Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Ms. Marvel tom 3 Zdruzgotana


W dwóch poprzednich recenzjach serii o przygodach Kamali Khan zaznaczałem, że później poziom nieco się obniża. Czy ponowna lektura zmieniła coś w moim zdaniu? Zacznijmy od początku.

Gdy zabieramy się za lekturę, Kamala jest już bardziej doświadczona w swoim fachu i po rozprawieniu się z Wynalazcą może skupić się na innych problemach. A tym okazuje się być Loki (wtedy działającym jako agent Asgardu), który został zesłany na Ziemię by także rozprawić się z Wynalazcą. Szukając go trafia do szkoły, w kórej uczy się Kamala i tam miesza w życiu nastolatków. W tej części serii widzimy też mocniej niż wcześniej, jakim ucziciem darzy Kamalę Bruno. Dziewczyna traktuje go jednak jak przyjaciela, na związek z którym na pewno nie zgodzi się jego rodzina. Wtedy na scenę wkracza syn znajomych jej rodziców, który oczarowuje młodą nastolatkę. Chłopak okazuje się także skrywać pewien sekret, którym jeszcze mocniej przekonuje do siebie dziewczynę. Jednak za jedną tajemnicą kryją się kolejne i życie Kamali znów wywraca się do góry nogami. 

Ostatnia część tego albumu, jaką można tu wyróżnić, to pojedynczy zeszyt, który nie jest częścią głównej serii, ale został tu zawarty ze względu na występ tytułowej bohaterki. Numer serii "S.H.I.E.L.D.", o którym tu mowa, zabiera agentów Coulsona i Simmons do szkoły, gdzie uczy się Kamala. Mają znaleźć tam handlarza bronią należącą do różnych przestępców. Oczywiscie we wszystko wplątuje się Ms. Marvel, której Coulson nie darzy zbyt wielką ufnością, ale wiadomo z góry, jak skończy się ten numer. Autorem scenariusza do tego numeru jest Mark Waid, a za rysunki odpowiada Humberto Ramos. Obu tych panów raczej nie trzeba przedstawiać, a ich wspólne dzieło to niezła, ale raczej zbędna lektura.

Wracając do przygód Kamali pisanych przez G. Wilow Wilson: tom ten skupia się bardziej na problemach typowych nastolatków, a nie jak dotychczas tymi związanymi z byciem młodym superbohaterem. Widzimy tu problemy sercowe zarówno Kamali jak i Bruno. Wilson dobrze to wszystko prezentuje i czyta się to przyjemnie, ale urok z pierwszych dwóch tomów gdzieś powoli z kart tej serii znika. To nadal lekka lektury i na pewno odpowiednia seria dla równolatków głównej bohaterki. To komiks, któremu niestety lepiej wychodzi prowadzenie postaci niż przedstawienie interesującej fabuły wokół nich. 

Wykorzystanie Lokiego było ciekawym zabiegiem, ale wypada nieco zbyt przerysowanie w porównaniu do tego, jak był ukazywany w swojej własnej serii. Polski fan nie ma tego porównania, ale myślę, że wyczuje pewną przedmiotowść w jego zachowaniu. Ciekawym dodatkiem do obsady jest pierwszy chłopak Kamali, jednak jego wątek zbyt szybko się rozwija i szkoda, że nie rozgrywał się równolegle do jakichś innych wydarzeń, chociażby jeszcze w kolejnym tomie, by mocniej się odznaczyć. 

Największym minusem była dla mnie zmiana rysownika. Adrian Alphona, który był jej pierwszym twórcą, odszedł, prawdopodobnie nie nadążając z pracą w miesięcznym trybie. W jego miejsce wszedł Takeshi Miyazawa, artysta, który zastępował go także gdy tamten tworzył przygody Runaways. Dzięki temu samemu koloryści pozostają one dość spójne, ale to i tak poziom niżej. Czasem mogą denerować zbyt mangowe twarze, ale w ostateczności pasują do historii o nastolatkach.

Trzeci tom przygód młodej Kamali to przyjemna lektura, która rozwija naszych bohaterów i wprowadzając do ich życia ciekawe wątki. Scenarzystka serii ma jednak problem z nakreśleniem ciekawych wydarzeń, które byłyby tłem dla ukazania postaci i ich przeżyć. Nie pomaga zmiana rysownika, ale mimo wszystko wciąż nie traci się zainteresowania tym, co na kolejnym kroku czeka Kamalę. Czy kolejny tom pozostanie na tym poziomie, czy może znów nieco się obniży? Zobaczymy już niedługo. 

Rodzyn

Ms. Marvel: Zdruzgotana, tom 3
Scenariusz: Mark Waid, G. Willow Wilson
Rysunki: Humberto Ramos, Takeshi Miyazawa, Elmo Bondoc
Tłumaczenie: Anna Tatarska
Stron: 108
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za egzemplarz recenzenckiAvalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.