Avalon » Publicystyka » Artykuł

11 Easter Eggów z drugiego sezonu serialu Jessica Jones


Chociaż Jessica Jones jest postacią o niedługiej komiksowej karierze, w jej serialowych przygodach znalazł się miejsce na kilka nawiązań do bogatej historii Uniwersum Marvela. Sprawdźcie, czy nie przegapiliście czegoś oglądając najnowszy, drugi sezon serialu o przygodach panny Jones. 

Artykuł zawiera spoilery z drugiego sezonu serialu Jessica Jones!1. The Whizzer

Już w pierwszym odcinku Jessika spotyka się z nowymi potencjalnymi klientami, choć niewielu przekonuje ją do swojej sprawy. Jednym z nich jest Robert Coleman/The Whizzer, mężczyzna twierdzący, że jest superszybki. Jak się później okazuje, mówił prawdę. Postać ta nawiązuje do do bohatera o tym samym pseudonimie, który powstał w 1941 roku. Jego prawdziwa tożsamość tam to Robert Frank. Przez jakiś czas w komiksach był on nawet uznawany za ojca Scarlet Witch i Quicksilvera. Kolory jego kostiumu są reprezentowane w ubiorze Colemana.


2. Emil Mangusta i najgorsza geneza w historii komiksów?

Z Whizzerem wiąże się także kolejny easter egg. Mężczyzna jest właścicielem mangusty, którą nazywa Emil. To nawiązanie do genezy komiksowego odpowiednika tej postaci, w którym Frank po ugryzieniu przez kobrę zostaje uratowany przez swojego ojca, gdy ten robi mu tranzfuzję krwi... mangusty. W jakiś sposób sprawia to, że gdy ten wraca do zdrowia, jest superszybki. 


3. Skrulle są między nami?

Choć może to być pewna nadinterpretacja, po tym jak Whizzer okazuje się mówić prawdę, nie można wykluczyć, że kolejna z potencjalnych klientek Jessiki także może mieć rację. Kobieta twierdzi, że wiele znanych i ważnych osób zostało zastąpionych przez zmiennokształtnych ludzi-jaszczurki, sama wymienia Jaya-Z. Może to być szalone gadanie, albo nawiązanie do Skrulli, rasy zmiennokształtnych obcych o zielonym kolorze skóry. Zapowiedź Sekretnej Inwazji? Nie można tego wykluczyć.


4. Maynard Tiboldt - Ringmaster przeciwnikiem Jessiki w trzecim sezonie?

W trzecim odcinku serialu Trish prosi o pomoc pewnego hipnoterapeutę, dr. Tiboldta. Chce, by ten sprawił, że Jessica przypomni sobie moment wypadku i dni następujących po nim. Choć ostatecznie nie jest on za bardzo pomocny, to fanom komiksów nazwisko to nie jest obce. Maynard Tiboldt zyskał (nie)sławę jako Ringmaster, który hipnozą okradał swoje ofiary, głównie w trakcie cyrkowych przedstawień. Niedawno w komiksach zmierzył się z nim nie kto inny jak Luke Cage. Czy serialowy doktor jescze powróci? Komiksy oferują kilka dobrych pomysłów na jego wykorzystanie.


5. Kapitan Ameryka traci tarczę

Vido, syn nowego dozorcy budynku, w którym mieszka Jessica, jest właścicielem figurki Kapitana Ameryki. Zgubił gdzieś jego tarczę, co nawiązuje do jej utraty przez Steve'a w Avengers: Civil War (co ciekawe, akcja serialu rogrywa się przed tym filmem). Vido zastąpił ją magnesem, by już jej nie zgubić. Nawiązuje to do podobnego wykorzystania magnesów przez Kapitana w filmie Czas Ultrona.


6. David Mack maluje Jessikę

Z komiksowymi przygodami Jessiki Jones najbardziej związana jest dwójka artystów: Michael Gaydos, odpowiedzialny za wnętrzna kolejnych zeszytów, oraz David Mack, twórca okładek. To ten drugi artysta jest prawdizwym autorem obrazu przedstawiającego tytułową bohaterkę serialu, który namałował Oscar. 


7. Trish i Jessica oglądają filmy

W trakcie całego sezonu dwie siostry spotykają się dwukrotnie na dachu budynku, z którego mogą oglądać wyświetlane filmy. To Zabójcy (1946) i Dotyk Zła (1958), które są widoczną inspiracją dla serialu i innych produkcji Netlixa związanych z komiksami Marvela. 8. Patsy Walker Comics

Patsy Walker po raz pierwszy w komiksach pojawiła się jako odpowiedź na rosnącą popularność komiksów o Archiem we wczesnych latach czterdziestych. Przygody te nie rozgrywały się w Uniwersum Marvela, ale później zostały w nim przedstawione jako seria komiksów autorstwa matki prawdziwej Patsy, która wzorowała się na jej nastoletnim życiu. Inspiracje takim rozwiązaniem były widoczne już w pierwszy sezonie serialu, tutaj jeszcze wyraźniej je zaznaczono, choć ekranowa Trish nie jest bohaterką komiksów, a serialu. Widzimy ją jak przebrana w perukę musi zaśpiewać jedną z popularnych piosek z jej młodości. Twórcy puszczają także oczko fanom Patsy, gdy na okładce jednego z plotkarskich magazynów pojawia się nazwisko Hedy Wolfe, która pojawiła się zarówno w najstarszych przygodach Patsy jak i w tym rogrywających się w uniwersum Marvela.


9. Stan Lee po raz kolejny

Uważni widzowie dostrzegą twarz Stana na jednym z samochodów obecnych na dworcu autobusowym. Reklama firmy prawniczej Forbush & Associates to nawiązanie do jego cameo z Iron Fista, gdzie na plakacie widniał jako kapitan Irving Forbush, oraz do postaci o tym samym imieniu i nazwisku, która w komiksach z czasem stała się lepiej znana jako Forbush Man.


10. Dr Karl Malus 

Komiksowy Karl Malus nie był powiązany z genezą Jessiki Jones, ale i tam ma wiele na swoim sumieniu, tworząc różne hybrydy superłotrów. W jego najnowszych występach został pożarty przez Carnage'a, w ostateczności stając się jednym z nosicieli symbiotu na łamach serii Superior Carnage. Na to, że Malus i w serialu przejmie tę rolę są niewielkie, ale kto wie. 


11. Hellcat wkracza do akcji!

Przez wiele odcinków dostajemy różne wskazówki co do przyszłości Trish i wiele z nich wskazuje na to, że w końcu tak jak swój komiksowy pierwowzór założy kostium Hellcat. W jednym z odcinków, gdy ratuje Malcolma ma na sobie ubrania w kolorach jej kostiumu, a jej paznokcie zostawiają na twarzy jednego z oprawców charakterystyczne blizny po pazurach. Gdy kobieta unika śmierci, pielęgniarka żartem mówi o kolejnych ośmiu życiach przed nią. Sama Trish cały czas dąży do zdobycia jakichkolwiek mocy, co w końcu jej się udaje z pomocą Karla Malusa. Po wyjściu ze szpitala kobieta orientuje się, że ma ulepszone zmysły, choć warto nadmienić, że komiksowa Patsy zaczynała superbohaterską karierę bez żadnych mocy. Czy trzeci sezon serialu będzie właściwym debiutem Hellcat?  

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.