Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Faith vol. 1 (AvalonPlus)


Po trzech miniseriach opowiadających o losach większej grupy postaci z uniwersum Valiant, przyszedł czas bym skupił się na tytule poświęconym jednej superbohaterce. Faith autorstwa Jody Hauser, Francisa Porteli i Marguerite Sauvage, poświęcony jest byłej członkini Renegades, drużyny która rozpadła się po tragicznych wydarzeniach z końca wydawanej od 2012 roku serii Harbringer. Ponieważ świat poznał jej prawdziwą tożsamość, na co dzień ukrywa ją i żyje jako Summer Smith, bloggerka pracująca w redakcji czegoś na wzór BuzzFeed. Szybko się jednak okazuje, że ubranie peruki i okularów nie jest w stanie zapewnić jej całkowitej ochrony, tak jak to bywało w komiksach, które czyta od dziecka.

No właśnie, Faith Herbert to jedna z tych postaci, która od najmłodszych lat zafascynowana była superbohaterami i jest fanką szeroko rozumianej popkultury. Dlatego też wiele jej rozmów i przemyśleń pełnych jest nawiązań do znanych dzieł. Dzięki swojej wiedzy staje się też przyjaciółką Archera, innego bohatera Valiant, który przez wiele lat był odcięty od normalnego świata. Relacja tej dwójki z czasem będzie mocno ewoluować i początki tego widać już w tej miniserii.

Faith nie jest też jakimś zamkniętym w sobie geekiem albo zadufanym superbohaterem, to prawdziwie sympatyczna, zabawna i pozytywnie nastawiona do wszystkiego dziewczyna, która mimo wielu przeciwności losu np. mimo tragicznej śmierci obu rodziców, nie poddaje się i dalej z uśmiechem na twarzy idzie przed siebie. Tym, którzy polubili pełne pozytywnych emocji przygody Squirrel Girl czy Hellcat, zdecydowanie polecam sięgnąć i po ten.

Tym jednak, co ściągnęło do tej postaci uwagę mediów, to to, że Faith nie wygląda jak wszystkie inne superbohaterki, co z resztą widać już na pierwszy rzut oka. Faith jest krągłą dziewczyną i nie wstydzi się tego, a jej figura nie jest praktycznie poruszana w komiksie. Nie zmaga się też ze swoim wyglądem i nie dąży do wyglądania jak klon 99% innych superbohaterek. Dobrze potrzebę istnienia takiej postaci opisuje ta grafika przygotowana przez Sarah Winfred Searle. Dzięki temu, Faith stała się pewnym symbolem, przy okazji posiadając całkiem sympatyczne przygody.

Komiks autorstwa Jody Houser skupia się na podstawowym problemie, z jakim zmaga się wielu innych superbohaterów. Faith wie, że pomaga ludziom, ale zawsze są tego jakieś koszty i nie każdego zdoła uratować. Dziewczyna nie może tak po prostu przestać zakładać swój kostium i wie, że ludzie na nią liczą. Nawet, jeżeli musi zmierzyć się z grupą kosmitów, a nie zwykłymi złodziejami.

To, co jedynie przeszkadzało mi w tym tomie, to również problem, jaki miałem z serią Ms. Marvel z Kamalą Khan w roli głównej. Obie są sympatycznymi postaciami, których codzienne życie jest ciekawe i warto jest śledzić ich losy gdy nie mają na sobie kostiumu superbohaterki. Problem pojawia się, gdy wkraczają do akcji, gdyż przeciwnicy z jakimi się mierzą, mimo iż ciekawi, to są słabo napisani i ten aspekt przygód bohaterek jest przez scenarzystki po prostu trochę zaniedbany.

Dzięki sukcesowi zawartej w tym tomie miniserii, Faith zasłużyła sobie na dłuższą serię ze swoim udziałem. Nie miałem jeszcze szansy zapoznać się z kolejnymi tomami, ale seria doczekała się ich aż czterech, plus dodatkowego tomu, w którym Faith łączy się w drużynie z innymi superbohaterami. Już widzę, że w przypadku rysunków nastąpiła ciekawa zmiana i Francis Portela został zastąpiony przez Pere Pereza. I prawie bym zapomniał: wszystkie zawarte tutaj numery wzbogacone są o plansze autorstwa Marguerite Sauvage, która odpowiada za sceny, w których pojawiają się marzenia Faith. Wypada to całkiem ciekawie i cieszy mnie, że nie zniknęły one w dalszych przygodach bohaterki.

Polecam sięgnąć po Faith vol. 1 Hollywood & Vine, tym bardziej, że cena jest obniżona jak przy wielu pierwszych tomach od wydawnictwa Image. Seria powinna przede wszystkim trafić do fanów takich serii jak Ms. Marvel, Unbeatable Squirrel Girl czy Hellcat! a.k.a. Patsy Walker

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

Faith vol. 1 Hollywood and Vine
scenariusz: Jody Houser
rysunki: Frnacis Portela, Marguerite Sauvage, Anderw Dalhouse
cena: $9,99
liczba stron: 112


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.