Avalon » Publicystyka » Artykuł

Recenzja komiksu - Unbeatable Squirrel Girl vol. 1 & 2Seria o przygodach Squirrel Girl stała sie pewnego rodzaju fenomenem w ostatnich latach. Obecnie to jedna z nielicznych nieprzerwanie wydawanych serii Marvela, konsekwentnie z tym samym zespołem twórców. Ryan North i Erica Henferson sięgnęli po postać, która zawsze przewijała się gdzieś tam w tle wydarzeń, chociażby jako niania dziecka Jessiki Jones i Luke'a Cage'a. Bohaterka była pewnego rodzaju żartem, gdyż na swoim koncie miała pokonanie wielu potężnych przeciwników, chociażby Thanosa, co wielu nie pozwalało brać jej na poważnie.

North i Henderson nie zrywają z dotychchczasowym wizerunkiem Squirrel Girl i stawiają ją naprzeciw kolejnym wymagającym przeciwnikom. Wszystko to gdy dziewczyna udaje się na studia i jako Doreen Green stara się mieć normalne życie. Kłopoty zawsze są jednak w pobliżu i bohaterka musi już na początku nowego etapu w swym życiu zmierzyć sie z Kravenem Łowcą, a potem z Galactusem, o którego przybyciu  tylko ona wie. W kolejnych przygodach mierzy sie także z ..., bogiem ...., który stawia ludzi naprzeciw sobie, tworząc narastający chaos.

W trakcie swych przygód Doreen poznaje nowych towarzyszy swych przygód. Do Tippy Toe, jej przyjaciółki wiewiórki dołącza ...., z którą dzieli swój pokój w akademiku. Na kampusie poznaje też dwóch innnych superbohaterów, z którymi łączy siły w walce z nowym przeciwnikem.

Wszystko to rozegrało się na łamach pierwszych ośmiu numerów jej serii, widać więc że nudzić się w trakcie lektury nikt nie będzie, a przy tym zeszyty są tak dobrze skonstruowane, że nie czuć przeładowania wydarzeniami. Doreen Green to szczególna postać, którą łatwo polubić, choć niektórym może wydać się irytująca. Takei pierwsze wrażenie może być jednak mylne. Jeżeli załapie się jej klimat i humor, lektura dostarczy wiele rozrywki.

Seria ta ma też elementy, których próżno szukać w innych tytułach. Mamy tu dodatkowe komentarze scenarzysty prawie przy każdej stronie, w których probuje on śmiesznie skomentować wydarzenia z planszy, czy dodając pare innych słów od siebie. To coś, co znaleźć można też w innych tytułach Northa, można to lubić, można ich nie czytać, dla mnie sama główna historia broni się pod każdym względem. Do tego sympatycznym dodatkiem jest pewna talia kart, które pojawiają się w historii. Jej posiadaczem jest Squrrel Girl i to specjalne karty opisujące wszystkich bohaterów Marvela, autorem których jest Deadpool.

Lektura tych ośmiu numerów uświadomiła mi, że sporo do tej pory traciłem nie śledząc tej serii. Widać, że tworzy ona tu swój własny zakątek w uniwrsum Marvela i dąży do jego konsekwentnego rozwoju. Nie pisałem jeszcze o rysunkach Henderson, a są częścią tego co świadczy o wyjątkowości tej serii. Henderson ma oryginalny styl, którego chyba najbardziej rozpoznawalnym znakiem charakterystycznym są szczególnie rysowane usta. Henderson ma kreskę nadającą się typowo do komiksu humorystycznego, ale radzi sobie równie świetnie w scenach akcji, już nam początku pokazuje ciekawe kadrowanie i ruchy bohaterki.

Równolegle z tą serią były wydawane przygody Kaczora Howarda, serie te miały nawet wspólny crossover. Tamtą serię śledziłem na bieżąco, ta jakoś wtedy nie złapała mojej uwagi. Howard już niestety się zakończył, a Unbeatable Squirrel Girl okazała się dostarczać podobnego humoru. Czytałem o niej wiele dobrego i nie żałuję, że po nią sięgnąłem. Pierwszy tom zapowiada porządny tytuł, nie tylko pod względem humorystycznym. Na pewno sięgnę wkrótce po kolejne twardookładkowe wydanie zbiorcze. 

Unbeatable Squirrel Girl vol. 1 Squirrel Power
Scenariusz: Ryan North
Rysunki: Erica Henderson
Liczba stron: 128
zawiera: Unbeatable Squirrel Girl (2015) #1-5
cena: 15,99 $

Unbeatable Squirrel Girl vol. 2 Squirrel You Know It's True
scenariusz: Ryan North
rysunki: Erica Henderson
liczba stron: 120
zawiera: Unbeatable Squirrel Girl (2015) #6-8 oraz fragmenty GLX-Mas Special, The Thing #8 i Age of Heroes #3
cena: $ 14,99Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.