Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Spider-Man 2099 tom 1 Nie z tego czasu


Wydawnictwo Egmont postanowiło iść za ciosem i prócz głównej serii o przygodach naszego ulubionego Pająka z sąsiedztwa zaprezentowało polskim czytelnikom również serię o solowych przygodach Miguela O'Hara, Spider-Mana z 2099 roku. 

O czym zatem opowiada tom Nie z tego czasu? Można go podzielić na dwie części. Pierwsza skupia się na próie odnalezienia się przez O'Harę w całkiem nowych okolicznościach, a dokładniej w 2014 roku, gdzie utknął przez pewne zawirowania związane z podróżami w czasie, jak się może wydawać, na dobre. Miguel zatrudnia się w firmie Alchemax, by nie dopuścić do tego, by stała się jedną z najgorszych korporacji na świecie. Ma w tym także swój prywatny interes. Chce mieć oko na poczynania swego przyszłego dziadka, ponieważ jego szalone i nieprzemyślane działania mogą sprawić szereg problemów a nawet  dopuścić do tego, że Miguel przestanie istnieć. 

W trakcie lektury jesteśmy świadkami różnych interakcji między Spider-Manem z 2099 roku a bohaterami znanymi już fanom pajęczego uniwersum jak np. Liz Allan. Poznajemy również nowe postaci, chociażby młodą dwudziestokilkuletnią sąsiadkę Miguela o imieniu Tempest. Nasz Pajączek z przyszłości ratuje jej życie całkiem przypadkiem już na początku albumu. Scenarzysta Peter David rzuca naszych bohaterów także w inne regiony świata. Wraz ze swoim przyszłym dziadkiem, Tiberiusem Stonem, trafiają oni do fikcyjnego państwa o nazwie Transabal, gdzie są świadkami wojny domowej, w której wykorzystywany jest sprzęt stworzony przez firmę Alchemax. W całą sprawę zostaje również wplatany Skorpion paradujący w nowym podarowanym mu przez Alchemax kostiumie. Dzięki właśnie takiemu zabiegowi jak podróże służbowe i ich nieoczekiwane konsekwencje możemy zobaczyć, iż działania Miguela w coraz większym stopniu zaczynają odnosić sukces. 

Należy także wspomnieć o fakcie, że O'Hara pisany przez Petera Davida jest innym Spider-Manem pod względem charakteru niż Peter Parker. Jego poczucie humoru jest bardziej cyniczne, a zapytany o fakty ze swojego życia po prostu mówi prawdę, jednak większość osób nie traktuje go poważnie. Do tego trzeba nadmienić, iż towarzyszy mu niezwykły pech, który sprawia, że nie może on nawet wpłacić pieniędzy na konto w banku, by nie trafić na grupę przestępców, która postanowiła go chwilę wcześniej obrobić. Na poznawanie pozytywnych, ale także negatywnych skutków swojej bytności na początku XXI wieku przez Miguela, przeznaczono 4 z 5 zeszytów tworzących tom.

Kończy się on swoistym prologiem do eventu o nazwie Spider-Verse, gdzie różnym Pająkom z równoległych światów przyjdzie się zmierzyć z rodziną Morlunów, okrutnych potworów żywiących się energią życiową wielu inkarnacji osób posiadających pajęcze moce. Dzięki temu tie-inowi mamy możliwość zerknąć do tak dziwnych uniwersów, jak Ziemia 98120, gdzie Spider-Man 2099 jest jednym z członków drużyny Avengers czy Ziemi 6375, gdzie zamieszkujący tę wersję Ziemi Miguela O'Hara jest związany z Mary Jane i w przeszłości współpracował z drużyną Exiles podróżującą między światami. Ten pojedynczy zeszyt został narysowany przez współtwórcę postaci Spider-Mana 2099, czyli rysownika Ricka Leonardi. Resztę wspomnianego albumu tworzą prace Willa Sliney pochodzącego z Irlandii rysownika, który już wcześniej ilustrował dla Marvela serię Fearless Defenders. Wśród dodatków, jakie znajdziemy w polskim wydaniu, nie zabrakło galerii okładek, zarówno tych regularnych jak i alternatywnych.

Czy polecam zakup Nie z tego czasu? Tak, bo to idealna lektura szczególnie dla tych osób, które już są nieco znudzone czytaniem przygód oryginalnego Człowieka Pająka i szukają czegoś innego. Skupia się na innych bohaterach i ich problemach oraz podejmuje wątki, na które nie ma miejsca w regularnej serii o Spider-Manie. Właśnie dla takich osób przygody Pająka z przyszłości będą idealnym wyborem. Nie tylko pod względem scenariusza, ale także bardzo dobrych, jeśli chodzi o pokazanie scen walki, rysunków. Wspomniani już powyżej scenarzysta Peter David oraz rysownik Will Sliney stworzyli bardzo dobrą serię i z wielką chęcią sięgnę po kolejne tomy, które ukażą się na polskim rynku, by poznać dalszego losy Miguela oraz jego przyjaciół i znajomych. 

Ocena 5/6 

Łukasz Świniarski

Spider-Man 2099 tom 1 Nie z tego czasu
scenariusz:
Peter David
rysunki: Will Sliney
Wydawnictwo: Egmont 
Tłumaczenie: Tomasz Kupczyk 
Liczba stron: 120 
Cena z okładki: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz do recenzji. 

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.