daje od siebie oderwać oczy, prezentując się wyjątkowo (choć niepokojąco zarazem), to możemy podejrzewać, że w ręku mamy komiks nietuzinkowy. Liczne nagrody i nominacje tylko dodają mu prestiżu, sprawiając, że już w tej chwili odczuwamy satysfakcję z samego posiadania. Najważniejsze, czy ten komiks przypadnie właśnie do naszych gustów, bo choć jak spadać z konia to z najwyższego, to Monstressa nie zasługuje tylko na to, by się od niej odbić.

Świat, wykreowany w najmniejszych detalach, jest kalką naszej rzeczywistości, a jednocześnie światem pełnym magii, zadziwiających technologii i antropomorficznych postaci. Zawiła polityka dodaje mu realności, a przepiękne rysunki ożywiają go na każdej stronie. Poznajemy ten świat z opisów Tam Tam, kociego towarzysza głównej bohaterki, dzięki czemu miejsce to nabiera głębi, a poza jego odbiciem na kadrach komiksu, jego szerszy obraz pojawia się też w naszej wyobraźni. Już sam świat stanowi tutaj gratkę zarówno dla fanów fantastyki czy choćby steampunku, a jest to jedynie wierzchołek ogromnej góry lodowej.

Główną bohaterką tej historii jest z pozoru zwykła dziewczyna, okaleczona nastolatka ocalona z wojny, której reperkusje wciąż odbijać się będą echem na kartach komiksu. Jednak Maika Półwilk skrywa w sobie także budzącą się powoli bestię. Bohaterka wydaje się być pozbawiona empatii, ciężko jest jej się silić na współczucie czy litość, choć ludzki pierwiastek jest w niej przemycany w przejmujący nieraz sposób. Maika staje się celem pożądania wszystkich stron politycznego świata, chcących się jej pozbyć bądź wykorzystać do własnych celów. Bezlitosna dziewczyna na przemian staje się myśliwym i ofiarą w walce o własne życie. I w próbie odnalezienia odpowiedzi na pytanie o własne Ja.

Każda postać jaką spotkamy na kartach komiksu, zarówno mniej lub bardziej zwierzęca, wzbogacona będzie o motywacje i wyjątkowy charakter i choć rzadko będziemy chcieli odczuwać jakąkolwiek sympatię, to na pewno pojawi się jakieś zrozumienie, możliwe nawet, że współczucie.

Wspomniany świat Monstressy, to kraina rządzona przez kobiety i to głównie bohaterki pojawiają się w tej opowieści. Wpływa to w znaczący sposób na odbiór całości i na perspektywę prowadzenia historii, tworząc poczucie kruchej delikatności, przemienianej w niepochamowane furie i siłę.

Fabularnie Monstressa może wydawać się niespecjalnie zawiła, jednak należy pamiętać, że opowieść okraszona jest tutaj tłem, które co rusz ożywa i zsyła na opowieść kolejne zakręty i trudności. Świat żyje i niejako odpowiada na wydarzenia, rozwijając się wraz z postępami bohaterki.
Komiks jest brutalny i krwawy, a jego artystyczne piękno daje wrażenie krwi, która kapie z kart komiksu na podłogę pod naszymi stopami. Monstressa w tym aspekcie ma być potworna, przepełniać grozą i niepokojem.

Największą zaletą są tutaj rysunki. Sana Takeda przekona do siebie nawet tych fanów komiksu, którzy z niechęcią spoglądają na mangową kreskę. Przy lekturze będziemy się zatrzymywać i podziwiać rysunki, kształt linii, czy drobne szczegóły. Gwarantuje wam też, że jest to komiks do którego wraca się dla wartości wizualnych, a to ogromna zaleta lektury.

Marjorie Liu stworzyła przejmującą historię o człowieczeństwie, ocaleniu i walce z własną potwornością. Jest to komiks wart polecenia, ale do lektury którego musimy być zwyczajnie gotowi. Jeśli oczekujecie od komiksu trudnych pytań i zadumy, to zdecydowanie jest to pozycja dla was, zwłaszcza, że na naszym rynku dostępne są już dwa tomy. Przebudzenie i Krew zbierają w sobie po sześć zeszytów, a wydany niedawno tom trzeci ponownie zrównał polskie wydanie z światowym.

Mateusz "Hawk" Cebrat

scenariusz: Marjorie Liu
rysunki: Sana Takeda
ilość stron: 192
cena okładkowa:


scenariusz: Marjorie Liu
rysunki: Sana Takeda
ilość stron: 152
cena okładkowa: 49 zł


  
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.