Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - The Punisher (2016) vol. 1-3


Rozpoczęcie przez Betty Cloonan pracy nad nową serią o przygodach Punishera wiązało się ze sporą presją. Przejmując postać po bardzo dobrym runie Nathana Edmondsona, który sam musiał podjąć się tego wyzwania po świetnym runie Grega Rucki, scenarzystka miała nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że jako rysownika przydzielono jej Steve’a Dillona, legendę komiksu, który przez jakiś czas rysował już przygody Franka do tekstu Granta Ennisa. Jak ostatecznie wypadły pisane przez nią historie?

W pierwszym tomie na celowniku Franka pojawia się kolejny gang, tym razem handlujący narkotykiem zwiększającym możliwości organizmu człowieka i jednocześnie mieszającym w jego strukturze i umyśle. Castle musi prześcigać się tu z agentami biura antynarkotykowego, z agentką Ortiz na czele, którzy również bliscy są złapania przestępców. Okazuje się jednak, że nie jest to takie łatwe i Punisher musi wyruszyć w podróż podążając za kolejnymi tropami. Na swojej drodze spotka nie tylko swojego dawnego towarzysza broni, ale także szalonego Mr. Face’a, który po zaaplikowaniu sobie narkotyku staje się jeszcze niebezpieczniejszy. 

Pierwszy tom to opowieść bardzo bliska swoim charakterem temu, co o Franku pisał Ennis. Takiemu odbiorowi historii pomagają oczywiście rysunki Dillona, które dzięki odpowiedniemu koloryście są odpowiednio podkreślone i wyglądają zdecydowanie lepiej od jego kilku prac z ostatnich lat. Drugi tom kontynuuje historię, jednak jej poziom nieco spada i czuć, że można ją było skondensować na mniejszej liczbie stron. Obniża się też jakość rysunków, gdyż w trakcie prac nad historią zmarł Steve Dillon. Jego miejsce zajął Matt Horak, którego styl jest odrobinę zbyt kreskówkowy, przez co sama historia trafi część ze swojej brutalności, jaką podkreślały rysunki.

Trzeci tom to powrót Franka do Nowego Jorku i zbiór kilku krótszych historii. Musi odnaleźć nastolatka, który ukradł broń z jego kryjówki. Musi poradzić sobie z przestępstwami, które ogarniają miasto gdy pewnej nocy zabrakło prądu. Na jego drodze ponownie staje też Mr. Face i Castle musi raz na zawsze się z nim rozprawić. Pierwszą z tych historii zilustrował Kris Anka, który na pierwszy rzut oka nie pasuje do takiego klimatu, a jednak dobrze odnalazł się w świecie Punishera. Kolejne to już dalsza praca Horaka i o ile nie do końca pasował mi jako kontynuator Dillona, tak gdy mamy do czynienia z inną fabułą, udało mu się ją dobrze oddać na swoich kadrach. 

To, co od początku ceniłem w tej serii, to świetne okładki Declana Shalvey’a i Jordie Bellaire. Sprytnie wplatając symbol czaszki na każdej z nich udało im się stworzyć ciekawą, zwracającą na siebie uwagę serię okładek.

Nie do końca wiem co sądzić po przeczytaniu zeszytów wchodzących w skład tych trzech tomów. Pierwsza historia trwała nieco zbyt długo, ale miała dobry początek i nawet później udało się jej utrzymać w miarę dobry poziom. Późniejsze krótsze historie były ponownie udaną lekturą, zwłaszcza ten o pozbawionym energii Nowym Jorku i ten zilustrowany przez Ankę. Powrót do postaci Mr. Face’a nie był może najlepszym pomysłem, ale historia z jego udziałem broni się naprawdę dobrze. Niestety nie dowiemy się na razie, co jeszcze mogłaby stworzyć Cloonan z udziałem Franka, gdyż oddano jego przygody w ręce Matthew Rosenberga i zmuszono postać do założenia zbroi War Machine. Historii z uwagi na powyżej nie śledziłem dalej, choć pewnie do niej kiedyś wrócę, bo nowy scenarzysta wykazał się w innych tytułach jako dobry twórca. Jednak nacisk edytorów na połączenie Franka ze zbroją należącą do Rhodey’a nie wydaje mi się wciąż dobrym pomysłem, stąd moje dalsze zwlekanie z lekturą. 

Cloonan nie udało się dorównać swoim poprzednikom, ale stworzyła udany epizod w życiu Franka i chętnie zobaczyłbym ją na stanowisku scenarzystki w jeszcze jakimś tytule. Wszystko w rękach włodarzy Marvela.

Wojtek "Rodzyn" Rozmus

The Punisher vol. 1 On the Road
scenariusz: Becky Cloonan
rysunki: Steve Dillon
zawiera: The Punisher (2016) #1-6
liczba stron: 136
cena: 17,99$

The Punisher vol. 2 End of the Line
scenariusz: Becky Cloonan
rysunki: Steve Dillon, Matt Horak
zawiera: The Punisher (2016) #7-12
liczba stron: 136
cena: 17,99 $

The Punsiher vol. 3 King of the New York Streets
scenariusz: Becky Cloonan
rysunki: Kris Anka, Matt Horak
zawiera: The Punisher (2016) #13-17
liczba stron: 112
cena: 15,99$

Sprawdź także:


Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.