Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Daredevil: Nieustraszony! tom 5


Wydawałoby się, że Matt Murdock przeszedł już naprawdę sporo i dość już się do tej pory nacierpiał. Zdaniem Eda Brubakera to nieprawda i bohater nie ma chwili nawet na odrobinę wytnichnienia. 

W poprzednim tomie oglądaliśmy Matta Murdocka jak radzi sobie w więzieniu, a następnie wyrusza w świat by znaleźć odpowiedź na to, na czyim celowniku on i jego znajomi tym razem się znaleźli. Oczyszczenie z zarzutów nie jest jednak powrotem do normalności, gdyż kolejni przestępcy chcą pozbyć się Daredevila z Hell's Kitchen. 

Do serii powraca Melvin Potter, znany lepiej jako przestępca Gladiator, i choć wydawałoby się, że znów ma nad sobą kontrolę, fakty przeczą jego zapewnieniom. Wpadając nieustannie w kolejne tarapaty, staje się kolejną sprawą do rozwiązania zarówno przez Matta jak i Daredevila. Z ukrycia życie uprzykrzają mu także Mr Fear i Hood. Gdzieś w tym wszystkim musi odnaleźć się żona naszego bohatera, Milla. Choć towarzystwo Matta naraża ją na wiele niebezpieczeństw, nie chce opuścić ukochanego, nawet gdy ten nie ma dla niej tak wiele czasu. Kobieta zatraca się powoli w swoich emocjach i czuje się opuszczona. 

Ciekawym elementem tego tomu jest rocznicowy 200. numer serii, do którego zaangażowano takie osoby jak John Romita Sr., Gene Colan, Lee Bermejo, Bill Sienkiewicz czy Alex Maleev. Wszystko to w przepełnionej wizjami i wspomnieniami Matta historii, która wystawia go na kolejną ciężką próbę, pokazującą zarówno bezwzględność przeciwników Daredevila jak i jego własny upór. 

Wciąż jestem pełen podziwu, jak Brubaker jest w stanie utrzymać klimat nadany serii przez Bendisa, jednocześnie dając też wiele od siebie. Podobnie zespół odpowiedzialny za rysunki w postaci Michaela Larka i Paula Azacety, którym udaje się zachować spójną graficzną stylistykę tego tytułu, nie tracąc przy tym własnej wyrazistości. 

Czekam na kolejny, finałowy już tom tego zespołu i na zapowiedzi Egmontu co do dalszych komiksów ze Śmiałkiem w roli głównej. Patrząc na to, jakie tempo wydawnicze przyjęli, widać, że zainteresowanie serią jest. Czy dostaniemy w 2019 roku Shadowland a potem w podobnym wydaniu run Marka Waida? Na to liczę, a informacji wyglądać trzeba w październiku.


Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Daredevil: Nieustraszony! tom 5
Scenarzysta: Ed Brubaker
Ilustrator: Michael Lark, Paul Azaceta
Tłumacz: Marceli Szpak
Typ oprawy: twarda
cena: 99,99 zł
liczba stron: 304

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz komiksu do recenzji.Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.