Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Deadpool i goście część I i II (WKKM tomy 143 i 147)


Deadpool bije rekordy popularności. Mamy obecnie na rynku istny wysyp komiksów z udziałem „najemnika z nawijką”. Czy dwa tomy z Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela na ich tle są wartościową pozycją? Czy wyróżniają się jakoś pośród innych komiksów z Wade'm? Odpowiedzi oba pytania brzmią: "TAK!” (choć mogą być umieszczone w prostokątach o różnych kolorach).

W sumie otrzymuje na łamach tych tomów 14 zamkniętych historii. W każdej z nich niezrównoważony najemnik spotyka innego protagonistę i antagonistę z różnych zakamarków Uniwersum Marvela. Z niektórymi miałem okazję już się spotkać i stanowią pierwszą ligę superbohaterów jak np. Thor, Ben Grimm czy Ghost Rider. Niektórych widziałem po raz pierwszy na oczy jak chociażby bracia Zapata (meksykańscy najemnicy w strojach zapaśników) czy zabójczy robot – agent ubezpieczeniowy Machine Man. Na osobną wzmiankę zasługuje gang szopów – motocyklistów, a to zaledwie część postaci, które miała (nie)szczęście spotkać Deadpoola na swojej drodze. Miejsca akcji to natomiast niemal całe marvelowskie „terytorium” - zniszczony Asgard, piekło, czy podziemia Nowego Jorku to tylko część z nich.

Przygody zawarte w tomach są pokręcone jak psychika głównego bohatera, nie wiadomo gdzie nas poprowadzi scenarzysta na następnej stronie, a więc czytanie tych komiksów stanowiło dla mnie ogromną przyjemność. Oprócz tego, każdą z historii pisali różni scenarzyści i ilustrowali różni artyści (jedynie rysunki Chrisa Staggsa i Shawna Crystala pojawiają się w obu tomach), więc możemy podziwiać alternatywne interpretacje postaci. Wiadomo, o gustach się nie dyskutuje, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie (choć mnie osobiście odstręczała nadmiernie widoczna mimika Wilsona pod maską np. na rysunkach Chrisa Staggsa, za to najbardziej podobała mi się kreska Micah Gunnella). Jednak każdy rysownik zacnie prezentuje swój warsztat. Scenarzyści zaś postarali się i zebrane historie prezentują w miarę równy poziom. 

Nieraz uśmiałem się setnie. Naprawdę, skaranie mają „normalni” superbohaterowie Marvela z Deadpoolem, współpraca z nim nie jest ani łatwa ani przyjemna. W omawianych tomach Wade nieraz prezentuje swoje szaleństwo i zdarza się, że ratuje mu to skórę (i każe zastanowić czy nie jest jego „mocą inaczej”). Jest zabawnie ale też i brutalnie, więc fani rysunkowej przemocy będą usatysfakcjonowani. 

ALbumy oprócz przygód Wade'a i jego „kolegów” zawierają wstęp autorstwa Marca M. Lupoi, szkice artystów i okładki innych komiksów z udziałem Deadpoola. Dodatkowo w tomie 143 znajdziemy wywiad z Robem Liefeldem o początkach Wade'a Wilsona. Na wyróżnienie zasługuje tłumacz (choć mógłby przetłumaczyć wszystkie teksty piosenek pojawiające się w komiksie, ale to tylko drobny szczegół), znany z TM-Semic Arek „Marvel Arek” Wróblewski.

Podsumowując, dla hardkorowych fanów Deadpoola oba tomy to mus. Innym czytelnikom „Deadpool i goście” pozwoli zapoznać się i z głównym bohaterem jak i z innymi mniej lub bardziej znanymi postaciami Uniwersum Marvela. Bogaty wachlarz scenarzystów i rysowników nie pozwala się nudzić przy lekturze, polecam!

Damian "Big Y" Jabłoński

Deadpool i goście część I
Scenarzyści: Fred Van Lente, Mike Benson, Adam Glass, Stuart Moore, Christopher Long, Ivan Brandon
Ilustratorzy: Dalibor Talajić, Carlo Berberi, Chriss Staggs, Shawn Crystal, Stanford Green
Tłumacz: Arek Wróblewski
Cena: 39,99 zł
Ilość stron: 202

Deadpool i goście część II
Scenarzyści: David Lapham, Frank Tieri, James Asmus, Jeff Parker, Rob Williams, Shane McCarthy
Ilustratorzy: Matteo Scalera, Shawn Crystal, Chris Staggs, Micah Gunnel, Steve Sanders, Nick Dragotta
Tłumacz: Arek Wróblewski
Cena: 39,99 zł
Ilość stron: 192

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.