Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Aama tom 1 Zapach ciepłego pyłu (AvalonPlus)


Verloc Nim nie należy do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Po rozpadzie małżeństwa, utracie pracy i popadnięciu w nałóg narkotykowy, nie wie co ze sobą zrobić. Nie pomaga też to, że pewnego dnia budzi się gdzieś na pustkowiu i nie pamięta co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni, a jedynym towarzyszem staje się małpoktształtny android o imieniu Churchill. Przypominają sobie powoli fragmenty przeszłości, ale też wyruszając w podróż z niespodziewanym osobnikiem, Verloc stara się uporządkować swoje życie, które stawia przed nim nowe wyzwania. 

Frederik Peeters nie jest aż tak dobrze mi znanym autorem. Czytałem jego Niebieskie Pigułki, świetną autobiograficzną powieść graficzną, jednak pozostałe dzieła są mi póki co obce. Aama przyciągnęła moją uwagę nie tylko swoim opisem, ale także wizją ciekawego świata przedstawionego, jaka rysowała się już na okładce albumu. Ciekawy zabieg, jakim jest pozbawienie bohatera pamięci i uzupełnianie jej poprzez czytanie razem z bohaterem jego pamiętnika, sprawia, że czujemy się tak jak Verloc, nieco zagubieni i chętni poznania prawdy. Dzięki temu łatwiej jest nam go zrozumieć i poczuć emocje jakie się w nim kotłują. 

Aama wykorzystuje scenerię science-fiction by opowiedzieć historię bardzo ludzką. Tak, mamy tu pełne akcji sceny, mamy małpokształtnego androida, który pomaga naszemy bohaterowi, ale za tym wszystkim kryj ąsię prawdziwe emocje. To one wyróżniają ten tytuł i autor udowadnia tym samym, że nie bez powodu Aama zdobyła nagrodę dla najlepszej serii na Festiwalu Komiksu w Angouleme w 2013 roku. 

W warstwie graficznej Peeters umiejętnie uzupełnia i podkreśla zalety historii. Klasyczne kadry współgrają z ciekawymi kompozycjami pokazującymi zagubienie bohatera. Peeters świetnie prowadzi narrację, dzięki czemu lektura jest bardzo plynna. Sceneria w jakiej rogrywa się akcja bez wątpienia sugeruje daleką przyszłość, widać to także w strojach i wizerunku postaci. Kolory bardzo dobrze podkreślają kreskę Peetersa, są pastelowe, ale nierzadko bardzo żywe, wszystko więc udanie ze sobą współgra.

Z racji tego, że to dopiero pierwszy tom serii, po lekturze czuć spory niedosyt. To dopiero wstęp do większej całości, który otwiera wiele wątków i zbytnio ich nie domyka. Mam nadzieję, że dość szybko na naszym rynku pojawią się kolejne odsłony serii, bo ten tom czytało i oglądąło mi się nad wyraz dobrze.


Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Aama tom 1 Zapach Ciepłego pyłu
scenariusz i rysunki: Frederik Peeters
liczba stron: 88
cena okładkowa: 75 zł

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.