Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja książki - Avengers. Kompletny przewodnikAvengers. Kompletny przewodnik to nieco ponad dwustustronicowy sporej wielkości album, który nie tylko zbiera informacje z ponad pięćdziesięcioletniej historii tej grupy, ale stanowi również idealne wprowadzenie dla nowych osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w komiksowym świecie Marvela. Egmont wydał ten tytuł tuż przed premierą Avengers: Wojny bez granic, co uważam za bardzo dobry pomysł z ich strony. Autorami przewodnika są Scott Beatty, Alan Cowsill, Alastair Dougall oraz Melanie Scott. Ich wspólna tytaniczna praca sprawiła, iż udało się skompresować najciekawsze, najważniejsze wydarzenia z komiksów poświęconych przygodom Avengers w formie książkowej.

Tym, co  na początku rzuca się w oczy, jest nie tylko wspomniana spora ilość stron, ale w miarę czytelne zaprezentowanie poszczególnych wydarzeń. Książkę otwiera opis początków komiksowych Mścicieli i krótka charakterystyk postaci, jakie tworzyły pierwszą wersję drużyny Avengers. Dostajemy streszczenie pierwszego numeru ich przygód z dokładnym przedstawieniem najważniejszych wątków, i to nie tylko w formie tekstu, ale również grafik.

Następne strony to także przedstawienie kolejnych superbohaterów związanych przez lata z tytułowym zespołem superbohaterów oraz opisy przełomowych numerów ich komiksowej historii. Dzięki temu mamy okazję dowiedzieć się, że np. w Avengers vol. 1 #16 doszło do pierwszej sporej zmiany w składzie drużyny Mścicieli, gdy miejsce Iron Mana, Hanka Pyma, Wasp, którzy udali się na zasłużony odpoczynek, zajęli bliźniaki Wanda i Pietro Maximoff oraz łucznik Clint Barton.

Album podzielono przede wszystkim ze względu na kolejne epoki, w których dochodziło do wielu przełomowych wydarzeń dla Avengers. Całość kończy się na opisie Tajnego Imperium datowanym na połowę 2017 roku. Kilkanaście ostatnich stron poświęcono przedstawieniu wielu innych, czasami bardzo różnych światów. Możemy poznać uniwersa opanowane przez zombie czy też odświeżone uniwersum Ultimate.

Imponuje fakt, iż udało się tu niemal bezbłędnie pokazać ogólny kontekst opowiadanych historii, ale także dodatkowe ciekawostki, w formie wiele przypisów o perypetiach danych bohaterów, umieszczonych po bokach stron z ich charakterystykami. Na plus mogę śmiało zaliczyć również fakt, iż skupiono się na wielu na pierwszy rzut oka skomplikowanych eventach jak np. Operacja Galaktyczna Burza, bitwa z Proctorem i jego podwładnymi czy potyczka z Onslaughtem. Czytelnicy mogą je poznać w naprawdę przystępnej formie. A patrząc na to, jak wielu superbohaterów przewinęło się przez te wydarzenia, nie lada sztuką jest, by dobrze je streścić. Kolejną zaletą jest spora ilość grafik, które pokazują wygląd wielu różnych bohaterów i przeciwników, nawet tych nieco zapomnianych.

Avengers: Kompletny przewodnik wydany został bardzo podobnie do opublikowanej kilka miesięcy temu książce Marvel. Absolutnie wszystko co musisz wiedzieć. Dostajemy tu kredowy papier i twardą okładkę. Imponuje tu jego wielkość, która nie jest standardem, jeśli chodzi o komiksowe wydania zbiorcze.

Jest jednak kilka rzeczy do których mam drobne zastrzeżenia. Po pierwsze czasem zdarza się, że opisane historie nie są ułożone w porządku chronologicznym, bądź nie ma ich w tej publikacji. Najbardziej w oczy rzucił mi się fakt, iż zabrakło tutaj wspomnienia o wydarzeniach takich jak Rękawica Nieskończoności czy Wojna Hulka, a przecież to dość istotne wydarzenia, w których brali udział Mściciele. No cóż, może za ten stan rzeczy trzeba obwiniać fakt, iż twórcom została narzucona taka, a nie inna ilość stron i na opisy części wydarzeń po prostu zabrakło miejsca.

Słowem podsumowania, jeśli szukacie pomysłu na prezent dla interesującego się komiksami znajomego, to opisywana publikacja może być idealnym wyborem. To także ciekawe uzupełnienie wiedzy oraz podsumowanie wielu faktów dla fanów Domu Pomysłów, więc powinna się ona znaleźć w ich komiksowych zbiorach. Ja jestem nią bardzo mile zaskoczy, bo mogę szczerze napisać, że lektura Avengers: Kompletny przewodnik była bardzo ciekawym i interesującym przeżyciem na tyle, bym w przyszłości jeszcze wiele razy chciał do niej wracać, co tylko świadczy, o tym, że warto byście i Wy rozważyli ten zakup.


Łukasz Świniarski

Marvel Avengers. Kompletny przewodnik
Twórcy: Alan Cowsill, Alastair Dougall, Scott Beatty, Melanie Scott 
Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer, Piotr Czarnota, Marek Starosta 
Ilość stron: 224 
Cena: 79,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.