Avalon » Publicystyka » Artykuł

Historie Atomowe: Punisher

Jeszcze w tym roku na małym ekranie dzięki platformie internetowej Netflix ma zadebiutować serial zatytułowany The Punisher. To dobra okazja, do zapoznania się z przygodami Pogromcy, które zebrano w wydaniach zbiorczych. Oczywiście jest to jedynie subiektywna i przekrojowa lista obejmująca wiele lat jego działalności na kartach komiksów.

Zacznijmy może od wydań zbiorczych zawierających komiksy, które są bliskie polskiemu czytelnikowi, ponieważ zostały zilustrowane przez rysownika Jima Lee i ponad dwie dekady temu wydano je na naszym rynku. To tutaj Frank Castle ponownie bierze sprawy we własne ręce i kontynuuję swoją misję oczyszczenia ulic Nowego Jorku z przestępczości. Sprawia to, że trafia na starego wroga Daredevila, ma też team-up ze Spider-Manem. Pewne okoliczności sprawiają także, że odwiedza Afrykę. Wszystko to w PUNISHER WAR JOURNAL BY CARL POTTS AND JIM LEE TP.
Pogromca nie zawsze działał sam i czasem się zdarza, że walczy ramię w ramię z innymi superbohaterami z uniwersum Domu Pomysłów. Nie inaczej było w momencie, gdy wraz z Wolverinem i Ghost Riderem trafiają do pewnego miasteczka, gdzie syn władcy Piekieł , Blackheart, próbuje zwerbować ich na swoją stronę, by pomogli mu w obaleniu Mephisto. Twórcami tomu zawierającego tę historię są Mick Zeck oraz John Romita Junior - GHOST RIDER WOLVERINE PUNISHER TP HEARTS OF DARKNESS.
Pewnego dnia Frank Castle postanawia, że dokona swojego największego uderzenia w zorganizowaną przestępczość zawalając wieżowiec z siedzącą w nim grupą kryminalistów, co jednak kończy się dla niego niezbyt dobrze. Sytuacja ta sprawia, że na ulicach zaczyna pojawiać się coraz więcej psychopatów, którzy roszczą sobie prawo do przejęcia jego funkcji oraz imienia. Wśród potencjalnych następów znaleźli się m.in. policjantka, dziennikarz czy nawet listonosz. Co gdy prawdziwy Punisher powróci? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie w tomie PUNISHER SUICIDE RUN TP.
Wspomnianą powyżej opowieść znajdziecie także jako zawartość Omnibusa zawierającego m.in. pierwsze pojawienie się Punishera na kartach komiksów Marvela. Miało to miejsce dokładnie w #129 numerze komiksu Amazing Spider-Man, w którym to zeszycie Jackal wynajął Punishera, by ten zniszczył Człowieka Pająka - PUNISHER BACK TO WAR OMNIBUS HC DM VAR ED.
Wśród bardziej współczesnych przygód walczącego ze zbrodnią weterana wojennego znajdziemy również komiksy bardzo mroczne, pełne przemocy, sporej ilości walki wręcz, erotyki czy przekleństw. Jednym z nich jest seria Punisher MAX stworzona przez scenarzystę Gartha Ennisa. To tu tytułowy bohater nie przebiera w środkach, przez co staje się celem nie tylko mafiosów, ale również CIA, którym pomaga jeden z jego niewielu przyjaciół - Micro. Wpada on także w wir walki pomiędzy irlandzkimi gangami a w całą sprawę wmieszany jest również brytyjski wywiad. Pierwszych 12 numerów tej serii zostało zebranych w  PUNISHER MAX COMPLETE COLLECTION TP VOL 01.
Jedną z najnowszych serii o Punisherze była ta stworzona przez Nathana Edmondsona. Pisany przez niego bohater opuszcza Nowy Jork i udaje się na zachód USA. Bierze sobie na cel Los Angeles, czym zwraca na siebie uwagę tamtejszego gangu Dos Sols. Prowadzi to do wybuchu wojny na ulicach miasta, a sam Frank nie tylko musi prowadzić potyczkę ze wspomnianym gangiem, ale również pokonać zbrodniczą organizację o nazwie A.I.M. - PUNISHER TP VOL 01 BLACK AND WHITE.
Powyższa lista oczywiście w żaden sposób nie wyczerpuje tematu przygód Punishera, jest jedynie wstępem do ich głębszego, dalszego poznawania, w czym może Wam pomóc oferta komiksów jaką znajdziecie w sklepie Atom Comics.

Łukasz "Utek" Świniarski
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2018 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.