Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Head Lopper tom 1 Wyspa albo Plaga Bestii (AvalonPlus)


Jednym z pierwszych komiksów, jakie wydawnictwo Non Stop Comics zdecydowało się wydać na naszym rynku był Head Lopper: Wyspa albo Plaga Bestii. Nie ukrywam, że była to pozycja, która wywołała największy uśmiech na mojej twarzy. Dzieło McLeana znałem już wcześniej i ucieszyło mnie, że również szersze grono czytelników w Polsce będzie mogło poznać ten komiks. Dlaczego to taka udana lektura?

Norgal, nasz główny bohater, człowiek o wielu przydomkach, to postać tajemnicza, której nie da się do końca rozgryźć. Nie jest to też celem autora. Norgal prowadzi nas przez historię podejmując się kolejnych zadań, samemu decydując, co jest słuszne, a co nie. Małomówny bohater świetnie operuje swym mieczem, stając się idealną maszyną do zabijania - nie straszne mu jest żadne zadanie. Nie myślcie jednak, że podążamy bez słowa za naszym bohaterem patrząc jak dekapituje kolejnych przeciwników. Nie, naszemu bohaterowi towarzyszy wiedźma Agatha. A raczej to, co zostało z niej po tym, jak również ona stała się jedną z ofiar naszego Dekapitatora. Tak oto głowa Agathy, wygadana i wciąż pełna energii, "umila" podróż Norgala. Dzięki niej komiks jest zdecydowanie bardziej zabawny, a ona sama staje się ulubienicą czytelników.

Komiks ten to dobra mieszanka dark fantasy i czarnego humoru. Choć wydawać by się mogło, że jest dość klasyczny w konstrukcji, nasi bohaterowie sprawiają, że nawet przy takim punkcie wyjścia dla fabuły, jakim jest zlecenie uratowania tytułowej wyspy przed plagą potworów, wszystko nabiera nie raz nieoczekiwanych zwrotów akcji. 

Ze względu na swoją stylistykę Head Lopper budzić może skojarzenia z Samurajem Jackiem. Prosta kreska McLeana, sposób kreowania postaci i opowiadania historii przywodzi na myśl niektóre odcinki tej kultowej animacji. Nie jest to do końca sprawiedliwe porównanie dla obu produkcji, ale ważne jest to, że obie są równie dobrą lekturą. Widać też inspirację Mignolą czy Kirbym, których autor sam wymienia. Head Lopper wydawać by się mógł prostą historią, ale umiejętności McLeana pozwalają mu na stworzenie historii niepowtarzalnej, oryginalnej, która skupia na sobie naszą uwagę i każe z niemałą chęcią czekać na ciąg dalszy (i już teraz mogę zdradzić, że warto). McLean mimo prostego stylu, potrafi zaprezentować świetne kadry, które zatrzymują oko i każą podziwiać ich kontrukcję - jeden z przykładów mogliście zobaczyć u samej góry.

Wydanie bogate jest w dodatki, mamy tu mapę, prezentację bohaterów czy też masę alternatywnych okładek. Cieszy mnie, że Non Stop Comics nie wycięło ich i dostaliśmy kompletny produkt. 

Norgal i jego przygody można bez końca porównywać i próbować zaklasyfikować w pewne gatunkowe ramy. Ostatecznie to przede wszystkim dobra lektura, która nie raz wprowadza uśmiech na twarzy czytelnika. Dodając do tego świetne rysunki, mamy dzieło, które można spokojnie polecić każdemu szukającemu przyjemnej ale i zaskakującej lektury.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Head Lopper tom 1: Wyspa albo Plaga Bestii
Scenariusz i rysunki: Andrew MacLean
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Cena: 55,00 zł


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.